Vidaza enjeksiyonu: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Vidaza nedir?

Vidaza bazı kemik iliği kanser türlerini ve kan hücresi bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Vidaza, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Karaciğer kanseri olması durumunda Vidaza almamanız gerekir.

Önemli bilgi

Vidaza, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bir enfeksiyon veya kanama daha kolay alabilirsiniz. Alışılagelmiş bir morarma veya kanama veya enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, vücut ağrıları) varsa doktorunuzu arayın.

Azasitidin ya da manitol için alerjiniz varsa ya da eğer varsa, Vidaza almamanız gerekir.

karaciğer kanseri.

Vidaza’nın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

Bu ilacı almadan önce

böbrek hastalığı; veya

Karaciğer hastalığı öyküsü.

Hamileyseniz Vidaza’yı kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir.

Vidaza’yı alırken doğum kontrolünü kullanarak hamileliği önleyin, ister erkek ister kadın olsun. Vidaza’yı kullanırken bir erkek bebeği atarsa, bebek doğum kusurlarına sahip olabilir. Tedaviniz sırasında gebeliği önlemek için ve tedavinizin bitmesinden sonra en az 4 hafta prezervatif kullanın.

Azasitidin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar vermesi bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Vidaza derinin altına enjekte edilir veya bir ven yoluyla IV yoluyla verilir. Bir sağlık uzmanı size bu enjeksiyonu verecektir.

Bu ilaç genellikle en az 4 tedavi döngüsü için her 4 haftada bir 7 gün arka arkaya verilmektedir. Tedavi planınız farklı olabilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Vidaza’yı alırken bulantı ve kusmayı azaltmak için ilaçlar da verilebilir.

Vidaza yanlışlıkla cildinize bulaşırsa, bakıcıınıza derhal haber verin. Alanı sabunlu ve ılık suyla iyice yıkayın.

Azasitidin, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekecek. Kanser tedaviniz bu testlerin sonuçlarına dayanarak ertelenebilir.

Myelodisplastik Sendrom için Vidaza’nın Normal Erişkin Dozu

Aşağıdaki miyelodisplastik sendrom alt tipleri olan hastaların tedavisinde kullanılmak üzere: ringer sideroblastlar (nötropeni veya trombositopeni eşliğinde veya transfüzyon gerektiren) ile refrakter anemi veya refrakter anemi, aşırı blastlarla refrakter kansızlık, transformasyonda fazla blast ile refrakter kansızlık ve kronik Miyelomonositik lösemi; Başlangıç ​​dozu: 75 mg / m2 subkütan veya intravenöz olarak 7 günde bir, her 4 haftada bir; Bakım Dozu: İki tedavi döngüsünden sonra yararlı bir etki görülmüyorsa ve bulantı ve kusma dışında herhangi bir toksisite görülmediyse, doz 100 mg / m2’ye yükseltilebilir. Hastaların en az 4 devir boyunca tedavi edilmesi önerilir. Bununla birlikte, tam veya kısmi yanıt 4ten fazla tedavi döngüsü gerektirebilir. Hasta yararlanmaya devam ettiği müddetçe tedaviye devam edilebilir.

Vidaza enjeksiyonunuz için bir randevuyu kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Bu ilaç vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bir doz aldıktan sonra en az 48 saat boyunca vücut sıvılarınızın ellerinizle veya diğer yüzeylerle temas etmesine izin vermeyin. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Enfeksiyon bulguları gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Vidaza’yı alırken “canlı” bir aşı almayın ve kısa bir süre önce canlı aşı alan biriyle temasa geçmekten kaçının. Virüsün size aktarılma ihtimali var. Canlı aşılar arasında kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci, rotavirüs, tifo, sarı humma, varisella (suçiçeği), zoster (zona) ve nazal grip (grip aşısı) bulunmaktadır.

Vidaza alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Vidaza nasıl veriliyor?

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Sürekli devam eden mide bulantısı, kusma veya diyare

Kızarıklık, şişme, sıcaklık, sızıntı veya diğer cilt enfeksiyon belirtileri

Göğüs ağrısı boğucu, hırıltılı solunum, sarı veya yeşil mukus ile öksürük, nefes darlığı hissediyorum

Düşük kan hücresi sayısı – ateş, titreme, grip benzeri semptomlar, şişmiş diş etleri, ağız yaraları, deride yaralar, hızlı kalp hızı, soluk cilt, kolay morarma, olağandışı kanama, hafif başlı hissi

Böbrek sorunları – bel ağrısı, idrarda kan, idrara çıkma ihtimali az veya hiç olmaz, ayaklarınızın veya ayak bileğinde şişme

Karaciğer sorunları – üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgun his, iştah kaybı, koyu renk idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması)

Düşük potasyum – bacak krampları, kabızlık, düzensiz kalp atışları, göğsünüzde çırpınma, aşırı susama, artmış idrara çıkma, kas güçsüzlüğü veya gevşek duyum; veya

Tümör hücre döküntüsü belirtileri – ağzınızın etrafında hissizlik veya çınlama hissi; Kas zayıflığı veya sızdırmazlık; Hızlı veya yavaş kalp hızı, zayıf nabız, nefes darlığı; Kafa karışıklığı, bayılma.

Ortak Vidaza yan etkileri şunları içerebilir:

Ateş, titreme, morarma veya diğer düşük kan hücresi bulguları

Düşük potasyum

Mide bulantısı, kusma, konstipasyon, diyare

Vidaza doz bilgileri

Zayıflık; veya

Bir doz özledimse ne olacak?

Kızarıklık veya enjeksiyon yapıldığı yerde tahriş olmuştu.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere azasitidin ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

7.04.2015-08-04, 3:26:18

Vidaza’yı kullanırken kaçınmam gerekir?

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Myelodisplastik Sendrom desitabin, azasitidin, Dacogen

Vidaza yan etkileri

Vidaza’ya hangi diğer ilaçlar etki eder?

Vidaza (azasitidin)