Kardiyak ct nedir?

Kardiyak bilgisayarlı tomografi (to-MOG-rah-ücreti) veya kardiyak BT, kalbin net, ayrıntılı resimlerini almak için bir x-ray makinesi kullanan ağrısız bir testtir. Doktorlar bu testi kalp sorunlarını araştırmak için kullanır.

Kalp BT taraması sırasında, bir röntgen makinesi vücudunuzun çevresini bir daire şeklinde hareket ettirir. Makine kalbinizin her bir bölümünü fotoğraflayacaktır. Bir bilgisayar, tüm kalbin üç boyutlu (3D) bir resmini yapmak için resimleri bir araya getirecektir.

Bazen tarama sırasında damarlarından birine iyot bazlı bir boya (kontrast boya) enjekte edilir. Kontrast boya, röntgen resimlerinde koroner kalp atışlarınızı belirtir. Bu tür BT taramalarına koroner BT anjiyografi (an-je-OG-rah-ücreti) veya BTA denir.

Genel bakış

Doktorlar, kalp BT’sini algılamaya veya değerlendirmeye yardımcı olmak için kullanır

Görünüm

Farklı amaçlar için farklı BT taramaları kullanılır. Örneğin, çok detektörlü bilgisayarlı tomografi (MDCT) hızlı bir BT tarayıcı türüdür. Kalp hareket halindeyken, hızlı bir tarayıcı kalbin yüksek kaliteli resimlerini üretebilir. ÇDBT de koroner arterlerde kalsiyumu saptamak için kullanılabilir.

Elektron ışınlı bilgisayarlı tomografi (EBCT) adı verilen başka bir CT tarayıcı türü de koroner arterlerde kalsiyumu saptamak için kullanılır.

Bir x-ray makinesi kullanıldığından, kardiyak BT radyasyonu içerir. Kullanılan radyasyon miktarı küçük kabul edilir. Sahip olduğunuz BT taramasının türüne bağlı olarak, radyasyon miktarı doğal olarak 1-5 yıl içinde maruz kaldığınız miktara benzer.

Radyasyon yüzünden kardiyak CT’nin kansere neden olacağı için küçük bir şans var. Risk, 40 yaşın altındaki insanlarda daha yüksektir. Test sırasında kullanılan radyasyon miktarını azaltacak yeni kardiyak CT yöntemleri mevcuttur.

Araştırmacılar, kalp BT’sini kullanmak için yeni ve daha iyi yollar araştırmaya devam ediyor.