Holter ve olay monitörleri nedir?

Holter ve olay monitörleri, kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden tıbbi cihazlardır. Doktorlar çoğunlukla aritmileri teşhis etmek için bu monitörleri kullanırlar (ah-RITH-me-ahs).

Aritmiler, kalp atış hızı veya ritmi ile ilgili problemlerdir. Bir aritmi sırasında, kalp atış hızı çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz bir ritm ile olabilir.

Holter ve olay monitörleri aynı zamanda sessiz miyokard iskemisini (is-KE-me-ah) tespit etmek için kullanılır. Bu durumda oksijen bakımından zengin olmayan kan kalp kasına ulaşır. “Sessiz” semptomların ortaya çıkmadığı anlamına gelir.

Genel bakış

Monitörler aynı zamanda bir aritmi tedavisinde veya sessiz miyokard iskemisinde tedavilerin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirler.

Bu makale, kalpteki hız veya ritm ile ilgili sorunları teşhis etmek için Holter’ı ve olay izleyicilerini kullanmaya odaklanmaktadır.

Holter ve olay monitörleri bir EKG’ye (elektrokardiyogram) benzer. Bir EKG, kalbin elektriksel aktivitesini algılayan ve kaydeden basit bir testtir. Kalp ritmi problemlerinin teşhisi için ortak bir testtir.

Bununla birlikte, standart bir EKG yalnızca birkaç saniyeliğine kalp atışını kaydeder. Test sırasında ortaya çıkmayan kalp ritmi problemlerini tespit etmez.

Holter ve olay monitörleri küçük ve taşınabilir aygıtlardır. Normal günlük aktivitelerinizi yaparken bir tane giyebilirsiniz. Bu, monitörün bir EKG’den daha uzun süre kalbinizi kaydetmesini sağlar.

Bazı insanlar kalp ritmi problemlerine sahiptir; bu olaylar yalnızca belirli aktivitelerde, örneğin uyku modunda veya fiziksel egzersiz sırasında ortaya çıkar. Bir Holter veya olay monitörü kullanmak, bu sorunların kaydedilme şansını artırır.

Benzer olmasına rağmen Holter ve olay monitörleri aynı değildir. Bir Holter monitörü, kalbinizin elektriksel aktivitesini, giydiğiniz süre boyunca kaydeder. Bir olay izleyicisi, kalbinizin elektriksel aktivitesini, yalnızca giydiğiniz sırada belirli zamanlarda kaydeder.