Varfarin (oral yol)

WAR-far-in

Warfarin majör veya ölümcül kanamalara neden olabilir. İNR’nin düzenli olarak izlenmesi, tedavi edilen tüm hastalar üzerinde yapılmalıdır. Uyuşturucu, diyet değişiklikleri ve diğer faktörler, varfarin sodyum terapisi ile elde edilen INR düzeylerini etkiler. Hastalara kanama riskini en aza indirgemek ve kanama bulguları ve belirtileri bildirmek için önleme tedbirleri hakkında talimat verin.

ABD’de.

Kullanılabilir Dozaj Formları

Terapötik Sınıf: Antikoagülan

Kimyasal Sınıf: Coumarin (sınıf)

Warfarin antikoagülan bir maddedir. Kan pıhtılaşma kabiliyetini azaltmak ve kan damarlarında zararlı pıhtı oluşumunu önlemek için kullanılır. Derin ven trombozu, bacaklardaki kan damarlarında zararlı kan pıhtılarının oluştuğu bir durumu önlemek veya tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Bu kan pıhtıları akciğerlere gidebilir ve pulmoner emboli olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir. Varfarin, bazı kalp rahatsızlıkları veya açık kalp ameliyatlarından kaynaklanan kan pıhtını önlemek veya tedavi etmek için de kullanılır. Kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için kalp krizi sonrasında kullanılabilir. Halen oluşan kan pıhtılarını çözmese de, varfarin pıhtının daha büyük hale gelmesini ve daha ciddi problemlere neden olabilir.

Varfarin sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Varfarin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Varfarin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuk nüfusta yaşın warfarinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda varfarinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalar, özellikle kanama riski altındakiler için dikkatli olmaları ve doz ayarlamaları gerektirebilir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Varfarin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Warfarin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biri ile varfarin kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Warfarin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilere neden olabilir; ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Varfarin’i aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ne sıklıkta varfarin kullandığınızı veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı ile ilgili özel talimatlar verebilir.

Varfarin’i aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkiler doğurabilir ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ne sıklıkta varfarin kullandığınızı veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı ile ilgili özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, varfarinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doktorunuz size ve ne kadar süreyle varfarin kullanacağını söyleyecektir. Sizin için en uygun olanı bulmak için dozunuzun birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Daha fazla ilaç kullanmayın veya doktorunuzun size söylemiş olduğu daha sık kullanmayın.

Herhangi bir özel diyetle ilgili doktorunuzun talimatlarını dikkatle takip edin. Varfarin, yiyeceklerinizde her gün aynı miktarda K vitamini yediğinizde en iyi sonucu alır. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuza bildirin. Ne kadar K vitamini yediğinizde büyük değişiklikler yapmaktan kaçının. K vitamini yüksek miktarda olan bazı gıdalar, kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası, lahana, yeşil yeşillikli sebzeler (yeşillikler, şalgam yeşillikleri, hardal yeşillikleri, ıspanak ve salata yeşillikleri), erikler, rivarb ve bazı bitkisel yağlardır Soya fasulyesi yağı ve kanola yağı gibi).

Varfarin kullanırken alkol almayın. Ayrıca kızılcık suyu içmekten veya kızılcık ürünleri yemekten kaçının.

Tabletleri tam veya boş karnınıza alabilirsin.

Varfarin bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Varfarin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ortalama dozda varfarin içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz warfarin özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Doğru dozaj ve istenmeyen yan etkileri kontrol etmek için INR gibi kan testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Hamileyken varfarin kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe, ilaçlarınızı almayı bırakmayın veya yeni reçeteyle veya tezgah üstü (OTC) ilaçlar başlatmayın. İlaçlarınıza bir liste hazırlayın. Buna reçeteli ilaçlar, reçetesiz satılmaktadır (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ya da vitamin takviyeleri dahildir.

Varfarin içeren başka ilaçları da almayınız. Çok fazla varfarinin kullanılması ciddi kanama sorunlarına neden olabilir.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin, varfarin kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyat veya tıbbi testler yaptırmadan birkaç gün önce varfarin kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

İshal, ateş veya herhangi bir enfeksiyon bulgusu vermeye başlarsanız derhal doktorunuza danışın.

Varfarin cilt nekrozu veya kangrene neden olabilir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesine acı, renk değişikliği veya sıcaklık değişikliği yaşıyorsanız hemen doktorunuzu arayın. Ayak parmaklarında acı çekiyorsa mor renkli veya koyu renkli görünen doktorunuzu hemen arayın. Bunlar ciddi tıbbi bir sorun işaretleri olabilir.

Varfarin kanama şansınızı artırabilir. Alışılmadık bir kanama veya morarma fark ederseniz derhal doktorunuza danışın; Siyah, katran dışkıları; Idrar veya dışkıda kan; Veya cildinizde kırmızı lekeler tespit edin. Burnunu almamaktan kaçının. Burnunu uçurmaya ihtiyacınız varsa, hafifçe havaya uçurun.

Normal bir diş fırçası, diş ipi veya kürdan kullanırken dikkatli olun. Doktorunuz, dişçiniz veya hemşireniz, dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemenin diğer yollarını önerebilir. Herhangi bir dişçilik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Bir tıraş ürücüsü veya tırnak veya ayak tırnakları gibi keskin nesneleri kullanırken kendinizi kesmemeye dikkat edin. Çaktırma veya yaralanma meydana gelebilecek temas sporlarından veya diğer durumlardan kaçının.

Varfarin kullandığınızı belirten kimlik belgesi taşımanız önerilir. Ne tür bir kimlik belgesinin taşınması gerektiği konusunda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.