Solunum yetmezliği nedir?

Solunum (RES-pih-rah-tor-e) başarısızlığı akciğerlerinizden kanınıza yeterli oksijenin geçmediği bir durumdur. Kalp ve beyniniz gibi vücudunuzun organları, iyi çalışması için oksijen açısından zengin kanlara ihtiyaç duyar.

Akciğerleriniz kandaki karbondioksiti (atık gaz) düzgün bir şekilde kaldırabiliyorsa, solunum yetmezliği de oluşabilir. Kanınızdaki çok fazla karbon dioksit vücudun organlarına zarar verebilir.

Bu problemlerin her ikisi de (kandaki düşük oksijen seviyesi ve yüksek karbondioksit seviyesi) aynı anda ortaya çıkabilir.

Genel bakış

Solunumunuzu etkileyen hastalık ve durumlar solunum yetmezliğine neden olabilir. Örnekler arasında KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ve omurilik yaralanmaları bulunur. KOAH, havayollarının içine ve dışına akan yeterli havayı engeller. Omurilik yaralanmaları solunumu kontrol eden sinirlere zarar verebilir.

Görünüm

Solunum yetmezliğini anlamak için akciğerlerin nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olur. Nefes alırken, hava burun ve ağzından nefes borunuza geçer. Hava sonra akciğerlerinizin hava keselerine gider. Bu keselere alveol denir (al-VEE-uhl-eye).

Kıl çatıkları adı verilen küçük kan damarları hava keselerinin duvarlarından geçer. Hava hava keselerine ulaştığında, havadaki oksijen hava kesesi duvarlarından kılcal damardaki kana geçer. Aynı zamanda, karbon dioksit kılcal damarlardan hava kesesine doğru hareket eder. Bu işleme gaz değişimi denir.

Solunum yetmezliğinde, gaz alışverişi bozulmuştur.

Solunum yetmezliği akut (kısa süreli) veya kronik (devam eden) olabilir. Akut solunum yetmezliği hızlı gelişebilir ve acil tedavi gerektirebilir. Kronik solunum yetmezliği daha yavaş gelişir ve daha uzun sürer.

Solunum yetmezliğinin belirtileri ve semptomları, nefes darlığı, hızlı nefes alma ve hava boşluğunu (yeterli hava solumayacağınız hissi) içerebilir. Ciddi durumlarda, belirtiler ve belirtiler cildinizde, dudaklarınızda ve tırnağınızda mavimsi bir renk, karışıklık ve uykuluk içerebilir.

Solunum yetmezliğinin tedavisinde ana amaçlardan biri, ciğerlerinize ve diğer organlarınıza oksijen almak ve vücudunuzdan karbondioksit çıkarmaktır. Bir diğer hedef de durumun altında yatan nedeni tedavi etmektir.

Akut solunum yetmezliği genellikle yoğun bakımda tedavi edilir. Kronik solunum yetmezliği evde veya uzun süreli bakım merkezinde tedavi edilebilir.

Solunum yetmezliğinin görünümü, altta yatan nedenin ciddiyetine, tedavinin ne kadar çabuk başlayacağına ve genel sağlığınıza bağlıdır.

Şiddetli akciğer hastalığı olan insanlar, oksijen tedavisi veya ventilatör yardımı gibi uzun süreli veya devam eden nefes alma desteğine ihtiyaç duyabilirler (VEN-til-a-tor). Bir vantilatör, solunumu destekleyen bir makinedir. Artan miktarda oksijenle havayı veya havayı solunum yollarınıza ve daha sonra akciğerlerinize sürükler.