Astım nedir

Astım (AZ-ma) solunum yollarını kızıştıran ve daraltan kronik (uzun süreli) bir akciğer hastalığıdır. Astım tekrarlayan hırıltılı dönemlere (nefes alırken ıslık sesi), göğüs sıkışmasına, nefes darlığı ve öksürmeye neden olur. Öksürme sıklıkla gece veya sabahın erken saatlerinde meydana gelir.

Astım her yaştan insanı etkiler, ancak çoğunlukla çocukluk döneminde başlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde 25 milyondan fazla kişinin astımı olduğu bilinmektedir. Bu insanların yaklaşık 7 milyonu çocuktur.

Astımı anlamak için, hava yollarının nasıl çalıştığını bilmek yardımcı olur. Hava yolları, ciğerlerinize hava akışı sağlayan tüplerdir. Astım hastalarında hava yolu iltihapları var. Enflamasyon, solunum yollarını şişirir ve çok hassastır. Solunum yolları, belirli inhale maddelere şiddetle tepki verme eğilimindedir.

Genel bakış

Solunum yolları tepki gösterdiğinde, etraflarındaki kaslar sıkışır. Bu hava yollarını daraltır ve akciğerlere daha az hava akışı sağlar. Şişme de kötüleşebilir, bu da solunum yollarını daha da daraltır. Hava yollarındaki hücreler normalden daha fazla mukus yapabilir. Mukus, solunum yollarını daha da daraltabilen yapışkan, kalın bir sıvıdır.

Görünüm

Bu zincirleme reaksiyon astım semptomlarına neden olabilir. Belirtiler, solunum yollarının her iltihaplanışında olabilir.

Bazen astım semptomları hafiftir ve kendi başlarına veya astım tıbbıyla minimal tedaviden sonra gider. Bazen belirtiler daha da kötüleşmeye devam ediyor.

Belirtiler daha yoğunlaştığında ve / veya daha fazla semptom ortaya çıktığında astım atağı geçiriyorsunuzdur. Astım ataklarına ayrıca alevlenmeler veya alevlenmeler (eg-zas-er-BA-shuns) adı verilir.

Belirtileri ilk fark ettiğinizde tedavi etmek önemlidir. Bu semptomların kötüleşmesine ve şiddetli bir astım atağına neden olmasına engel olur. Şiddetli astım atakları acil bakıma ihtiyaç duyabilir ve ölümcül olabilirler.

Astımın tedavisi yoktur. İyi olduğunuzu hissettiğinde bile, hala hastalığınız var ve her an yanıp sönebilir.

Bununla birlikte, günümüzün bilgi ve tedavileri ile astımı olan bir çok kişi hastalığı idare edebilmektedir. Az sayıdaki belirtilere sahipler. Normal, aktif canlılar yaşayabilir ve astımdan kesintisiz olarak gece uyurlar.

Astım varsa, hastalığın yönetiminde aktif rol alabilirsin. Başarılı, eksiksiz ve devam eden tedavi için doktorunuz ve diğer sağlık hizmeti sunucuları ile güçlü ortaklıklar kurun.

Hastanın bir parçası olan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, ağır astım için olası tedavileri araştırmaktadır. Bu video, ağır astımı olan hastalar için yeni tedavi seçeneklerini test etmek için klinik bir araştırma yapan NHLBI araştırmacı Dr. Stewart Lavine ile röportaj yapıyor. 25 milyon Amerikalı astım yaşarken, bu kişilerin yaklaşık 1.25 milyon ağır astımı vardır, bu durum kontrol ve tedavisi zor olabilecek bir durumdur. Araştırması hakkında NHLBI Astım ve Akciğer Enflamasyon Laboratuvarı web sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi edinin: / research / intramural / researchers / pi / levine-stewart /

11 Amerikalı çocuğun birinde astım var – tedavi edilemeyen ama kontrol altına alınabilen kronik bir hastalık. Theernment of theernment, Asthma Awareness Month’i bir çocuğun astımını daha kolay nefes alabilmek için kontrol etmeye nasıl yardımcı olacaklarını öğrenmek için ebeveynler ve bakıcılar için bir Google+ Canlı Hangout’u kutladı.

Hangout panelistleri Tracey Mitchell, kayıtlı solunum terapisti ve ABD Çevre Koruma Kurumu’ndan sertifikalı astım eğitimcisi; Dr. Dr. NHLBI’deki Akciğer Hastalıkları Departmanı Direktörü James Kiley, Dr. Theernment () ‘da kıdemli epidemiyolog Suzanne Beavers ve panel direktörü Dr. Stephen Teach, Allerji ve İmmünoloji Şefi ve Washington DC’deki Children’s National Medical Center’daki Acil Tıp Associate başkanı. Dr. Teach, aynı zamanda IMPACT DC’nin (Columbia Bölgesi’nde Pediatrik Astım Bakımını Geliştirme) başlıca araştırmacı ve tıbbi müdürü, bir astım araştırması, gözetim, savunma ve bakım programıdır ve fondötenlerin araştırılması için site araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Washington Iç Şehir Astım Konsorsiyumu.

Jose’nin anne ve babalarının astım ekibini nasıl kurduklarını öğrenmek için “Respirar es vida” videosunu izleyin. Jose, ailesi, bir doktor ve hemşire, bir promotora, bir öğretmen, bir hemşire ve bir koç, Jose’nin astımını kontrol etmesine yardımcı olmak için güçlerini birleştirir. Video İspanyolca olarak kaydedilir ve İngilizce ve İspanyolca olarak altyazılı olarak yayınlanır.

Vea el video Video Kliplerini İzlemek için Tıklayın Bu video linki satıcı tarafından verilmiş görmüş tüm video ve ses formatları ile uyumludur. Los padres de José, la doctora, la enfermera, la promise, la maestra, la enfermera de la escuela y el entrérador de José para ayudarle a controlar el asma. El video, español y tiene subtítulos en inglés y en español.

Bu, astımı, onun belirtileri ve semptomlarını ve hastalığın yönetimi için yolu açıklar.

Astım, solunumu zorlayan hava yollarını kızıştıran ve daraltan kronik akciğer hastalığıdır. Hastalık her yaştan insanı etkiliyor, ancak çoğunlukla çocukluk çağında başlıyor. Astım hastası wheeze, öksürük, nefes darlığı veya göğüs sızdırmazlığı olabilir.

Astım iyileştirilemez, ancak kontrol edilebilir. Astımlı veya astımı olan çocuk sahibi olan insanlar, tedavisinde aktif rol oynayabilirler. Örneğin, bir astım eylem planı oluşturmak için sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler. Bu plan, ilaçları düzgün şekilde almak, astım tetikleyicilerinden kaçınmak, astım kontrolünün seviyelerini izlemek, semptomların kötüleşmesine yanıt vermek ve gerektiğinde acil bakım aramak için yol gösterir. Astım iyi kontrol edildiğinde, hastalığı olan çoğu insan normal, aktif yaşayabilir.

Astımla yaşamak ve astımı yönetmek hakkında daha fazla bilgi için Sağlık Konuları Astımı makalesine gidin.

NE: Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından finanse edilen bilim adamları, persistan çocukluk çağı astımı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) arasında bir bağlantı gösterdi. Kalıcı astım, ilaç kullanımına bakılmaksızın tekrarlayan nefes alma güçlüğü ile karakterizedir. KOAH genellikle 40 ya da daha büyük yaştaki ya da eski sigara içicilerini etkileyen zayıflatıcı bir akciğer hastalığıdır.

İlgili Yönetmen Mesajı