Vankomisin intravenöz, enjeksiyon

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Vankomisin için kullanır

Kimyasal Sınıf: Glikopeptid

Vankomisin vücudun birçok bölümünde enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bazen diğer antibiyotiklerle verilir. Vankomisin kalp kapak hastalığı (örneğin romatizmal ateş) veya penisiline alerjik olan protez (yapay) kalp kapakçıkları olan hastalarda da kullanılır. Bazı koşullar altında, vankomisin, üst solunum yollarında (örneğin burun veya boğazda) dişçilik yapılmış veya ameliyat olan bu hastalarda endokardit (kalbin astarının iltihaplanması) önlemek için de kullanılabilir. Vankomisin ayrıca doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşullar için de kullanılabilir.

Enjeksiyondan verilen vankomisin esasen diğer ilaçların çalışamayacağı ciddi enfeksiyonlar için kullanılır. Bununla birlikte, vankomisin işitme ve böbreklerinize zarar verme gibi bazı ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin yaşlı hastalarda daha olası olduğu düşünülmektedir. Siz ve doktorunuz, vankomisinin iyi vereceğinden ve bunun alınmasından kaynaklanan risklerden bahsetmelisiniz.

Vankomisin sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Vankomisin için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Vankomisine veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Vancomisin her hastada ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, vankomisinin iyi yapacağı ve bunun riskleri konusunda çocuğun doktoruyla görüşmeniz özellikle önemlidir.

Vankomisine başlamadan önce

Yaşlı hastalar vankomisinin istenmeyen etkilerine karşı özellikle hassastırlar. Bu, işitme bozuklukları veya böbrek hasarını artırabilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Vankomisini kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Vankomisin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Vankomisin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkiler riskini artırabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı vankomisin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Enjeksiyondan verilen bazı ilaçlar, bazen evde, tam zamanlı tedavi için hastaneye ihtiyaç duymayan hastalara verilebilir. Evde vankomisin alıyorsanız, doktorunuzun talimatlarını açıkça anladığınızdan ve dikkatli bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile vankomisine tam bir tedavi zamanı verilmelidir. Ayrıca, vankomisin kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarın sabit kalmasına yardımcı olmak için, vankomisin düzenli bir programda verilmelidir.

Vankomisin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece vankomisinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Not: Bu yan etkilerin bazıları vankomisin almayı bıraktıktan birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Vankomisine Uygun Kullanım

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Metisiline Dayanıklı Staphylococcus Aureus Enfeksiyon Vankomisin, ofloksasin, linezolid, Zyvox, daptomisin, Cubicin

Deri veya Yumuşak Doku Enfeksiyonu Siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Bakteriyel Enfeksiyon siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Sepsis vankomisin, seftriakson, sefuroksim, Rocephin, Ceftin, tobramisin

Vankomisin Yan Etkiler

Vankomisin