Angina belirtileri nelerdir?

Ağrı ve rahatsızlık, angina’nın başlıca semptomlarıdır. Angina sıklıkla göğüste basınç, sıkma, yanma veya sızdırmazlık olarak tanımlanır. Ağrı veya rahatsızlık genellikle göğüs kemiğinin arkasında başlar.

Angina’dan gelen ağrı ayrıca kollarda, omuzlarda, boyunda, çene, boğazda veya sırtta da ortaya çıkabilir. Ağrı hazımsızlık gibi hissedebilir. Bazı insanlar anjina ağrısının tarif edilmesi zor olduğunu ya da ağrının nereden geldiğini tam olarak söyleyemediklerini söylüyor.

Mide bulantısı (karın ağrıyor), yorgunluk (yorgunluk), nefes darlığı, terleme, baş dönmesi ve güçsüzlük gibi belirtiler ve semptomlar da ortaya çıkabilir.

Kararlı Angina

Kadınların boyun, çene, boğaz, karın veya sırt bölgesinde rahatsızlık hissetme olasılığı daha yüksektir. Nefes darlığı, yaşlı insanlarda ve diyabet hastalarında daha sık görülür. Zayıflık, baş dönmesi ve karışıklık, yaşlı insanlarda angina belirtilerini ve semptomlarını maskeleyebilir.

Kararsız Angina

Belirtiler, sahip olduğunuz anjin türüne göre de değişir.

Angina’nın pek çok semptom ve nedeni olabilir, göğüs ağrısı doktor tarafından kontrol edilmelidir. Göğüs ağrısı birkaç dakika daha sürer ve dinlenme veya anjin tıbbından kurtulmazsa kalp krizi belirtisi olabilir. Hemen 9-1-1’i arayın.

Ağrı veya rahatsızlık

Ağrı veya rahatsızlık

Ağrı veya rahatsızlık

Ağrı veya rahatsızlık

Varyant Angina

Mikrovasküler Angina