Videx ec

Ölümcül ve ölümcül olmayan pankreatit, didanozin tedavisi sırasında ortaya çıkmıştır. Didanozin, şüpheli pankreatitli hastalarda askıya alınmalı ve pankreas teyit edilmiş hastalarda kullanılmamalıdır. Laktik asidoz ve ölümcül vakalar da dahil olmak üzere steatoz ile ciddi hepatomegali bildirilmiştir. Diğer antiretroviral ajanlarla didanozin ve stavudin kombinasyonu alan hamile kadınlarda ölümcül laktik asidoz bildirilmiştir. Didanozin ve stavudin kombinasyonu gebelik sırasında dikkatli kullanılmalıdır ve potansiyel fayda potansiyel riskten açıkça daha fazla olduğu takdirde önerilir.

Videx EC için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiretroviral Ajan

Farmakolojik Sınıf: Nükleozid Ters Transkriptaz İnhibitörü

Didanozin, HIV enfeksiyonunu veya AIDS’i tedavi edemez veya önlemeyecektir. HIV’in çoğalmasını önler ve bağışıklık sisteminin tahrip edilmesini yavaşlatır. Bu, genellikle AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili sorunların gelişiminin gecikmesine yardımcı olabilir. Didanozin, sizi HIV’i diğer insanlara yaymaktan alıkoymaz. Bu ilacı alan insanlar genellikle AIDS veya HIV hastalığına ilişkin sorunlara devam edebilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Çiğnenecek, ezilecek veya su ile karıştırılacak tamponlu tabletler artık Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmamaktadır. Bu ürün gönüllü olarak durduruldu ve güvenlik endişeleri nedeniyle değildi. Didanozin gecikmeli salınımlı kapsüller (Videx® EC) ve oral solüsyon için pediatrik toz halen mevcuttur.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Videx EC’yi Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 2 haftalık ve üstü yaştaki çocuklarda didanozinin yararlılığını sınırlayacak pediatrik özel problemleri göstermedi.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda didanozinin yararlılığını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşına bağlı böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir; bu durum, didanozin alan hastalar için dikkat edilmesi ve doz ayarlaması gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, didanozin içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Videx EC’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, ilk önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile didanozini tam bir tedavi zamanı için kullanmaya devam edin. Sadece doktorunuzun size özel olarak reçete ettiği ilaçları kullanın. İlacınızı başkalarıyla paylaşmayın.

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. İlacınızı almak için en iyi zamanların planlanmasında yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın.

Besinler düzgün çalışmamasını engelleyebileceğinden, Didanozin boş karnınıza alınmalıdır. Didanozin oral sıvı, yemekten en az 30 dakika önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

Geciktirici salım kapsülünü tamamen yutun. Kırmayın, ezmeyin, çiğneyin ya da açmayın.

Kullanmadan önce oral sıvı çalkalayın. Her dozu, özel olarak işaretlenmiş bir kaşık veya ölçüm kabı ile ölçün. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Didanozinin Doğru Kullanımı

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Geciktirici salınımlı kapsülleri oda sıcaklığında, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Oral sıvıları buzdolabında saklayın. Kullanılmayan ilacı 30 gün sonra atın.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun düzenli ziyaretlerindeki ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Videx EC’yi Kullanırken Önlemler

Siz veya çocuğunuz aynı zamanda allopurinol (Zyloprim®) veya ribavirin (Copegus®, Rebetol®) kullanıyorsanız didanozini kullanmayın. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu ilaç, pankreatit adı verilen ve hayatı tehdit eden bir duruma neden olabilir. Şişkınme, titreme, kabızlık, koyu renkli idrar, hızlı bir kalp atışı, ateş, hazımsızlık, iştahsızlık, mide bulantısı, midede ağrılar, yan veya bu semptomlardan birden fazla varsa, çocuğunuz veya doktorunuza danışın: Karın, belki arkadan yayılan, kusma veya sarı gözler veya cilt.

Bu tıbba iki nadir ancak ciddi tepkiler, laktik asidoz (kandaki fazla asit) ve karaciğer toksisitesi olup, karaciğer büyümüştür. Kadınlar, aşırı kilolu olanlar (obezler) veya uzun süredir anti-HIV ilaçları alıyorsanız bunlar daha fazladır. Karın veya mide rahatsızlığı veya kramp, karanlık idrar, iştah azalması, diyare, genel rahatsızlık hissi, açık renk renkli dışkılar, kas krampları veya ağrı, mide bulantısı; siz veya çocuğunuzun bu belirtilerden birden fazlası varsa, hemen doktorunuzu arayın. , Olağandışı yorgunluk veya halsizlik, nefes darlığı, kusma veya sarı gözler veya cilt.

Çocuğunuzda karın veya karın ağrısı, siyah, katran dışkısı, diş eti kanaması, idrardaki kanamalar veya dışkılar varsa, deride kırmızı lekeler varsa veya olağandışı kanama veya morarma varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar sirozik olmayan portal hipertansiyon olarak adlandırılan durumun semptomları olabilir.

Siz veya çocuğunuz uyuşukluk, karıncalanma veya elinizde, kollarında, bacaklarında veya ayağınıza yakıcı bir ağrı uyandırmaya başlarsa doktorunuza derhal haber verin. Bunlar periferik nöropati adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda bağışıklık sistemi güçlenebilir. Bazen bağışıklık sistemi pnömoni veya tüberküloz gibi vücudunuzda gizlenmiş olan enfeksiyonlarla savaşmaya başlar. Sağlığınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç size veya çocuğunuza aşırı vücut yağına neden olabilir. Boynunuzdaki veya üst sırtta, yüzünüzde, göğüs bölgesinde veya karın bölgesinde yağ artışı gibi vücut şeklinizde bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin. Ayrıca bacaklar, kollar veya yüzünüzdeki yağları kaybedebilirsiniz.

Videx EC yan etkileri

Videx EC (didanozin)

Siz veya çocuğunuz alışılmadık renkler görmeye başlarsa veya bulanık görme yaparsa doktorunuza danışın. Doktorunuz, göz doktorunuzun (göz doktoru) gözlerini düzenli olarak kontrol etmenizi isteyebilir.

Bu ilacı kullanırken alkol almayın.

HIV, kan, vajinal sıvı veya meni bulaşmış vücut sıvıları yoluyla diğer insanlara bulaşabilir veya bunlara bulaşabilir. Eğer virüs bulaştıysanız, diğer insanlarla vücut sıvı alışverişi yapan herhangi bir cinsel aktiviteyi önlemek en iyisidir. Eğer seks yapıyorsanız, daima prezervatif giyin (veya eşinizin kıyafetini giyin) (“kauçuk”). Sadece lateksden yapılmış prezervatif kullanın ve bunları her vajinal, anal veya oral seks yaparken kullanın. Bir spermisit (nonoksinol-9 gibi) kullanılması, vajina, rektum veya ağız için rahatsız edici olmaması durumunda HIV’in bulaşmasını önlemeye de yardımcı olabilir. Spermisidlerin laboratuar testlerinde HIV’i öldürdüğü gösterilmiştir. Yağlı jöle, soğuk krem, bebek yağı veya yağlayıcı olarak kısaltma kullanmayın; bu ürünler prezervatifin bozulmasına neden olabilir. Yağ içermeyen, örneğin K-Y jöle gibi yağlar önerilir. Kadınlar kendi prezervatiflerini taşımak isteyebilir. Doğum kontrol hapları ve diyaframlar, gebeliğe karşı korunmaya yardımcı olur, ancak birisinin AIDS virüsünü vermesine veya almasına engel olmaz. İlaç enjekte ederseniz, durdurmak için yardım alın. İğneleri veya ekipmanları kimseyle paylaşmayın. Bazı şehirlerde uyuşturucu kullanıcılarının yarısından çoğuna virüs bulaşmaktadır ve hatta 1 iğne veya şırınga paylaşımı virüsü yayabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

HIV Enfeksiyonu Truvada, Atripla, Stribild, Viread, Norvir, Complera, Prezista, lamivudin, Isentress, abakavir, tenofovir, Kaletra

İstihdam Edilmeyen Maruz Kalma Truvada, Atripla, Viread, lamivudin, zidovudin, abakavir, tenofovir, Kaletra, Epivir, Epzicom, Sustiva, efavirenz

 Benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için Videx EC destek grubuna katılın.