Rahim polipleri

Uterin polipler, uterusun iç duvarına bağlanan ve rahim boşluğuna kadar uzanan büyümelerdir. Uterusun astarındaki hücrelerin aşırı büyümesi (endometrium) endometrial polip olarak da bilinen uterin poliplerin oluşumuna yol açar. Bu polipler genellikle noncancerous (benign) olup bazıları kanserli olabilir veya sonunda kansere dönüşebilir (kanser öncesi polipler).

Uterin polipler, birkaç milimetreden – bir susam tohumu kadar – birkaç santimetreden – golf topu büyüklüğünde veya daha büyük boyuttadır. Uterin duvara büyük bir tabana veya ince bir sapa yapışırlar.

Bir veya daha fazla rahim polipli olabilir. Genellikle uterusunuzun içinde kalırlar, ancak zaman zaman vajinanızın içine rahim ağzı (rahim ağzı) açılır. Uterin polipli çoğunlukla, menopoza giren veya tamamlamış kadınlarda görülür, ancak genç kadınlar da onları alabilir.

Uterin poliplerin belirtileri ve belirtileri arasında

Bazı kadınlarda hafif kanama veya lekelenme görülürken, bazılarında belirtiler görülmez.

Varsa tıbbi yardım isteyin

Hormonal faktörler rol oynamaktadır. Uterin polipler östrojene duyarlıdır, yani dolaşan östrojene yanıt olarak büyürler.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Uterin polip gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

Uterin polipler infertilite ile ilişkili olabilir. Uterin polipleriniz varsa ve çocuk sahibi olamıyorsanız, polipliğin çıkarılması hamile kalmanıza izin verebilir, ancak veriler kesin değildir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

İlk randevunuz büyük olasılıkla birincil bakım sağlayıcınız veya bir jinekolog ile olacaktır.

Uterin poliplerin sorması gereken bazı temel sorular şunlardır:

Başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuzun isteyebileceği bazı sorular şunlardır:

Doktorunuz uterus polipleriniz olduğundan şüphelenirse, aşağıdakilerden birini yapabilir:

Transvajinal ultrason. Vajinanızın içine yerleştirilmiş ince, çubuk benzeri bir cihaz ses dalgaları yayar ve iç kısımları da dahil olmak üzere uterusunuzun bir görüntüsünü oluşturur. Doktorunuz, açıkça görülen veya kalınlaşmış endometrial doku alanı olarak bir uterus polipi belirleyebilen bir polip görebilir.

Sonohisterografi (son-oh-his-tur-OG-ruh-ücreti) olarak da adlandırılan histerosonografi (onun-tur-o-suh-NOG-ruh-ücreti) olarak bilinen ilgili prosedür, tuzlu suyun (salin) enjekte edilmesini içerir Vajinanızdan ve rahim ağzınızdan geçirilen küçük bir tüp aracılığıyla uterusunuza sokun. Salin, uterus boşluğunu genişletir ve ultrason sırasında doktorunuz uterusunuzun içine daha net bir görünüm kazandırır.

Çoğu uterin polipler kanserli değildir (benign). Bununla birlikte, rahim kanseri (endometriyal hiperplazi) veya rahim kanserlerinin bazı önceden kanser değişiklikleri (endometriyal karsinomalar) uterus polipleri olarak görülür. Doktorunuz muhtemelen polipin çıkarılmasını önerecektir ve uterus kanseri olmadığınızdan emin olmak için laboratuar analizi için bir doku örneği gönderecektir.

Uterin polipler için, doktorunuz öneride bulunabilir

Bir rahim polipinde kanserli hücreler varsa, doktorunuz değerlendirme ve tedavideki sonraki adımlar konusunda sizinle konuşacaktır.

Nadiren uterin polipler tekrarlanabilir. Eğer öyleyse, daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Doktorunu ziyaret et