Vadide Ateşi Tedavileri ve İlaçlar

Akut vadide ateş geçiren çoğu kişinin tedaviye ihtiyacı yoktur. Semptomlar şiddetli olsa bile, sağlıklı yetişkinler için en iyi terapi sıklıkla yatağın dinlenmesi ve sıvılarıdır – aynı yaklaşım soğuk algınlığı ve grip için de kullanılır. Yine de, doktorlar vadi ateşi olan insanları dikkatle izlerler.

Belirtiler düzelmez veya kötüleşirse veya komplikasyonlar açısından risk altındaysanız, doktorunuz flukonazol gibi antifungal bir ilaç reçete edebilir. Antifungal ilaçlar aynı zamanda kronik veya yaygın hastalığı olan insanlar için de kullanılır.

Genel olarak, funklorik ilaçlar flukonazol (Diflucan) veya itrakonazol (Sporanox, Onmel), en ciddi koksidioidomikoz hastalığının tümü için kullanılır.

Tüm antifungallerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, bu yan etkiler genellikle ilaç kesildikten sonra kaybolur. Flukonazol ve itrakonazolün olası yan etkileri mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve diyare.

Dinlenme

Antifungal ilaçlar

Daha ciddi infeksiyon, başlangıçta amfoterisin B (Abelcet, Amphotec, diğerleri) gibi intravenöz bir antifungal ilaç ile tedavi edilebilir.

Vorikonazol ve posakonazol (Noxafil) adlı iki yeni ilaç daha ciddi enfeksiyonların tedavisinde de kullanılabilir.

Antifungallar mantarları kontrol altına alır, ancak bazen onu yok etmezler ve nüks ortaya çıkabilir. Birçok kişi için, vadiye uğrayan tek bir ateş, yaşam boyu bağışıklık ile sonuçlanır, ancak hastalık yeniden etkinleştirilebilir veya bağışıklık sistemi önemli ölçüde zayıflarsa yeniden enfekte edilebilir.