misophonia nedir?

bir tahta çivi size yalakalık yapmak mı? Bir ses panik ya öfkelenivermek yapabilir düşünün.

Bir güçlü sevmediğim veya belirli seslerin nefret – Bu misophonia durumdur.

Oğlumun kanı görünce bayılma beklemiyorduk. Bir anne olarak, benim işim hemşire boo-Boos için – ve oğlum birkaç ay önce parmağını çökertilmesi sonra bana geldi, ben elimden geleni Florence Nightingale yapmaya hazır. Sonra kanı gördüm; Oda dönmeye başladı. Ben soğuk bir ter içinde patlak verdi. Ben yüzüme bütün renk drenaj hissetti. devralmaya kocam yukarı bağırmaya sonra mutfak yere kaydırdı; Bize% 15’e varan kandaki dalma yaşamaya neden Psikologlar tam bilmiyorum …

Ayrıca seçici ses hassasiyeti sendromu olarak da bilinen misophonia, bir tetikleyici ile başlar. Genellikle sözlü bir ses var – gürültü birisi esneme ya da düdük, nefes, yemek çiğnemek zaman yapar. Bazen küçük tekrarlayan hareket nedenidir – Birisi size jostles, kıpırdıyor, ya da ayak wiggles.

Eğer hafif bir tepki varsa, hissedebilirsiniz

cevabınız daha ciddi ise, söz konusu ses neden olabilir

Hastalık sosyal hayatında bir kramp koyabilirsiniz. Sen lokantalar önlemek veya eşiniz, aileniz ya da oda arkadaşı ayrı yemek olabilir. Ya da daha kötüsü, sen ne hissettiğini hareket olabilir. fiziksel veya sözlü – – sesi yapıyor kişiyi saldırı olabilir ağlamak, ya da uzağa durumdan çalıştırın.

Zamanla, siz de görsel tetikler yanıt verebilir. Birisi yemek veya sizi yola olabilir onların ağzına bir şey koymak için hazır olsun görünce.

Bu ömür boyu durum genellikle 9 ile 13 yaşları arasında başlar ve kızlarla daha sık görülür. Hızlı bir şekilde yanar, ama herhangi bir olay ile ilgili değildir.

Doktorlar misophonia neden ne emin değilseniz, ama kulaklarınız ile ilgili bir sorun değil. Onlar bölüm zihinsel, bölüm, fiziksel olduğunu düşünüyorum. Bu ses, beyni etkileyen ve vücudunuzdaki otomatik tepkiler tetikler nasıl ilişkili olabilir.

kulakların normal ve işitme Tamam Çünkü doktor tanılı sorun olabilir. Misophonia anksiyete veya bipolar ya da obsesif-kompulsif bozukluk bazen yanlış olduğunu. Bazı doktorlar yeni bir bozukluk olarak sınıflandırılması gerektiğini düşünüyorum.

durum günlük yaşamı etkiler, ancak bunu yönetmek için öğrenebilirsiniz.

ülke çapında bir düzineden misophonia kliniklerinde daha psikolojik danışma ile birlikte ses terapi sunuyoruz. Doktor tetik sesi dengelemek için arka plan gürültülerini kurar.

Bir şelale benzer kulağına bir ses yaratan bir işitme cihazı gibi bir cihaz deneyebilirsiniz. Gürültü tetikler sizi distracts ve tepkileri azaltır. Diğer tedaviler konuşma terapisi ve antidepresanlar sayılabilir.

Sizin yaşam tarzı da rol oynar. düzenli egzersiz, uyku bol olsun, ve stres yönetmek. Ayrıca geçimsiz seslere kulak fişleri ve kulaklıklar giyebilir. kimse sizi rahatsız sesler yapacak sessiz alanları ya da evinizde güvenli noktalar ayarlayın.

Ve destek bulmak. Misophonia Derneği ülke genelinde bölümden oluşmaktadır. Bu arada bu konuyla ilgilenen doktorlara ve hastalara getirmek için yıllık sözleşmeler tutar.

insanlar başa çıkma stratejileri paylaşım nerede Ayrıca, çevrimiçi ve sosyal medya grupları bulabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Odyoloji Yıllık toplantının Akademisi, Boston, 2012.

Marsha Johnson AUD, Oregon Tinnitus ve hiperakuzi Tedavi Merkezi, Portland, OR

Marsha Johnson: “misophonia 50 Cases.”

Misophonia Derneği: “Potansiyel Tedaviler”, “Yıllık Sözleşme”, “Kaynaklar”.

Misophonia 4S Sağlayıcı Ağ ABD: “misophonia / 4S Nedir?”

Aage Moller, Doktora, davranış ve beyin bilimleri seçkin öğretim görevlisi, Dallas, Texas Üniversitesi.

Moller, A., Ed. Tinnitus, Springer, New York, Berlin, Heidelberg, 2011 yılının Kitabı.

Schroder, A. PLOS One, Ocak 2013.

, Teşhis tedavi ve tıkınırcasına yeme bozukluğu yaşayan yeni bir e-posta serisi s