Vajina doğumdan sonra değişir

Vajin doğumdan sonra doğal olarak değişir ve bir süre için daha geniş, kuru veya boğaz hissedebilir. Neyin öngördüğünü ve kurtarma işleminin hızlandırılmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Doğum yaptığınızda, bebek rahim ağzından geçer ve vajinadan (doğum kanalı olarak da bilinir) geçer. Vajinaya giriş bebeğin geçmesine izin vermek için gerilmelidir.

Bazen vajina ve anüs arasındaki perde (perineum) bebeğin dışarı çıkmasına izin verecek şekilde bir doktor veya ebe tarafından kesilebilir veya kesilebilir. Buna bir epizyotomi denir.

Bir bebeğe sahip olduktan sonra, kadınların vajinalarının her zamankinden daha gevşek veya kuru olduğunu hissetmek ve seks sırasında ağrılı ya da ağrılı hissetmek alışılmadık bir durum değildir. Bu sayfada fark edebileceğiniz birkaç değişiklik ve ne yapabileceğinizle ilgili ipuçları listelenmiştir.

Geniş vajina

Londra Üniversite Koleji Hastanesi’nde ürojinatoloji danışmanı Dr Suzy Elneil, vajinanızın daha önce göründüğünden daha geniş görünebileceğini söyledi.

“Vajina gevşek, yumuşak ve daha ‘açık’ hissedebilir” diyor. Ayrıca çürük veya şişmiş görünebilir ve hissedilebilir. Bu normaldir ve bebeğiniz doğduktan birkaç gün sonra şişme ve açıklık azalmaya başlayacaktır.

Vajinanız muhtemelen doğum öncesi şekline tamamen geri dönmez, ancak bu bir sorun teşkil etmemelidir. Endişeleniyorsanız, sağlık ziyaretçinizle veya doktorunuzla konuşun.

Dr Elneil, “Her zaman pelvik taban egzersizleri öneriyoruz” dedi. Pelvik taban egzersizleri – bazen Kegel egzersizleri olarak adlandırılır – vajinal kasları ve pelvik tabanı kaslarınızı yumuşatır.

Bu idrar kaçırmanın önlenmesine (idrar sızıntısı) yardımcı olur ve vajinanızın sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Doğumdan sonra kadınların inkontinens yaşaması nadir değildir, ancak pelvik taban çalışmaları bu sınırlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca seksin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirler.

Pelvik tabandan yapılan egzersizleri herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda yapabilirsiniz, ya oturma ya da ayakta

Vajinal kuruluk

Bir bağırsak hareketini durdurduğunuzu, tampon tutarak veya kendiniz idrara çıkmayı hayal ettiğinizi düşünebilirsiniz.

Yıkarken, kuyrukta süpermarkette veya TV izlerken egzersizleri uydurabilirsiniz.

Vajinanın doğumdan sonra normalden daha kuru hissetmesi normaldir. Bu, hamileliğinizle karşılaştırıldığında vücudunuzdaki östrojen seviyelerinin düşük olmasıyla bağlantılıdır.

Emziren anneler için, östrojen seviyeleri emzirmeyenlere göre daha düşüktür ve kuruluk daha belirgin olabilir.

Emzirmeyi bıraktığınız andan itibaren dönemleriniz geri döndü, östrojen seviyeleri gebelik öncesi seviyelere geri döndü “diyor Dr Elneil.” Kuruluk fark ettiyseniz iyileşmelidir.

Perine’de acıyı ve dikişleri

Yeniden seks yapmaya başladıysanız ve kuruluk sorunlara neden oluyorsa, bir yağlayıcı kullanabilirsiniz. Yağlayıcılar eczanelerde, marketlerde veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Lateks veya poliizopren prezervatif kullanıyorsanız, yağın su bazlı olduğundan emin olun, çünkü nemlendirici ve losyon gibi yağ bazlı ürünler bu prezervatifleri yırtıp atabilir.

Cinsel hayatınızda sorunlara yol açıyorsa eşinizle konuşmaya çalışın. Böylece kendi başınıza endişe etmek yerine birlikte başa çıkabilirsiniz.

Kuruluk sizi rahatsız etmeye devam ederse sağlık ziyaretçinizle veya doktorunuzla konuşun.

Vajinal bölge doğumdan hemen sonraki dönemde ağrılı veya acı hissedebilir “diyen Dr Elneil,” Genellikle doğumdan 6-12 hafta sonra düzeliyor. Bu davada durumu daha iyi hale getirmek için her zaman pelvik taban egzersizleri öneriyoruz.

Perineum, özellikle cildiniz yırtıysa veya doğumdan sonra bir gözyaşı veya epizyotomiyi onarmak için dikişlere ihtiyaç duyarsanız, boğaz hissedebilir. Emzirirken reçetesiz satılan ağrı kesiciler almadan önce ağrı kesiciler yardımcı olabilir, ancak ebenizi, doktorunuzu veya eczacınızı arayabilirsiniz.

Perine alanı temiz tutmak önemlidir, bu nedenle hijyenik bezlerinizi değiştirmeden önce ve değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın ve gerektiğinde onları değiştirdiğinizden emin olun. Perineunuzu temiz tutmak için her gün banyo veya duş yapın.

Seks sırasında ağrı

Dikişlerin nasıl iyileştiğinden endişeleniyorsanız, sağlık ziyaretçinizle veya doktorunuzla konuşun – çok fazla ağrı veya rahatsızlık hisseniz veya bir koku fark ederseniz bu özellikle önemlidir.

Yaranın büyüklüğüne bağlı olarak, gözyaşı veya kesik iyileştiğinde bir yara olabilir.

Bebek doğurdıktan sonra tekrar seks yapmanın doğru veya yanlış zamanı yok. Acele etme. Eğer seks acıyor, bu zevkli olmayacak. Vajinanız kuru hissediyorsa, bunun yardımcı olup olmadığını anlamak için seks sırasında bir yağlayıcı deneyin.

Perine etrafınızdaki rahatsızlığınız varsa, sağlık ziyaretçiniz ya da doktorunuzun doğru şekilde şifa olup olmadığını kontrol etmeye değer olması yararlı olabilir.

Eskinize kıyasla daha az hissetmek olağandışı değil; doğum yaptınız, küçük bir bebeğe bakıyorsunuz ve muhtemelen kendinizi çok yorgun hissediyorsunuzdur.

Eşinizle konuşmak, yalnızca seks yapmaktan çok önemli. İkiniz de durumun ne olduğunu biliyorsanız, birlikte başa çıkabilirsiniz.

Seks sırasında ağrı hissetmeye devam ederseniz, doktorunuzla konuşun.

Bebeğiniz olduktan sonra kontrasepsiyon düşünmeyi unutmayın – doğumdan üç hafta sonra hamile kalmanız mümkündür.

Doğumdan sonra vücudunuz hakkında daha fazla bilgi edinin.

01/12 /

Size yakın servisler

01/12 /

Hizmetler

İdrarını tutamamak

Doğumdan hemen sonra vücudun

yer

Emzirme ve diyet

Göğüsleriniz, vajinalarınız, dikişleriniz ve çekleriniz ve testleriniz dahil doğumdan sonra nasıl düz hissedersiniz?

Vajinal deşarj

Emzirirken vitaminler, kafein, balık ve yer fıstığı konusunda tavsiyeler de dahil olmak üzere sağlıklı bir diyet nasıl yapılır?

Kadın sünneti (FGM)

Enfeksiyonunuz olup olmadığını öğrenmek için bu kılavuzu kullanın

FGM yasadışı ve uzun süreli fiziksel ve psikolojik hasara neden olur. Risk altındaki birinden endişeleniyorsanız ne yapacağınızı öğrenin