Pulmoner rehabilitasyondan önce ne beklemek

Pulmoner rehabilitasyona (PR) ilk başladığınızda, sağlık hizmeti ekibinizin ekibi sağlığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir.

Örneğin, ne kadar nefes alıp kullandıklarını bilmek isteyeceklerdir. Solunumu kontrol etmek için akciğer fonksiyon testleri yapacaksınız. Bu testler, ne kadar havanın içeri girip çıkabildiğini, havayı ne kadar hızlı solumanıza ve akciğerlerinizin kanınıza ne kadar iyi oksijen sağladığını ölçer.

Ekibiniz çeşitli şekillerde egzersiz yapma yeteneğinizi kontrol edebilir. 6 dakika içinde ne kadar yürüyebileceğinizi ölçebilirler (6 dakikalık yürüme testi denir). Ya da oksijen seviyeniz, kan basıncınız ve kalp atış hızınız ölçülürken bir koşu bandında egzersiz yapmanızı isteyebilirler.

PR ekibi ayrıca, PR programı sırasında değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için tıbbi tedavinizi inceler. Örneğin, inhale bronkodilatör kullanmaya başlamanız veya arttırmanız gerekebilir. Bu ilaçlar egzersiz sırasında daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. Egzersiz planınızdan en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olmak için oksijen tedavisine de ihtiyacınız olabilir.

PR ekibi zihinsel sağlığınızı değerlendirebilir. Endişeniz varsa ya da çok depresyorsanız, sizi bu konularda tedavi edebilecek bir uzmana yönlendirebilirler.

Buna ek olarak, ekip kilo ve boyunuzu ölçebilir, yiyecek alımınız ve genel beslenme hakkında bilgi ister ve kas kütlesi kaybını değerlendirmek için bir kan testi önerebilir.

PR ekibinizin programınızın başında topladığı veriler, yeteneklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre hazırlanmış bir plan oluşturmalarına yardımcı olacaktır.