Hemolitik anemi neden olur?

Hemolitik aneminin hemen nedeni, alyuvarların erken yıkımıdır. Bu, normal ömrü bitmeden önce kırmızı kan hücrelerinin tahrip edildiği ve kan dolaşımından uzaklaştırıldığı anlamına gelir.

Birçok hastalık, durum ve faktörler vücudun kırmızı kan hücrelerini yok etmesine neden olabilir. Bu nedenler devralınabilir veya edinilebilir. “Devralınmış”, ailenin sana durumun genini geçtiği anlamına gelir. “Kazanılan”, koşulla birlikte doğmadığınız anlamına gelir, ancak onu geliştirirsiniz.

Bazen hemolitik aneminin nedeni bilinmemektedir.

Kalıtsal Hemolitik Anemias

Hemolitik aneminin spesifik nedenleri hakkında daha fazla bilgi için “Hemolitik Anemi Türleri” ne gidin.

Kazanılmış Hemolitik Anemi

Kalıtsal hemolitik anemilerde, alyuvarların nasıl yapılacağını kontrol eden genler hatalıdır. Ailelerinizden birinden veya her ikisinde hatalı bir alyuvar hücresi geni alabilirsiniz.

Hatalı genlerin farklı türleri, farklı kalıtsal hemolitik anemi türlerine neden olur. Bununla birlikte, her tipte, vücut anormal kırmızı kan hücreleri yapar. Kırmızı kan hücreleri ile ilgili sorun hemoglobin, hücre zarı veya sağlıklı kırmızı kan hücrelerini koruyan enzimleri içerebilir.

Anormal hücreler kırılgan olabilir ve kan dolaşımı boyunca hareket ederlerken bozulabilirler. Böyle bir durumda, dalak adı verilen bir organ hücre döküntüsünü kan dolaşımından kaldırabilir.

Edinilmiş hemolitik anemilerde, vücut normal kırmızı kan hücreleri yapar. Bununla birlikte, bir hastalık, durum veya başka bir faktör hücreleri yok eder. Kırmızı kan hücrelerini yok edebilecek koşulların örnekleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır: