Ağırlık yönetimi ve öğrenme engelleri

Herkesin sağlıklı bir ağırlık olması önemlidir. Öğrenme güçlüğü çeken ve kilo vermenize veya kiloya ihtiyacı olan birine bakarsanız, onlara yardımcı olabileceğiniz yollar vardır.

Öğrenme güçlüğüne sahip olmak, yeni bilgileri anlamayı, yeni becerileri öğrenmeyi ve iletişim kurmayı zorlaştırabilir.

Öğrenme güçlüğüne sahip bazı insanlar, sağlıklı bir kilo vermeyi zorlayabilir ve diyet ve beslenme, pişirme ve düzenli fiziksel aktivite ile ilgili bilgi ve önerileri anlamada yardıma ihtiyaç duyabilir.

Engellilik yardımını öğrenme Mencap, öğrenme güçlüğüne sahip kişilerin kilolu olma ya da fazla kilolu olma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Kötü beslenme ve yutma nedeniyle derin ve çoklu öğrenme özürlü insanlar sıklıkla düşük kilolu olurken diğerleri sağlıklı diyet ve yaşam tarzı seçimleri yapmak için gerekli desteği alamadıklarından kilolu.

Ağırlığı kontrol etme

Bazı durumlarda, öğrenme güçlükleri, bir kişinin boyunu da etkileyen Down sendromu veya doymaz bir iştah yaratan Prader-Willi sendromu gibi fazla kilolu olma durumunu artıran diğer koşullarla ilişkilendirilir. Bu faktörler ağırlık yönetimini özellikle zorlayabilir.

Öğrenme güçlüğüne sahip bir kişiyi önemsiyorsanız, onlara sağlıklı bir kilo vermeye yardımcı olmayı düşünmek önemlidir. Düşük kilolu veya kilolu olmak ciddi sağlık sorunları riskini arttırır ve yaşam kalitelerini etkileyebilir.

Öğrenme özürlü kişilerin bu alandaki bilgilerini, anlayışlarını ve güvenlerini kazanmalarına yardımcı olabilecek kolay okunan yemek broşürleri ve egzersizle ilgili kolay okunan broşürler bulunmaktadır.

Vücut kütle indeksi (BMI) genellikle birisinin yüksekliği için sağlıklı bir ağırlık olup olmadığının en iyi ölçüsüdür. Bakımını yaptığınız birinin BMI’sini BMI sağlıklı ağırlık hesap makinesini kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Bununla birlikte, bazen sakat birinin ağırlığını kontrol etmek için BMI kullanmak yeterli değildir, zira bu tam resmi vermeyebilir. Örneğin, kişinin ağırlık veya boyunu etkileyebilecek bir sağlık durumu olabilir. Durum buysa, doktorları yardımcı olabilir.

Elaine Gardner, öğrenme özürlü insanlar ve onların bakıcılarıyla çalışmada deneyime sahip bir diyetisyendir.

Ne yapabilirsin

Elaine, bakım yaptığınız kişinin yaşam tarzını ve bunun sağlıklı, dengeli bir diyetin teşvik edilmesi ve gerektiğinde daha fazla fiziksel aktivite eklemek için nasıl değiştirilebileceğini düşünmenin önemli olduğunu söyledi. İyi iletişim önemlidir diyor

“Öğrenme güçlüğüne sahip insanlar her türlü durumda yaşıyorlar. Bazıları bağımsız olarak, bazen destek görevlilerinin yardımıyla yaşayabilir. Diğerleri bakıcılarıyla birlikte yaşayabilir “diyor Elaine.

“Koşullar ne olursa olsun, bakmakta olduğunuz kişiyle etkileşime girerken onlara sağlıklı seçimleri teşvik etmek için onlara bilgi ve destek verin.”

Baktığınız kişinin ağırlığı konusunda endişeleriniz varsa, oturup konuşmanız için zaman ayarlayın.

Yemek için alışveriş: Yemek yaptığınız kişiye yiyecek ve içecek alışveriş listesi hazırlamanıza yardımcı olun. Listedeki resimleri kullanmak, kendi başlarına alışveriş yapmak ve okumakta zorluk çekiyorsa yararlıdır. Haftalık bir dükkan için zaman ayarlayın ve sağlıklı seçimleri teşvik edin. Evde pişirme: Baktığınız kişi için bir yemek programı çizin. Sağlıklı yemekler içerdiğinden emin olun; gerektiğinde, düzenli, sağlıklı yemeklerin yenmesini sağlamak için yemek saatleri boyunca destek sağlanır. Baktığınız kişi için planlamanıza ve sağlıklı yemekler yapmanıza yardımcı olabilecek kaynaklar için aşağıya bakın: Yemekler arasında: Çerez satın alırken sağlıklı seçimler yapmak için bakım yaptığınız kişiyi teşvik edin – örneğin, bisküvi meyve için değiştirin. Ve hakkında: Baktığınız kişi lokantalarda veya kantinde düzenli olarak yerse, onları menüden sağlıklı seçimler yapmaya teşvik edin. Kayıt tutun: Baktığınız kişinin düzgün yemediğini düşünüyorsanız; Yiyebildikleri yiyecekler ve atık besinler, yeme alışkanlıklarının bir resmini oluşturmak için.

Öğrenme güçlüğü çeken kişileri, bakıcıları ve destek görevlilerini içeren bir konuşma, yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya başlamanın iyi bir yoludur.

Değişiklik yapma

Ayrıca alışılmadık kilo kaybı veya kilo alımı ile ilişkili olabilecek temel tıbbi problemleri araştırması için kişinin doktorundan yardım istemek de gerekebilir.

Elaine, aşağıdaki durumlarda diyet değişikliklerinin nasıl yapılabileceğini önermektedir

Kaloriyi saymak? 100 kalorinin neye benzediğine dair kullanışlı kılavuzumuza göz atın. Bazı yiyecek grupları arasındaki farklılıklara şaşırabilirsiniz.

Eğer söz konusu kişinin ağırlık kazanması için enerji alımını arttırması gerekiyorsa, bir adım, porsiyon boyutlarının arttırılmasına bakmaktır. Bununla birlikte, iştahı fakirse ya da daha fazla yemek yiyemiyorsa, diyetlerini tamamlamak için kalori bakımından zengin yiyecekler veya içecekler vermek veya yiyeceklerini kısa vadede güçlendirmek (temel besin maddelerini ilave etmek) uygun olabilir . Bununla birlikte, öncelikle bir sağlık profesyonelinden, kişinin bireysel gereksinimlerinin karşılandığından ve herhangi bir diyet takviyesini izlemek için özel bir beslenme planına sahip olduklarından emin olmak için tavsiye almalısınız.

Düşük kilolu çocuklar ve kilolu yetişkinler için daha fazla tavsiye alın.

Egzersiz, kilo vermeye ihtiyaç duyanlar için kalori yakmaya yardımcı olduğu için değil, kilo almaya ihtiyaç duyan kişilerin iştahlarını da tetikleyebileceği için kilo vermenin anahtarıdır.

Baktığınız kişinin günlerine daha fazla fiziksel aktivite oluşturmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz? Elaine onlarla ilgilendiğiniz aktiviteler hakkında konuşmalarını önerir. Gerekli görüldüğünde düzenli fiziksel aktiviteyi planlamayı ve bunu sağlamak için destek sağlamayı düşünün.

Daha fazla destek alma

Bakım yaptığınız kişinin yetecek kadar egzersiz yaptığından emin olmak için, önerilen fiziksel aktivite yönergelerinin ne olduğunu kontrol edin. Örneğin, yaşları 19-64 arasında olan mobil erişkinler, her gün aktif olmaya ve her hafta bisiklet sürme veya hızlı yürüyüş gibi en az 150 dakika (2 saat 30 dakika) orta şiddette aerobik aktivite yapmaya çalışmalıdır.

Için fiziksel etkinlik yönergeleri bulun

Ağırlığınızı yönetmek için bakım yaptırdığınız kişiye yardımcı olmak için daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa, onlarla birlikte gidip doktorlarını görün.

Elaine, “Öğrenme özürlü insanlar doktorlarıyla yıllık sağlık kontrolüne sahip olmalı” diyor. “Eğer kilolarından endişe ediyorsanız, randevu alın.

“Doktorları fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme konularında tavsiyelerde bulunabilirler. Bazı bölgelerde, öğrenme özrü olan insanlara ve onların bakım verenlere, sağlıklı bir kilo vermeyi öğreten topluluk destek programları bulunmaktadır. Onların doktoru, yerel olarak mevcut olanı biliyor ve onları yönlendiriyor. ”

Bakım yaptığınız kişi fazla kiloluysa, yararlanabilecekleri bir topluluk ağırlık yönetimi hizmeti olup olmadığını öğrenmek için doktora danışın. Hizmet, insanlara yardım etmeyi amaçlıyor

Hizmeti kullanmak isteyen herkes, hizmet için uygunluğunu ve program tercihlerini belirlemek için nitelikli bir ağırlık yönetim danışmanı tarafından taranır. Öğrenme özürlü bazı insanlar için, bire bir program mevcut olabilir.

Fiziksel aktiviteye yardımcı olabilecek kaynaklar için aşağıya bakın.

Gençler (5-18 yaş), yetişkinler (19-64 yaş), daha büyük yetişkinler (65 yaş ve üzeri)

Zayıflama ve öğrenme güçlükleri için kaynaklar

Öğrenme özürlü bir çocuğa önem veriyorsanız, öğrenme özürleri bölümümüzde daha fazla yardım ve tavsiye var.

01/03 /

Size yakın servisler

01/03 /

Sürdürülebilir bir kilo kaybı elde etmek, daha fazla kilo vermeyi sınırlamak, düzenli yeme düzenine girmek, dengeli bir diyet yapmak, daha fiziksel olarak aktif olmak, aşırı yeme ve porsiyon boyutlarını azaltmak, yeni uzun vadeli yaşam tarzı becerileri öğrenmek

Hizmetler

yer

Engelliliğe nasıl sığdırılır

Derin entelektüel ve çoklu engellilik

Dengeli bir diyet nasıl elde edileceğine ilişkin bilgi, 5 A GÜNÜ sağlamanıza yardımcı olacak ipuçları vejetaryenler için tavsiye

Sağlıklı beslenme

12 haftalık diyet ve egzersiz planını da içeren sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacak kilo kaybı kaynakları

Kilo vermek

Bir sadaka çalışanı olan Sinead’in 25 yaşında bir öğrenme güçlüğü var. İş yerinde aldığı desteği ve ailesini

‘Öğrenme engelliliğim’

Öğrenme özürlüğünün ne olduğunu ve bunun tahmini 1.5 milyon kişi için ne anlama geldiğini öğrenin.

Öğrenme özürlülüğü nedir?

Tekerlekli sandalyeli bir kullanıcısıysanız ve kilolu iseniz, sağlıklı bir ağırlık elde etmek için yine de değişiklikler yapabilirsiniz

Tekerlekli sandalyede kilo nasıl