Ventavis

Terapötik Sınıf: Vazodilatör

Ventavis için kullanır

Farmakolojik Ders: Prostaglandin

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın iloprost inhalasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda iloprost inhalasyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olması ihtimali yüksektir; iloprost inhalasyonu alan hastalar için dikkatli olunması ve doz ayarlaması gerekebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Ventavis’i Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı, yalnızca durumunuza olabildiğince yararlanabilmek için doktorunuzun yönlendirmesi gibi kullanın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

İloprost soluma solüsyonu ağız yoluyla akciğerlere solunur (inhale edilir). Herhangi bir fiziksel aktiviteden önce uyandığınızda kullanmanız gerekir, ancak 2 saatte bir kez uyanmanız gerekir.

İloprost solunum solüsyonu (Ventavis®), hava kompresörüne bağlı bir nebülizatör ile birlikte kullanılır. Nebülizör, bir ağızlığı kullanarak akciğerlere solunan bir sis oluşturacaktır. Ventavis® çözeltisi yalnızca I-neb® AAD® Sistemi ile birlikte kullanılmalıdır. Çözüm ve nebülizör hasta talimatlarıyla birlikte verilir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun. Nebülizörde iloprost solüsyonunu diğer ilaçlarla karıştırmayın.

Bir dozu önlemek için, makineyle ilgili sorunlar olması durumunda daima fazladan bir nebülizör bulundurun.

Bu ilacı içmeyin ve çözeltinin cildinizle veya gözlerinizle temasa girmesine izin vermeyin. Yoksa hemen suyla yıkayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Bu ilaç tansiyonunuzun düşmesine neden olabilir. Doktorunuz tıbba başlamadan önce kan basıncınızı kontrol edecek ve normal ofis ziyaretleri sırasında bunu kontrol edebilecektir. Ayrıca evinizdeki kan basıncını izlemeniz gerekebilir. Önerilen kan basıncınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın.

Ventavis’in Doğru Kullanımı

Bu ilacı kullandıktan sonra baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle de aniden yalan söyleyen veya oturan bir yerden kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir, ancak sorun devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya başınızı tıkarken tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayı unutmayın.

Göğüs ağrısı, zor, hızlı veya gürültülü nefes almanız, bazen hırıltılı solunum, mavi dudaklar ve tırnaklarınız varsa, soluk cilt, terleme artışı, bazen pembe köpüklü balgam oluşturan öksürük, kısalık varsa kısaca bu ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuzla kontrolden hemen çıkın. Nefes alıp verme veya bacaklarda ve ayak bileğinde şişme. Bunlar akciğer ödemi bulguları (akciğerlerde sıvı) olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Ventavis Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Pulmoner hipertansiyon sildenafil, tadalafil, Revatio, Adcirca, Letairis, Opsumit, Uptravi, bosentan, Adempas, Remodulin, ambrisentan, Veletri, Tracleer, iloprost, Tyvaso, riociguat, Orenitram, treprostinil, epoprostenol, macitentan, Flolan, seleksipag

Ventavis Yan Etkiler

Ventavis (iloprost)