Kolestrol nedir?

Yüksek kan kolesterolünü (ko-LES-ter-ol) anlamak için, kolestrol hakkında bilgi edinmeye yardımcı olur. Kolesterol, vücudun tüm hücrelerinde bulunan mumlu, yağ benzeri bir maddedir.

Vücudunuzda hormon, D vitamini ve gıdaları sindirmenize yardımcı olan maddeler yapmak için bir miktar kolestrol gerekir. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü üretir. Bununla birlikte, kolesterol de yediğiniz gıdaların bazılarında bulunur.

Kolesterol kan dolaşımınıza lipoproteinler (dudak-o-PRO-gençler) adı verilen küçük paketler halinde dolaşır. Bu ambalajlar içerideki yağ (lipid) ve dış taraftaki proteinlerden oluşur.

Yüksek Kan Kolesterol Nedir?

İki çeşit lipoprotein, vücudunuz boyunca kolesterol taşır: düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL). Her iki lipoprotein seviyesinin sağlıklı olması önemlidir.

Görünüm

LDL kolestrol bazen “kötü” kolesterol olarak adlandırılır. Yüksek bir LDL düzeyi arterlerinizde kolesterol birikimine neden olur. (Arterler, kalpten vücuda kan taşıyan kan damarlarıdır.)

HDL kolestrolü bazen “iyi” kolesterol olarak adlandırılır. Çünkü kolesterolü vücudunuzun diğer bölgelerinden karaciğerinize geri taşır. Karaciğeriniz kolesterolü vücudunuzdan kaldırır.

Yüksek kan kolesterolü, kanında çok fazla kolesterolün bulunduğu bir durumdur. Tek başına, durumun hiçbir belirtisi veya belirtisi yoktur. Bu nedenle, birçok kişi kolesterol düzeylerinin çok yüksek olduğunu bilmiyor.

Yüksek kan kolesterolü olan insanlar koroner arter hastalığı olarak da adlandırılan koroner kalp hastalığına yakalanma şansına sahiptir. (Bu makalede, “kalp rahatsızlığı” terimi koroner kalp hastalığına işaret etmektedir.)

Kanınızdaki LDL kolestrol seviyesi ne kadar yüksek olursa, şansınız kalp hastalığına yakalanmanızdır. Kanınızdaki HDL kolestrol seviyesi ne kadar yüksek olursa, kalp hastalığı bulma şansınız o kadar düşük olur.

Koroner kalp hastalığı, plak (plak) koroner (kalp) arterlerin içinde biriken bir durumdur. Plaka kolestrol, yağ, kalsiyum ve kanda bulunan diğer maddelerden oluşur. Arterde plak oluştuğunda, duruma ateroskleroz denir (ATH-er-o-skler-O-sis).

Zamanla, plak koroner arterlerini sertleştirir ve daraltır. Bu, kalbe oksijen açısından zengin kan akışını sınırlar.

Sonunda, plak alanı kopabilir (kırılabilir). Bu plak yüzeyinde kan pıhtısı oluşmasına neden olur. Eğer pıhtı yeterince büyürse, çoğunlukla veya tamamen bir koroner atardamar kan akışını engelleyebilir.

Kalp kasına oksijen açısından zengin kan akışı azaltılırsa veya engellenirse angina (an-JI-nuh veya AN-juh-nuh) veya kalp krizi olabilir.

Angina göğüs ağrısı veya rahatsızlıktır. Göğsünüzde baskı veya sıkma hissi olabilir. Acı aynı zamanda omuz, kol, boyun, çene veya sırt da oluşabilir. Angina ağrısı hazımsızlık gibi hissedebilir.

Kalp krizi, kalp kasının bir bölümüne oksijen açısından zengin kan akışı kesilirse oluşur. Kan akışı çabucak iyileşmezse kalp kası kesilir ölür. Hızlı bir tedavi yapılmadığında, kalp krizi ciddi sorunlara veya ölüme neden olabilir.

Plak, aynı zamanda vücudunuzdaki diğer arterlerde, örneğin beyne ve ekstremitelere oksijen açısından zengin kan getiren arterler gibi birikebilir. Bu, karotid arter hastalığı, inme ve periferik arter hastalığı gibi sorunlara neden olabilir.

Kolestrolünüzü düşürmek atardamarlarınızdaki plak oluşumunu yavaşlatabilir, azaltabilir veya hatta durdurabilir. Ayrıca plak rüptürü riskini azaltabilir ve tehlikeli kan pıhtılarına neden olabilir.

Kaynaklar: Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (2007-2010). Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi, Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (2005-2008). Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, Ulusal Kolesterol Eğitim Programı (2002). Ulusal Kolesterol Eğitim Programı’nın (NCEP) üçüncü raporu, yetişkinlerde yüksek kan kolesterolünün tespiti, değerlendirilmesi ve tedavisine ilişkin panel uyguluyor (Yetişkin Tedavisi Paneli III) nihai rapordur.

Bu, NHLBI’nin Exome Sequencing Projesi’ni tartışıyor. 2009 yılı Amerikan Kurtarma ve Yeniden Yatırım Yasası ile mümkün olan bu proje, beş akademik enstitüde kalp, akciğer ve kan hastalıklarına yönelik genetik bağlantıları belirlemek için altı ödül sağladı. Bireysel çalışmalar, kalp krizi, inme, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), yüksek kan kolestrolü, yüksek tansiyon, fazla kilo ve obezite ve diğerleri gibi kritik sağlık sorunlarını ele alacaktır.

Bilim adamları şimdi, yaygın bir inflamatuar deri hastalığı olan sedef hastalığında görülen artmış kalp krizi riskini değerlendirmek için vaat edilen kolestrolü değerlendirmenin yeni bir yolunu bildiriyor. Yeni teknik, HDL kolestrol konsantrasyonundan ziyade “iyi” kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoproteinin (HDL) fonksiyonunu ölçmektedir. Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsünden araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, tekniğin kullanımını genişletebilir. Çalışma, Avrupa Kalp Dergisi’nin çevrimiçi sayısında görülüyor.

Her kadının anlatması gereken bir hikayesi ve kalbinin sağlığını korumak için harekete geçme gücü vardır. Hikayenizi Facebook’taki diğer kadınlarla paylaşın.

Heart Truth kampanyası kadınların ve sağlık çalışanlarının kadının kalp hastalığı konusunda eğitilmesine yardımcı olmak için çeşitli halk sağlığı kaynakları sunmaktadır.

İlgili Yönetmen Mesajı