Valproik asit (oral yol) önlemleri

Doktorunuzun bu tıbbı kullanırken düzgün çalışıp çalışmadığınızı kontrol etmesi ve dozu değiştirmeye izin vermek için düzgün çalışıp çalışmadığını görmek çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken (özellikle ilk trimesterde) bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Doğmamış bebeğinize zararlı yan etkileri azaltmak için gebe başlamadan önce ve gebelik öncesi folik asit almak çok önemlidir. Bir folik asit ürününü nasıl seçeceğinden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza yardım isteyin.

Karaciğer sorunları, bu ilacı kullanırken oluşabilir ve bazıları ciddi olabilir. Karın veya mide ağrısı veya hassasiyeti, kil renkli dışkı, karanlık idrar, iştah azalması, ateş, baş ağrısı, kaşıntı, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma, ciltte birden fazla semptom yaşıyorsanız, hemen doktorunuza danışın. Döküntü, ayakların şişmesi veya alt bacaklar, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt.

Valproik asit bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Valproik asit, birden fazla vücut organını (örneğin karaciğer veya böbrek) etkileyen ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ateş, karanlık idrar, baş ağrısı, döküntü, karın ağrısı, boyunda şişmiş lenf bezleri, koltuk altlığı veya kasık, alışılmadık yorgunluk veya sarı gözler veya cilt şu belirti- leriniz varsa hemen doktorunuza danışın: Doktorunuzla görüşün.

Bu ilacı kullanırken pankreatit ortaya çıkabilir. Karın ağrınız ani ve şiddetli, titreme, kabızlık, bulantı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahipseniz derhal doktorunuza bildirin.

Ateş, boğaz ağrısı, kızarıklık, ağızda ülserler, burun kanaması, kanama diş etleri, şişmiş bezler veya ciltte küçük kırmızı veya mor lekeler oluşursa derhal doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir kan problemi semptomları olabilir.

Alışılmadık uyku hali, matlık, yorgunluk, halsizlik veya halsizlik duyguları, zihinsel durum değişiklikleri, düşük vücut ısısı veya kusma yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar hiperammonemik ensefalopati adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Valproik asit, bazı kişilerin baş dönmesi, kafa kafaya girme, uyuşuk olma veya normalden daha az uyarı haline gelmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan önce kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu, nöbetlerin kötüleşmesini önlemeye ve çekilme belirtilerinin olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşukluğa neden olan ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı, sedatifler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbetler için ilaçlar (örn., Barbitüratlar), kas gevşeticiler veya anestezikler için bazıları da dahil olmak üzere antihistaminikler veya ilaçtır. Diş anestezi. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.