Kadınlar için mesane kontrolü hakkında bilmem gerekenler

Erkeklerde Üriner İnkontinans; Çocuklarda Üriner İnkontinans; Üriner inkontinans

Kadın Mesane Kontrolü hakkında bilmem gerekenler

İdrar Sızıntısı: Her yaştan kadınlar için ortak bir sağlık problemi

Mesane Kontrolü Çalışma Sayfaları

Mesane kontrol problemlerinin yaşlandığında gerçekleşen bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki, her yaştan kadınların idrar kaçağı var. Soruna idrar kaçırma denir. Erkekler de idrar kaçırıyor, ancak sorun kadınlarda daha sık görülüyor.

Her yaştan kadınlar mesane kontrol problemlerine sahiptir.

İdrar kaçağı küçük bir zahmet veya büyük bir sorun olabilir. Yetişkin kadınların yaklaşık yarısı, bir seferinde idrar sızıntısı geçirdiğini söylüyor. Birçok kadın günlük bir sorun olduğunu söylüyor.

Mesane nasıl çalışır?

İdrar sızıntısı yaşlı kadınlarda daha yaygındır, ancak bu yaşlanmanın doğal bir parçası olduğu anlamına gelmez. “Sadece onunla yaşamak” zorunda değilsin. Bu konuda bir şeyler yapabilir ve mesane kontrolünüzü geri kazanabilirsiniz.

İdrar Sızıntısı: Her yaştan kadınlar için ortak bir sağlık problemi; Mesane nasıl çalışır? Mesane kontrol problemlerinin farklı türleri nelerdir ?; Mesane kontrol problemlerine neden olur? İdrar kaçağımı sağlık ekibime nasıl söylerim ?; Mesane kontrolünün kaybı nasıl tedavi edilir ?;

İdrar kaçırma bir hastalık değildir. Fakat bir şeylerin yanlış olduğunun bir işareti olabilir. Tıbbi bir sorundur ve bir doktor veya hemşire yardımcı olabilir.

Birçok kadın egzersiz yaparken idrar kaçırır, sert güler, öksürür veya hapşırır; Genellikle kadınlar hamile olduklarında veya doğum yaptıktan sonra idrar kaçırırlar; Periyodlarını almayı bırakan kadınlar-menopoz-sıklıkla mesane kontrol problemleri bildirirler .; Her yaştan kadın sporcular bazen yoğun spor aktiviteleri sırasında idrar kaçağı geçirirler.

Mesane balonu şekillendiren ve idrarı saklar ve bırakan bir organtır. Pelviste oturur. Mesane desteklenir ve pelvik kaslar tarafından tutulur. Mesanenin kendisi bir kastır.

Vücudunuzdan idrar taşıyan tüpe üretra denir. Sfinkter adı verilen halka benzeri kaslar üretra kapalı tutulmasına yardımcı olduğundan idrar serbest bırakılmadan önce mesaneden sızmaz.

Pelvik taban kasları mesaneyi yerinde tutar .; Sfinkter kasları üretra kapalı tutulur .; İdrar dolduğunda mesane kasları gevşer ve idrar yapma zamanı geldiğinde sıkışır .; Mesane, mesanenin dolduğunda beyne bildirmek için sinirleri mesaneden alır. Sinirler, idrara çıkma zamanı geldiğinde mesaneye söylemek için beyinden gelen sinyalleri de taşırlar .; Hormonlar mesane ve üretranın sağlıklı olmasını sağlar.

Mesane kontrol sisteminin parçaları.

Geçici inkontinans. Adından da anlaşılacağı gibi, geçici inkontinans sürmez. İdrar yolu enfeksiyonu gibi, kontrol edemediğiniz sık ve ani idrara çıkmasına neden olan bir hastalığınız olabilir. Veya yeni bir ilacın idrara çıkma oranını artıracağının beklenmedik yan etkisine sahip olduğunu görebilirsiniz. Sebep bulup düzeldiğinde bu sorunlar ortadan kalkar .; Stres inkontinens. Öksürürken, güldüğünde, hapşırırken veya egzersiz yaparken idrarını sızarsan stres inkontinensin var demektir. Zihinsel stres stres inkontinansına neden olmaz. “Stres” mesane basıncıdır. Pelvik ve sfinkter kasları güçlü olduğunda, öksürük, hapşırma, egzersiz veya gülmekten kaynaklanan ekstra baskıyı halledebilirler. Ancak bu kaslar zayıf olduğunda, bu ani basınç idrarını mesaneden çıkartabilir .; Stres inkontinansında zayıf pelvik kaslar öksürük veya başka bir hareket mesaneye baskı uyguladığında idrar kaçmasına izin verebilir .; İdrar kaçırma isteği. İdrar yapmak için güçlü, ani bir teşvik uyguladıktan sonra idrarınızı sızarsanız, idrar kaçırma davanız var demektir. Bu mesane kontrolü problemi diyabet, inme, enfeksiyon veya başka bir sağlık durumundan kaynaklanan sinir hasarından kaynaklanabilir .; Karışık idrar kaçırma. Karışık inkontinens, stres ve dürtü inkontinansının bir karışımıdır. Bir seferinde bir gülmek veya hapşırmak ile idrar kaçırabilirsiniz. Başka bir anda, sızıntı yapmadan hemen önce idrar yapmamak için kontrol edilemeyen ani bir dürtü olabilir .; Fonksiyonel inkontinans. Bazıları tuvalete gitmede sorun yaşarlar. İdrar sızıntısınız varsa, yürüyemiyorsanız veya diğer hareketlilik sorunlarınız varsa, işlevsel inkontinansın var .; Aşırı aktif mesane. Eğer günde sekiz kez veya daha fazla defa idrar yapmanız gerekiyorsa aşırı aktif bir mesaneye sahip olabilirsiniz. Her gece iki veya daha fazla defa idrar yapmaya kalkmak, aşırı mesanenin başka bir işaretidir. Aşırı aktif bir mesane ile, güçlü hissedeceksiniz, ani bir şekilde idrar yapmaya çağırıyor ve aynı zamanda dürtü inkontinansınız olabilir.

Mesane kontrol sisteminin parçaları.

Mesaneyi kontrol etmek için çeşitli vücut sistemleri birlikte çalışmalıdır.

Bu özelliklerden herhangi biri düzgün çalışmadığında, mesane kontrolü problemleri başlayabilir.

Mesane kontrol sisteminin parçaları: sinirler ve beyin.

Mesane kontrol problemlerinin farklı türleri nelerdir?

Mesane kontrol problemleri aynı değildir. Bazı problemler zayıf kaslardan kaynaklanırken bazıları hasarlı sinirlerden kaynaklanır. Bazen sebep sinirleri bozar bir ilaç olabilir.

Sorununuzu çözmeye yardımcı olmak için, doktorunuz veya hemşireniz, sahip olduğunuz idrar kaçırma türünü tanımlamaya çalışacaktır. Aşağıdaki altı çeşidin bir veya daha fazlası olabilir.

Stres inkontinansında zayıf pelvik kaslar öksürük veya başka bir hareket mesaneye baskı uyguladığında idrar kaçmasına izin verebilir.

İdrar sızıntısının olası birçok nedeni var.

Zayıf kaslar. Çoğu mesane kontrolü sorunları zayıf pelvik kaslardan kaynaklanır. Bu kaslar hamilelik ve doğum sırasında gerginleşebilir ve zayıflayabilir. Zayıf kaslar, mesaneyi sarkabilir ve bu da açıklığı üretraya kadar uzatabilir.

Zayıf pelvik kaslar ve güçlü pelvik kaslar.

Mesane kontrol problemlerinden bahsetmek bazı insanlar için kolay değildir. Doktorunuza söylemekten utanabilirsiniz. Ancak sorun hakkında konuşmak, bir cevap bulmanın ilk adımıdır. Ayrıca, doktorunuzun daha önce duyduğundan emin olabilirsiniz. Doktorunuzu veya hemşirenizi şok ya da utandırmayacaksınız.

Doktorunuzun sorununuzu anlamak için ihtiyaç duyacağı bilgileri toplayarak doktor ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aldığınız ilaçların bir listesini yapın. Reçeteli ilaçları ve aspirin veya antasit gibi tezgahta satın aldığınız ilaçları ekleyin. Gazlı içecekler, kahve, çay ve alkol gibi düzenli olarak içtiğiniz sıvıları listeleyin. Ortalama bir günde sahip olduğunuz her bir içeceğin miktarını doktora bildirin.

İdrar kaçağı olan kadınlara yardımcı olan bir doktor bulmanız gerekecektir. Örneğin, birincil doktorunuz sorunu normal yaşlanmaya bağlı olarak silkeliyorsa, bir uzmana -bir ürojinekoloğa ya da kadın idrar sorunlarının tedavisinde uzmanlaşmış bir üroloğun uzmanına – danışı isteyin. Kalıcı olmanız gerekebilir veya bölgenizdeki bir doktorun yerini bulmanıza yardımcı olması için kuruluşlara bakmanız gerekebilir. Kuruluşların listesi için Daha Fazla Bilgi için bkz.

Mesane kontrol problemlerine neden olur?

Yakın zamandaki tüm ameliyat veya hastalıkları not edin. Kaç çocuğunuz olduğunu doktorunuza bildirin. Bu olaylar, mesane kontrolü sorununuzla ilişkili olabilir veya olmayabilir.

diyabet; Parkinson; çoklu skleroz; Vuruş

Pelvik veya sırt cerrahisi; bel fıtığı; radyasyon

Gözler nemli tutmak için göz damlası kullanın .; Kuru ağız sizi rahatsız ediyorsa sakız çerezlerini al ya da şekerlemeyi emdirin. Çürümeyi önlemek için şekersiz sakız veya şekerleme yapın .; Gün boyunca küçük su içirin.

Son olarak, idrar sızıntısını yaşadığınız zamanı takip edin. O dönemde ne yaptığınızı unutmayın. Öksürüyor musun, gülüyor musun, hapşırıyor ya da egzersiz yapıyor muydun? Koşu sesi duyduğunuzda idrar yapmamak için kontrol edilemeyen bir dürtü var mıydı?

İdrar kaçağımı sağlık ekibime nasıl söylerim?

Randevunuza hazırlanmak için Doktorunuzun Bilmesi Gereken Neleri (A Maddesi) ve Günlük Mesane Günlüğünüzü (B Maddesi) kullanabilirsiniz.

Doktor, mesane kontrol probleminize neden olabilecek herhangi bir sağlık sorununu araştırmak için size fizik muayene yapacaktır. Reflekslerinizi kontrol etmek olası sinir hasarını gösterebilir. Doktor bir idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını kontrol etmek için bir idrar örneği verecektir. Kadınlar için sınav pelvik bir muayene içerebilir. Testler aynı zamanda mesanenin ultrason resmini çekmeyi de içerebilir. Veya doktor, idrar yolundan mesaneye sarkan uzun ince bir tüp olan bir sistoskop kullanarak mesanenizin iç kısmını inceleyebilir.

Tıbbi testler rahatsız edici olabilir. Mesane testi utanacak gibi görünebilir, ancak testleri gerçekleştiren sağlık uzmanları sizi rahat hissettirmeye ve size mümkün olan en fazla mahremiyet vermeye çalışacaktır.

Doktorunuz muhtemelen birçok tedavi seçeneği sunacaktır. Bazı tedaviler bazı günlük alışkanlıkları değiştirmek kadar basittir. Diğer tedaviler ilaç kullanmayı veya bir cihazı kullanmayı gerektirir. Hiçbir şey işe yaramıyor gibi görünüyorsa, cerrahi, stres inkontinansına sahip bir kadının mesane kontrolünü ele geçirmesine yardımcı olabilir.

Hangi tedavilerin sizin için en iyi sonuç verebileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Birçok kadın önce en basit tedavi seçeneklerini denemek ister. Kegel egzersizleri pelvik kasları güçlendirir ve herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymaz. “Kegel” i nasıl öğrendiğinizde, her yerde Kegel yapabilirsiniz. Hüner sıkmak için doğru kasları bulmaktır. Doktorunuz ya da hemşireniz doğru kasları sıktığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz size, sfinkter kaslarını bulup güçlendireceğinizi öğretecek, özel olarak eğitilmiş bir fizyoterapiste başvurabilir. Bu kasları ne zaman sıkmanız gerektiğini öğrenmek, aynı zamanda, idrar kaçırmaya neden olan mesane spazmlarını durdurmaya yardımcı olabilir. Yaklaşık 6 ila 8 hafta sonra, daha az sızıntı ve daha fazla mesane kontrolü yaptığınızı fark etmelisiniz. İlerleme durumunuzu takip etmek için Ke gel Egzersiz İpuçları sayfasında (Madde C) bulunan pelvik kas egzersiz günlüğünü kullanın.

Mesane kontrolünün kaybı nasıl tedavi edilir?

Yatarken, bir masada otururken veya ayakta iken Kegel egzersizleri yapabilirsiniz.

İdare zamanı. İdrar sızdırma sürelerinizi takip ederek, bir kaza geçirme olasılığınızın en yüksek olduğu günün belirli saatlerini fark edebilirsiniz. Bu bilgiyi kazadan kaçınmak için vaktinden önce tuvalete geziler planlamak için kullanabilirsiniz. Güvenli bir model oluşturduktan sonra, banyo yolculuğu arasındaki zamanı uzatarak mesane kontrolünüzü oluşturabilirsiniz. Pelvik kaslarınızı daha uzun süre dayanmaya zorlayarak, bu kasları daha güçlü yaparsınız.

Diyet değişiklikleri. Bazı yiyecek ve içeceklerin daha sık idrara çıkmanıza neden olduğunu görebilirsiniz. Kahve, çay veya kola gibi kafeinli içeceklerden kaçınmanın mesane kontrolünüze yardımcı olduğunu görebilirsiniz. En sevdiğiniz içeceğin kafeinsiz sürümünü seçebilirsiniz. Çok fazla sıvı içmediğinizden emin olun, çünkü bu, çok miktarda idrar oluşturmanıza neden olacaktır. Gece idrara çıkma konusunda endişeleriniz varsa, gün boyunca sıvılarınızın çoğunu için ve akşam yemeğinden sonra içkinizi sınırlayın. Bununla birlikte, bir kaza korkusuyla sıvıları içmekten kaçınmamanız gerekir. Bazı gıdalar mesane rahatsızlığı ve acil neden olabilir. Mesanenizi etkileyebilecek diyet değişiklikleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Kilo kaybı. Ekstra vücut ağırlığı, mesane üzerine fazladan bir baskı oluşturur. Kilo vererek, bu baskıyı hafifletebilir ve mesane kontrolünüzü geri kazanabilirsiniz.

Stres idrar kaçırma tedavisinde kullanılacak herhangi bir ilaç onaylanmamıştır. Ancak aşırı aktif bir mesaneniz varsa, doktorunuz kasları ve sinirleri sakinleştirebilen bir ilaç reçete edebilir. Aşırı aktif mesane için kullanılan ilaçlar haplar, sıvı veya yama şeklinde bulunur.

Aşırı aktif mesaneyi tedavi eden ilaçlar gözlerinizin kurumasına neden olabilir. Bu ilaçlar ağız kuruluğuna ve kabızlığa da neden olabilir. Aşırı aktif bir mesaneyi tedavi etmek için ilaç kullanırsanız, yan etkilerle başa çıkmak için gerekli adımları atmanız gerekebilir.

Diğer koşullardaki ilaçlar üriner sistemin sinir ve kaslarını farklı şekillerde de etkileyebilir. Şişkinlik ödemi veya yüksek kan basıncını tedavi eden haplar, idrar çıkışını artırabilir ve mesane kontrol problemlerine katkıda bulunur.

Doktorunuzla konuşun; Farklı bir ilacın alınmasının başka bir reçete eklemeden sorunu çözdüğünü görebilirsiniz. Mesane Kontrolü İlaçları (D Maddesi) listesinde size özel ilaçlar hakkında daha fazla bilgi verilmektedir.

Bir rahmim, vajinada giyilen kontraseptif diyaframa benzeyen plastik bir halkadır. Vajinanın duvarlarını destekleyerek, mesane ve yakındaki üretra kaldırarak daha az stres sızıntısı oluşturacaktır. Bir doktor veya hemşire sana göre en iyi şekil ve boyuta uyabilir ve sana nasıl bakım yapacağını öğretebilir. Birçok kadın sadece egzersiz sırasında bir pesan kullanırken diğerleri stres sızıntısını azaltmak için bütün gün pesamanı giyerler. Bir karısı kullanırsanız, vajinanın cihazın kullanılmasından kaynaklanabilecek küçük lekeleri kontrol etmesi için düzenli olarak doktorunuzu görmelisiniz.

Mesaneyi kontrol eden sinirlerin elektrikle uyarılması bazı insanlarda aciliyet, sıklık ve dürtü inkontinans semptomlarının yanı sıra mesane boşalması sorunlarını iyileştirebilir. Bu tedavi, genellikle ilaçlara tolere edemeyen veya yararlanamayan hastalar için önerilir. İlk önce doktorunuz, tedavinizin semptomlarınızı hafifletip azaltıp azaltıp azaltmadığını görmek için cildinizin altına gömülmüş bir tel aracılığıyla stimülasyon sağlamak için vücudunuzun dışında bir cihaz kullanacaktır. Geçici tedavi sizin için iyi çalışıyorsa, kalp pili gibi sinirlere uyarıcılık kazandıran kalıcı bir cihazın implante edilmiş olmasını sağlayabilirsiniz. Kalıcı cihazdaki elektrotlar, küçük bir cerrahi prosedür ile belinizin altına yerleştirilir. Mesane semptomlarınızı kontrol eden doğru ayarı bulmak için ayarlamalar için doktora gitmeniz gerekebilir.

Mesane işlevini kontrol eden sinirlere hafif elektriksel darbeler vermek için cildinizin altına bir cihaz yerleştirilebilir.

Doktorlar, diğer tedaviler başarısız olursa, mesane kontrolünü iyileştirmek için ameliyat önerebilir. Cerrahi sadece idrar kaçırma stresine yardımcı olur. Dürtü inkontinans için çalışmaz. Birçok cerrahi seçenek yüksek başarı oranlarına sahiptir.

Çoğu stres inkontinans problemi, mesane boynunun vajinaya doğru düşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu düzeltmek için, cerrah mesane boynunu veya üretra yetiştirir ve şerit benzeri bir kayış ya da bir kas ya da kemiğe bağlı tel dizisi ile destekler. Sızıntıyı durdurmak için askı mesanenin alt kısmını ve üretranın üst kısmını tutar.

Mesaneyi kaldırma ameliyatı, mesane boynu ve idrar yollarını desteklemek için ip dizisi (sol) veya şerit benzeri bir askı (sağ) kullanabilir.

Mesane sinir hasarının sonucu olarak iyi boşalmazsa idrar kaçağı yapabilirsin. Bu duruma taşma idrar kaçırma denir. Mesanenizi boşaltmak için bir kateter kullanabilirsiniz. Bir kateter idrar boşaltmak için idrar yoluna mesane içine girmeyi öğrenebileceğiniz ince bir tüptür. Bir süre kateteri, günde birkaç kez veya her zaman kullanabilirsiniz. Kateter her zaman kullanılıyorsa, idrarınızı mesaneden bir çanta alıp bacağınızdan asabilirsiniz. Her zaman bir kateter kullanırsanız, olası enfeksiyonları izlemelisiniz.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) ve diğer hükümet bileşenleri), birçok hastalık ve koşula ilişkin araştırmalar yürütür ve destekler.

Nedir bunlar ve sizin için doğru mudur ?; Klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi gelişmelerin kalbinde yer almaktadır. Hastalığı önlemek, tespit etmek veya tedavi etmek için yeni yollara bakın. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için de kullanmaktadırlar. Sizin için doğru olup olmadığını öğrenin.

Ne var açık? Şu anda açık olan ve işe alım olanakları www.ClinicalTrials adresinde görülebilir.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

USernment herhangi bir ticari ürünü veya şirketi onaylamaz veya onaylamaz. Bu belgede görünen ticari, tescilli veya şirket adları, sağlanan bilgiler bağlamında gerekli görüldükleri için kullanılır. Bir ürün belirtilmemişse, ihmal ürünün yetersiz olduğuna işaret etmez veya ima eder.

Onlar teşekkür etmek istiyor; Toby Chai, M.D., Maryland Üniversitesi, Charles Nager, M.D., California Üniversitesi, Halina Zyczynski, M.D., Pittsburgh Üniversitesi

Vicki McClelland, bu yayının arazide test edilmesini kolaylaştırmak için Kuzey Shenandoah Vadisi’nin Ücretsiz Tıbbi Kliniği.

Haziran 2012