Vardenafil (oral yol) tanım ve marka isimleri

Vardenafil erektil disfonksiyonu (cinsel iktidarsızlık) olan erkekleri tedavi etmek için kullanılır. Fosfodiesteraz 5 (PDE5) inhibitörleri adı verilen bir grup ilaça aittir. Penise vurulduktan sonra, vardenafil kan akışını arttırarak bir ereksiyon sağlar. Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan gibi fiziksel aktivite olmaksızın, vardenafil bir ereksiyona neden olmaz.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Vardenafil çocuklarda kullanılmak üzere işaretlenmemiştir. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda vardenafilin kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemler göstermedi.

Tablet; Tablet, Parçalanan

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Pediyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aynen doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Çok fazla kullanırsanız, istenmeyen etkilere sahip olma şansınız artar.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaç bir Hasta Bilgilendirme broşürüyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Dozlama

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Bu ilaç genellikle aldıktan sonra 60 dakika içinde çalışmaya başlar ve penisin uyarılması gerekir. Vardenafil ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzla konuşun.

Dağılan tableti kullanıyorsanız, tableti tutmadan önce ellerinizin kuru olduğundan emin olun. Tableti almaya hazır olana kadar kabarcık paketini açmayın. Folyoyu soyun ve tableti çıkarın. Tableti folyoyla itmeyin. Tableti dile yerleştirin ve eritin. Tableti sıvı almadan al. Kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin.

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bu ilacın markasını kullanın. Farklı markalar aynı şekilde çalışmayabilir.

Bu tıbba greyfurt suyu içmeyin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bütün doktorlarınıza vardenafil kullandığınızı söylemeniz önemlidir. Kalp problemi için acil tıbbi bakıma ihtiyacınız varsa, vardenafil’i en son ne zaman aldığınızı doktorunuzun bildirebilmeniz önemlidir.

Anjin veya yüksek tansiyon için nitrat ilacı kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayın. Nitrat ilaçlarına örnek olarak nitrogliserin, izosorbid, Imdur®, Nitro-Bid®, Nitro-Dur®, Nitrol® merhem, Nitrolingual® sprey, Nitrostat® ve Transderm Nitro® bulunur. “Poppers” olarak adlandırılan bazı yasadışı (“sokak”) ilaçlar, amil nitrat ve butil nitrat gibi nitratlar da içerir. Bu ilacı riociguat (Adempas®) kullanıyorsanız kullanmayın.

Eğer 4 saat veya daha fazla uzun süreli veya acı veren bir ereksiyon yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın. Bu durum, penisinde ciddi ve kalıcı hasar oluşmasını önlemek için acil tıbbi tedaviyi gerektirebilir.

Depolama

Bir veya iki gözünüzde ani bir görme kaybınız varsa hemen doktorunuza danışın.

İşitme kaybınız veya baş dönmesi ile işitme kaybınız varsa veya kulaklarınızda çınlama varsa derhal doktorunuza danışın.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) için zaten ilaç kullanıyorsanız, vardenafil kan basıncınızı çok düşük seviyeye indirebilir. Yalancı veya oturma pozisyonundan kalktığınızda bulanık görme, karışıklık, baş dönmesi, baygınlık veya başın çarpıklığı, terleme veya olağandışı yorgunluk veya zayıflık varsa hemen doktorunuzu arayın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.