Bir uyku çalışmasından önce ne beklemek

Bir uyku çalışmasından önce, doktorunuz size uyku alışkanlıklarınızdan ve gün boyunca iyi dinlenmiş ve uykulu hissettiğinizden bahsedebilir.

Doktorunuz sizden bir uyku günlüğü tutmanızı isteyebilir. Ne zaman yattιğιnιz, ne zaman uyandιğιnιz, gece kaç kere uyandιğιnιz ve daha pek çok bilginiz kayιt edeceksiniz.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsünün “Sağlıklı Uyku için Rehberiniz” bölümünde bir örnek uyku günlüğü bulabilirsiniz.

Sana ne getireceğim

Yaşadığınız uyku çalışmasının türüne bağlı olarak,

Nasıl hazırlanır

Doktorunuz uyku çalışması yapmadan önce tütün, kafein ve diğer uyarıcıların kullanımını durdurmanız veya sınırlamanızı öneriyor olabilir.

Doktorunuz ayrıca herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı sorabilir. Tezgahüstü ürünleri de dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Bazı ilaçlar uyku çalışmasının sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuz ayrıca sahip olduğunuz alerjileri sorabilir.

Bir uyku çalışmasına başlamadan önce 2 gece iyi uyumanız gerekir. Taşımacılık veya emniyetle ilgili bir iş için bir zorunluluk olarak test edildiyseniz, bir uyuşturucu tarama testi yaptırmanız istenebilir.

Taşınabilir bir monitör ile evde yapılan bir uyku testine sahip olacaksanız, cihazı almak için bir uyku merkezine veya doktorunuzun ofisine gitmeniz gerekecektir. Doktorunuz veya bir teknisyen size ekipmanı nasıl kullanacağınızı gösterecektir.

Uyku Bozuklukları & Yetersiz Uyku: Araştırmalarla Sağlığın Geliştirilmesi

İlgili Yönetmen Mesajı