Vesanoid

Akut promiyelositik lösemi (APL) olan hastalar ateş, dispne, akut solunum sıkıntısı, kilo alımı, radyografik pulmoner infiltratlar, plevral ve perikardiyal efüzyonlar, ödem, solunum sıkıntısı, solunum sıkıntısı, Ve hepatik, böbrek ve çok organ yetmezliği. RA-APL sendromunun ilk şüphesinde verilen yüksek doz steroidler morbidite ve mortaliteyi azalttığı görülmektedir. Hastalar, tedavi sırasında hızla gelişen lökositoz geliştirebilir ve bu da hayati tehlike oluşturan komplikasyonlara yol açabilir. Tretinoin gebelik süresince verilirse ağır deforme bir bebeğin ortaya çıkması riski yüksektir. Gebe kalma testi, doğum öncesi potansiyel kadınlardaki tedavinin başlatılmasından önce gereklidir ve hastaya, tedavi sırasında eşzamanlı olarak iki güvenilir doğum kontrol yöntemi kullanmaya ve tedavinin kesilmesinden sonra 1 ay boyunca kullanma talimatı verilmelidir. Gebelik testi ve kontraseptif danışmanlık, tretinoin tedavisi boyunca aylık olarak tekrar edilmelidir.

Vesanoid için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Kimyasal Sınıf: Retinoid

Tretinoin çok ciddi olabilecek yan etkilere sahiptir. Doktorunuzla bu ilacın yapabileceği iyi yanı sıra almanın riskleri hakkında konuştuğunuzdan emin olun.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

1 ile 16 yaş arasındaki sınırlı sayıda çocukta yapılan araştırmalar, çocukların bu tıbbın etkilerine karşı özellikle hassas olduklarını ve tedaviler sırasında baş ağrısı ve diğer yan etkilerin görülme ihtimalinin daha yüksek olabileceğini göstermiştir.

Vesanoid Kullanmadan Önce

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Diğer yaş gruplarında yaşlılarda tretinoin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Tretinoini sadece doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi kullanmanız çok önemlidir. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanınız varsa, bir sonraki doz için ne kadar ilaç almanız gerektiğini öğrenmek için sağlık uzmanınıza danışın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuz, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmelidir.

Tretinoin, ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve zayıflığa neden olur. Hastalığı hissettirirse bile ilacı kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Sağlık uzmanınız bu etkilerin bir kısmını hafifletmenin yollarını önerebilir. Bununla birlikte, çok şiddetli bir baş ağrısı geliştirirseniz veya baş ağrısı bulantı, kusma veya görme ile ilgili sorunlarla birlikte ortaya çıkarsa, hemen doktorunuza danışın.

Tretinoin bazen başlangıçta akciğerleri etkileyen şiddetli bir reaksiyona neden olur, ancak daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu reaksiyonun belirtileri arasında nefes darlığı sorunları, kemik ağrısı, göğüs ağrısı ve ateş bulunur. Bu etkilerden herhangi biri tedavide görüldüğünde derhal doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Vesanoid’in Doğru Kullanımı

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

Vesanoid Kullanırken Önlemler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Akut Promiyelositik Lösemi tretinoin, Trisenoks, arsenik trioksit

Vezanoit Yan Etkileri

Vesanoid (tretinoin)