Anal Kanser nedir?

rektum sonunda açılması – Anal kanser anüs başlar nadir bir kanseridir.

Buna karşılık, some136,830 insanlar 2014 yılında ABD’de kolorektal kanser tanısı tahmin edilmektedir ve yaklaşık 50.310 kişinin o yıl hastalık nedeniyle ölmektedir tahmin edilmektedir.

Malignite birincil site ötesinde yayıldı önce tüm anal kanserlerin yaklaşık yarısı kanser lenf düğümlerine yayılmış sonra% 25% 13 teşhis edilir ise, teşhis edilir ve kanser uzak organlara yayılıp yayılmadığını sonra% 10 teşhis edilir veya metastaz yapmış.

erken bulunduğunda, anal kanser son derece tedavi edilebilir.

anal kanser tanısı aşağıdaki genel beş yıllık sağkalım oranı erkeklerde% 60, kadınlarda% 71 olduğunu.

Kanser en erken aşamada teşhis edildiğinde, beş yıllık sağkalım oranı% 82’dir. Kanser çevreleyen lenf düğümlerine yayılmış sonra, beş yıllık sağkalım% 60 düşer. Kanser uzak organlara yayılmış ise, yaklaşık bir beş hastadan beş yıl veya daha fazla yaşıyor.

Sizin Kanser Riski Nedir? Kanser alın

Çoğu anal kanserler (% 80) 60 yaş üzerindeki öncesinde yaş 35 olan kişilerde teşhis edilir, anal kanser erkeklerde daha sık görülür. Bununla birlikte, 50 yaşından sonra, Anal kanseri kadınlarda biraz daha yaygındır.

anal kanser görülme oranı evli erkeklere kıyasla tek erkeklerde altı kat daha fazladır.

Alıcı anal ilişki anal kanser gelişimine kuvvetle ilişkilidir.

genital siğiller sonuçlanan insan papilloma virüsü (HPV) ile Anal enfeksiyon kanseri için önemli bir risk faktörüdür.

HIV hastalığı gibi bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar, anal kanser almak yatkındır. Bu alt grupta, prognoz olmayan immün sistemi baskılanmış hastalarda daha kötüdür.

Gardasil, HPV aşısı biri aslında serviks kanserinin önlenmesi için onaylanmış s, aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda anal kanserin önlenmesi için onaylanmıştır.