Ses bozuklukları tedavisi

Tanıya bağlı olarak, Doktorlar bir veya daha fazla tedaviyi

Lezyonların giderilmesi. Ses kordonları üzerindeki kansersiz lezyonlar (polipler, nodüller ve kistler) cerrahi olarak çıkarılmaya ihtiyaç duyabilir.

Doktorlar, mikrocerrahi, karbondioksit lazer ameliyatı ve uygun olduğunda, potasyum titanil fosfat (KTP) lazer tedavisi de dahil olmak üzere en yeni lazer tedavilerini kullanarak tekrarlayan solunum yolu papillomatozisi ve beyaz lekeler (lökoplaki) de dahil olmak üzere kanserli olmayan, kanser öncesi ve kanserli lezyonları çıkarıyor.

İşlemler

KTP, vokal kord üzerindeki lezyonları, lezyona olan kan kaynağını keserek, altta yatan dokunun azami miktarını korurken lezyonun çıkarılmasına izin veren en gelişmiş bir terapidir.

Bazen bir ses kablosu hareket etmeyi bırakabilir (felç olur). Bir felçli ses kablosunuz varsa, ses kısıklığından şikayet edebilirsiniz. Sıvıları içerken boğulma şikayetinde bulunabilirsiniz, ancak nadiren katı gıdaları yutma konusunda sorun yaşıyorsunuz. Bazen sorun zamanla birlikte gider.

Aksi takdirde, felç edilen ses kablosunu nefes borusunun ortasına doğru itmek için iki prosedürden biri kullanılabilir, böylece ses telleri biraraya gelebilir ve birbirine daha titreşebilir. Bu, sesi iyileştirir ve yutarken, gırtlakun kapanmasını sağlar. Tedavilere şunlar dahildir

Vokal kord paralizi tedavisi ve alerjileri hakkında daha fazla bilgi.