Chikungunya ateşı nedir ve ben endişeli olmalı mıyım?

Chikungunya (chik-un-GUN-yuh), sivrisinekler tarafından bulaşan, ateşin aniden başlamasına ve şiddetli eklem ağrısına neden olan bir virüstür. Diğer belirtiler ve belirtiler, yorgunluk, kas ağrısı, baş ağrısı ve döküntüsü içerebilir. Chikungunya belirtileri ve bulguları genellikle enfekte sivrisinekler tarafından ısırıldıktan iki ila yedi gün sonra ortaya çıkar.

Chikungunya virüsünü önlemek için aşı yoktur ve etkili bir antiviral tedavi yoktur. Bununla birlikte, hastalık sınırlı bir seyir izlemektedir ve çok nadiren ölümcüldür. Tedavi, eklem ağrısı ve ateşini hafifletmek için, istirahat, sıvı ve ilaçlarla (örneğin, Tylenol, diğerleri) ve ibuprofenin (Advil, Motrin IB, diğerleri) birlikte görülen belirtileri hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Nerede bulunur?

Chikungunya virüsü genellikle tropikal bir hastalık olarak düşünülür, çünkü yakın zamana kadar sadece Afrika, Asya ve Hindistan’da bulunur. Ancak 2007’den beri İtalya, Fransa, Hırvatistan ve Karayipler’deki adalarda salgınlar bildirildi.

Ne kadar ilgili olmalıyım?

Nisan 2015’ten itibaren, Karayipler adalarında, Latin Amerika ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 1.4 milyon şüpheli çikungunya vakası bildirildi. Kanada ve Meksika’da da enfeksiyon vakaları bildirildi.

Çoğu insan tamamen iyileşir, semptomlar yedi ila 10 gün arasında değişir. Bazı insanlar için eklem ağrısı haftalarca veya nadiren aylarca sürebilir. Chikungunya’lı ölüm çok seyrek olmakla birlikte virüs bazen yaşlı erişkinlerde ciddi komplikasyonlara neden olur. Bir kez enfekte olmuş kişilerin gelecekteki enfeksiyonlardan korunması muhtemel.

Chikungunya virüsü salgınlarıyla bilinen bir bölgeye seyahat ediyorsanız, önlem alın. Chikungunya insandan insana bulaşmadığından, koruyucu önlemler enfekte sivrisineklerden korunmaya odaklanmıştır. DEET veya pikaridin içeren böcek kovucu kullanın, uzun kollu ve pantolon giyin ve mümkün olduğunda iç mekanlarda veya ekranlı yerlerde kalın.

Yaşlı bir yetişkin iseniz veya yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya kalp rahatsızlığı gibi bir rahatsızlığınız varsa, ağır hastalığa yakalanma riskiniz artar. Devam eden chikungunya salgınlarıyla bölgelere seyahatten kaçının.

Ne zaman bir doktor görmeliyim?

Özellikle kısa bir süre önce devam eden bir salgına maruz kalmış bir bölgeye yolculuk yapmışsanız, sizin veya bir aile üyesinin chikungunya’sı olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Doktorunuz, chikungunya ya da benzeri hastalıkları aramak için kan testleri yapabilir. Chikungunya’yla hastasanız, yeni sivrisinek sokması önlemek, virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

İle

Doktorunu ziyaret et