Vindesine enjeksiyon

Vindesinler için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Mitotik İnhibitör

Vinezin, antineoplastik ajanlar olarak bilinen ilaç grubuna dahildir. Lösemi ve akciğer kanseri dahil olmak üzere bazı kanser türlerini tedavi etmek için kullanılır.

Vindesins kullanmadan önce

Vindesin, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Vindesin’den normal vücut hücrelerinin büyümesi de etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir.

Vindesinle tedaviye başlamadan önce, siz ve doktorunuz iyi vindesine’nin yanı sıra bunu kullanmanın riskleri hakkında konuşmalısınız.

Vindesine sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Vinndesine için aşağıdakiler düşünülmelidir

Vindezin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında bulunan çocuklarda vindezin kullanımını karşılaştıran spesifik bir bilgi bulunmamasına rağmen, vindezinin çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda vindezin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Vindesin’in Doğru Kullanımı

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Vindesine katılırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bildiği çok önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Vindezinin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Vindezinin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Vindezin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, vindezinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Vindesine bazen bulantı ve kusmaya neden olur. Ancak, hasta hissetmeye başlamış olsanız bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza, bu etkileri azaltmanın yollarını öğrenin.

Vindesine sıklıkla kabızlık ve mide kramplarına neden olur. Doktorunuz müshil kullanmanızı isteyebilir. Bununla birlikte, bu ilaçları doktorunuza danışmadan kendi başınıza kullanmaya karar vermeyin.

Vindezin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama vindezin dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Vindesine’nin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Vinadezin ile tedavi edilirken ve onlarla tedavinizi bıraktıktan sonra doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Vindesine vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilmiş enfeksiyonu bulma şansınız var demektir. Evde yaşayan diğer insanlar, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan son zamanlarda oral polio aşısı yaptırmamalı veya almamalıdır. Ayrıca, oral polio aşısı yaptıran diğer kişilerin de önüne geçin. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Vindesine, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Vindesine, yanlışlıkla enjekte edilen damardan dışarı sızarsa, bazı dokulara zarar verebilir ve yara izine neden olabilir. Enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı veya şişlik fark ederseniz hemen doktora veya hemşireye söyleyin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Vindezin Kullanırken Alınacak Önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Vindesine genellikle saçların geçici olarak kaybına neden olur. Vindezin tedavisi bittikten sonra, normal saç büyümesi geri dönmelidir.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Yan etkileri vindesine