Toplam yapay bir kalp nedir?

Toplam yapay kalp (TAH), kalpteki iki alt odanın yerine geçen bir cihazdır. Bu odalara ventriküller denir (VEN-trih-kuls). Her ikisi de ventriküllerin son dönem kalp yetmezliği nedeniyle çalışmıyorsa bir TAH’dan fayda görebilirsiniz.

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kan pompalayamayacağı bir durumdur. “Son aşama”, kalp nakli haricindeki tüm tedavilerin başarısız olmasına neden olan durumun şiddetlendiği anlamına gelir. (Kalp nakli, kişinin hastalıklı kalbini çıkarmak ve ölen bir donörden alınan sağlıklı bir kalbe bırakmak için cerrahi yöntemdir.)

İki nedenden biri için bir TAH gerekebilir

Genel bakış

TAH, kalbinizin üst odaları olan atriyuma bağlıdır (AY-ağacı-ah). TAH ile atriyum arasında kalbin kendi valfleri gibi çalışan mekanik valfler bulunur. Vanalar kalpteki kan akışını kontrol eder. (Daha fazla bilgi için, Kalp Çalışmaları Nasıl Çalışır Sağlık Konularına gidin.)

Görünüm

Halen, iki tür TAH, CardioWest ve AbioCor’dur. Bu TAH’lar arasındaki en büyük fark, CardioWest’in bir dış güç kaynağına bağlı olması ve AbioCor’un değil olmasıdır.

CardioWest, karnın deliklerinden geçerek göğüsten dışarı doğru bir güç kaynağına tüp olan boruları vardır.

AbioCor TAH göğüsün içinde tamamen bulunur. Bir pil bu TAH’a güç sağlar. Pil, özel bir manyetik şarj cihazı ile deriden şarj edilir.

Harici şarj cihazından gelen enerji, transkutanöz enerji aktarımı veya TET adı verilen bir enerji aktarım cihazı aracılığıyla dahili bataryaya ulaşır.

İmplante edilen aküye implanted bir TET cihazı bağlanır. Harici şarj cihazına harici bir TET bobini bağlanır. Ayrıca, implante edilen bir kontrolör kalbin pompalama hızını izler ve kontrol eder.

Bir TAH, genellikle, son dönem kalp yetmezliği ile beklenenin ötesinde yaşamı aylarca uzatır. Bir kalp nakli için bekliyorsanız, bir donör kalbi beklerken bir TAH sizi canlı tutabilir. Bir TAH da yaşam kalitenizi artırabilir. Bununla birlikte, bir TAH çok karmaşık bir cihazdır. Cerrahlar implantasyon yapmak zorludur ve komplikasyonlara neden olabilir.

Şu anda, TAH’lar yalnızca az sayıda insanda kullanılmaktadır. Araştırmacılar, insanların daha uzun yaşayabilmelerine ve daha az komplikasyon yaşamasına imkan verecek daha iyi TAH’lar üretmeye çalışıyorlar.