Vantalar

Terapötik Sınıf: Endokrin Metabolik Ajan

Vantas için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Gonadotropin Salınım Hormonu Agonisti

Histrelin (Vantas®) yetişkinlerde ileri prostat kanseri tedavisinde kullanılır. Kanda bir erkek hormonu olan testosteron seviyesini düşürecektir. Testosteron, çoğu prostat kanserini büyütür. Histrelin prostat kanseri için bir tedavi değildir, ancak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Histrelin (Supprelin® LA) çocuklarda santral erken erken puberteyi (CPP) tedavi etmek için kullanılır. CPP ergenlik döneminin olağandışı erken yaşta başladığı bir durumdur. Bu genellikle ergenlik yaşı kızlarda 8 yaşından önce, erkeklerde 9 yaşından önce ortaya çıkar. Histrelin kandaki cinsiyet hormonlarını (örn., Östrojen ve testosteron) azaltarak çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Vantas® histrelin formu çocuklarda kullanılmamalıdır.

Vantas’ı Kullanmadan Önce

2 yaşın altındaki çocuklarda yaşın histrelin ile ilgili Supprelin® LA formunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik hastalarda yaşın histrelin ile (örn. Supprelin® LA, Vantas®) etkileri arasındaki ilişki hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, histrelin içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Vantas’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size bu ilacı verecektir. Histrelin implantı üst kolun derisinin altına yerleştirilir.

Doktorunuz üst kolu uyuşturan bir ilaçla tedavi edecek ve ardından implant yerleştirmek için küçük bir kesiyi kesecektir. Kesik dikişlerle veya cerrahi şeritlerle kapatılır. Kolun üzerine bir basınç bandajı yerleştirilecek ve 24 saat boyunca yerinde bırakılacaktır.

Cerrahi şeritleri çıkarmayın. Birkaç gün sonra kendiliğinden düşmelerine izin verin. Kesik dikiş yapılırsa, doktorunuz dikişleri kaldırır veya birkaç gün sonra çözülür.

İmplant yerleştirildikten sonra, kolu temiz ve kuru tutmalısınız. 24 saat boyunca yüzün veya yıkanmayın. İmplant yerleştirildikten sonra ilk 7 gün boyunca herhangi bir ağır kaldırma veya yorucu egzersizi önlemelisiniz.

İmplantın yerleştirildiği yerde biraz ağrı, kızarıklık veya morarma olabilir. İmplant aldığınız andan itibaren 2 hafta içinde kolunuz iyileşmedi ise veya kızarıklık veya ağrı çekmeye devam ediyorsanız, doktorunuzu arayın.

İmplant, bir yıl boyunca (12 ay) yerine bırakılacak ve sonra çıkarılacaktır. Gerekirse, doktorunuz bir yıl daha tedaviye devam etmek için yeni bir implant yerleştirir.

Bu ilaç, hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuza, implantın uygun yerde olup olmadığını ve düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini sağlayacaktır. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için bazı tıbbi testlere ihtiyaç duyulabilir.

Dişi hastalar için: Bu ilacı hamile iseniz veya hamile kalmanız durumunda almamanız gerekir. Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Histrelinin Doğru Kullanımı

Supprelin® LA kullanan çocuklar için: Tıbb, bazı hormonların kan düzeylerinde kısa bir süre artışı sağlayabilir. Bu süre zarfında hafif vajinal kanama ve kız çocuklarında meme büyümesi gibi çocuğunuzda ergenlik belirtileri görülebilir. Çocuğunuzun belirtileri 4 hafta içinde düzelmezse veya daha da kötüleşirse doktorunuzu arayın.

Erkek hastalar için

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Tıbbi tetkiklerinizden birkaç gün önce bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Vantas Kullanırken Önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Erken Dönem Puberty tamoksifen, Nolvadex, histrelin, Soltamox, Synarel, Supprelin LA

Prostat Kanseri östradiol, Premarin, Lupron, Estrace, bikalutamid, Casodex, Taxotere, Xtandi, Zytiga, dosetaksel, Zoladex

Vantas Yan Etkileri

Vantas (histrelin)