Intravenöz vinblastin

İntravenöz iğne veya kateter, herhangi bir vinBLAStine enjekte edilmeden önce doğru yerleştirilmelidir; çünkü sızıntı çevresel dokuya ciddi tahrişe neden olabilir. Ekstravazasyon oluşursa, enjeksiyon derhal durdurulmalı ve kalan kısmın başka bir damara verilmesi gerekir. Yerel hyaluronidaz enjeksiyonu ve sızıntı alanına orta derecede ısı uygulaması uyuşturucuyu dağıtmaya yardımcı olur ve rahatsızlığı ve selülit olasılığını en aza indirgemek için düşünülür.

Vinblastin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Mitotik İnhibitör

Vinblastin, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi vinblastin’den de etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkmaz.

Vinblastin ile tedaviye başlamadan önce, sizin ve doktorunuz iyi vinblastinin yapacağı ve bunun kullanmanın riskleri hakkında konuşması gerekir.

Vinblastin, yalnızca doktorunuzun doğrudan gözetimi altında veya altında kontrol edilmelidir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, vinblastin aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Vinblastin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Vinblastin kullanmadan önce

Vinblastine veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

VİNblastin çocuklarda test edilmiştir ve yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir.

Yaşlı insanlarda birçok ilaç test edilmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda vinblastinin kullanımı hakkında spesifik bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Vinblastin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Vinblastin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Vinblastin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Vinblastin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, vinblastinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Vinblastin bazen diğer bazı ilaçlarla birlikte verilir. İlaç kombinasyonu kullanıyorsanız, her birini uygun zamanda almanız önemlidir. Bu ilaçlardan bazılarını ağız yoluyla alıyorsanız, sağlık uzmanınıza, bunları doğru zamanda almanın bir yolunu planlamanıza yardım etmelerini isteyin.

Vibblastin kullanırken doktorunuz daha fazla idrar içeceğiniz fazladan sıvı içmenizi isteyebilir. Bu, böbrek sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlar.

Vinblastin bazen mide bulantısı ve kusmaya neden olur. Ancak, hasta hissetmeye başlamış olsanız bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yolları için sağlık uzmanınıza danışın.

Vinblastin dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama vinblastin dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Vinblastin’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Vibblastin ile tedavi altına alınırken ve onunla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Vinblastin vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilmiş enfeksiyonu bulma şansınız var demektir. Evde yaşayan diğer insanlar, çocuk felci virüsünü size verebilecek bir şans olduğundan oral polio aşısı yaptırmamalıdır. Ayrıca, son birkaç ay içinde ağız çocuk felci aşısı yaptırmış kişileri kullanmaktan kaçının. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Vinblastin, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Uygun vinblastin kullanımı

Vinblastin, yanlışlıkla enjekte edilen damardan dışarı sızarsa, cilde zarar verebilir ve bazı skarlara neden olabilir. Enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı veya şişlik fark ederseniz hemen doktora veya hemşireye söyleyin.

Gerekli etkileri yanında, vinblastin gibi ilaçlar bazen kan sorunları, saç dökülmesi ve diğer yan etkiler gibi istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu ve diğer etkiler aşağıda açıklanmaktadır. Ayrıca, bu ilaçların vücuda etki etme şekli nedeniyle, ilaç kullanıldıktan aylar veya yıllar sonrasına kadar ortaya çıkmayacak diğer istenmeyen etkilere neden olabilecek bir şans bulunmaktadır. Bu gecikmiş etkiler, lösemi gibi belirli kanser türlerini içerebilir. Bu olası etkileri doktorunuzla tartışın.

Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Vinblastin genellikle saçların geçici olarak kaybına neden olur. Vinblastin tedavisi bittikten veya bazen tedavi sırasında bile normal saç büyümesi geri dönmelidir.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Vinblastin Kullanılırken Önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kanserli karboplatin, fluorourasil, siklofosfamid, doksorubisin, Sitoksan, vinkristin

Vinblastin Yan Etkiler

Vinblastin

Kaposi sarkom Taxol, paklitaksel, Doxil, vinblastin, interferon alfa-2b, doksorubisin lipozomal

Hodgkin Lenfoma siklofosfamid, doksorubisin, Sitoksan, Opdivo, nivolumab, vinkristin

Histiositoz vinblastin, Velban