Valproik asit (oral yol) tanım ve marka isimleri

Valproik asit bazı nöbet tiplerini (epilepsi) tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç nöbetleri durdurmak için beyin dokusunda çalışan bir antikonvülzandır.

Valproik asit ayrıca bipolar bozukluğun (manik depresif hastalık) manik fazının tedavisinde kullanılır ve migren baş ağrısı önlemeye yardımcı olur.

Kanadalı Marka Adı

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda valproik asit kullanımını sınırlayacak pediatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 10 yaşın altındaki epilepsili çocuklarda ve 12 yaşından küçük migren çocuklarında güvenlik ve etkililik saptanmamıştır. Valproik asidin toksisitesi nedeniyle, 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılması çok dikkatli olmalıdır.

Kapsül, Gecikme Sürümü, Şurup, Kapsül Sıvı Dolgulu, Tablet, Genişletilmiş Salım, Tablet, Enterik Kaplı, Tablet, Gecikmeli Sürat

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda valproik asidin kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda valproik asit alan hastalarda doz ayarlaması yapılmasını gerektirecek istenmeyen etkilere (örneğin titreme ya da alışılmadık uykulu olma) sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Pediyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Geriyatrik

Gebelik

Emzirme

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

İlaç etkileşimleri

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaç bir ilaç rehberi ve hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Geciktirici salınımlı kapsülleri ve oral kapsülleri bir bardak su ile tamamen yutun. Bölmeyin, ezmeyin ya da çiğneyin. Mideyi üzmek için bu ilacı yemekle birlikte alabilirsin.

Oral sıvı tıbbı belirgin bir ölçü kaşığı, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun bu tıbbı kullanırken düzgün çalışıp çalışmadığınızı kontrol etmesi ve dozu değiştirmeye izin vermek için düzgün çalışıp çalışmadığını görmek çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken (özellikle ilk trimesterde) bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Doğmamış bebeğinize zararlı yan etkileri azaltmak için gebe başlamadan önce ve gebelik öncesi folik asit almak çok önemlidir. Bir folik asit ürününü nasıl seçeceğinden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza yardım isteyin.

Karaciğer sorunları, bu ilacı kullanırken oluşabilir ve bazıları ciddi olabilir. Karın veya mide ağrısı veya hassasiyeti, kil renkli dışkı, karanlık idrar, iştah azalması, ateş, baş ağrısı, kaşıntı, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma, ciltte birden fazla semptom yaşıyorsanız, hemen doktorunuza danışın. Döküntü, ayakların şişmesi veya alt bacaklar, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt.

Dozlama

Valproik asit bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Kayıp doz

Valproik asit, birden fazla vücut organını (örneğin karaciğer veya böbrek) etkileyen ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ateş, karanlık idrar, baş ağrısı, döküntü, karın ağrısı, boyunda şişmiş lenf bezleri, koltuk altlığı veya kasık, alışılmadık yorgunluk veya sarı gözler veya cilt şu belirti- leriniz varsa hemen doktorunuza danışın: Doktorunuzla görüşün.

Bu ilacı kullanırken pankreatit ortaya çıkabilir. Karın ağrınız ani ve şiddetli, titreme, kabızlık, bulantı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahipseniz derhal doktorunuza bildirin.

Ateş, boğaz ağrısı, kızarıklık, ağızda ülserler, burun kanaması, kanama diş etleri, şişmiş bezler veya ciltte küçük kırmızı veya mor lekeler oluşursa derhal doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir kan problemi semptomları olabilir.

Alışılmadık uyku hali, matlık, yorgunluk, halsizlik veya halsizlik duyguları, zihinsel durum değişiklikleri, düşük vücut ısısı veya kusma yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar hiperammonemik ensefalopati adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Valproik asit, bazı kişilerin baş dönmesi, kafa kafaya girme, uyuşuk olma veya normalden daha az uyarı haline gelmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan önce kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu, nöbetlerin kötüleşmesini önlemeye ve çekilme belirtilerinin olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Depolama

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşukluğa neden olan ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı, sedatifler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbetler için ilaçlar (örn., Barbitüratlar), kas gevşeticiler veya anestezikler için bazıları da dahil olmak üzere antihistaminikler veya ilaçtır. Diş anestezi. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.