Vitamin C (askorbik asit) geçmişi

Natural Standard® Hasta Monografisi, Telif Hakkı © 2016 (). Her hakkı saklıdır. Ticari dağıtım yasaklandı. Bu monograf sadece bilgi amaçlıdır ve özel bir tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Terapiler ve / veya sağlık koşulları hakkında karar vermeden önce nitelikli bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

C vitamini (askorbik asit) vücuda kemik, kıkırdak, kas ve kan damarlarında kolajen oluşturmak için ihtiyaç duyulan suda çözünür bir vitamindir. C vitamininin besleyici kaynakları meyve ve sebzeleri, özellikle portakal gibi narenciyeleri içerir.

C vitamininin ciddi eksikliği ürpertici nedenlere neden olur. Nadiren de olsa, ürpertici ciddi semptomlara neden olur ve ölüme neden olabilir. Cesurluğa sahip insanlar C vitamini ile tedavi edilir ve tıbbi gözetim altında olmalıdır.

Notların anahtarı

C vitamini eksikliği (ürpertici)

C vitamini için pek çok kullanım önerildi, ancak bilimsel çalışmaların yararlı olduğuna dair kanıt bulunmuyor. Özellikle, astım, kanser ve diyabet ile ilgili araştırmalar sonuçsuz kalırken, katarakt veya kalp hastalığının önlenmesi için bir yarar eksikliği bulunmuştur.

Soğuk algınlığı önlemede veya tedavisinde C vitamini kullanımı halen tartışmalıdır. Kapsamlı araştırma yapılmıştır. Genel olarak, C vitamini soğuk algınlığı belirtileri ve soğuk algınlığı gelişimi üzerinde bir etkiye sahip değildi. Bununla birlikte, soğuk süresi kısaltılmıştı. Dikkat çekici bir şekilde, aşırı koşullarda yaşayan, subaktal, kayakçılardaki ve maraton koşucularındaki askerler de dahil olmak üzere soğuk algınlığı riski% 50 oranında azalmıştır. Bu alan, ek araştırmalara ihtiyaç duyar ve ordudaki sporculara veya insanlara özel ilgi gösterebilir.

Aşağıdaki dozlar, bilimsel araştırmalara, yayınlara, geleneksel kullanıma veya uzman görüşüne dayanmaktadır. Çoğu şifalı bitki ve takviyeleri iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkinlik ispatlanmayabilir. Markalar, aynı marka dahilinde bile değişken malzemelerle farklı yapılabilir. Aşağıdaki dozlar tüm ürünler için geçerli olmayabilir. Tedaviye başlamadan önce ürün etiketlerini okumalı ve dozları kalifiye bir sağlık uzmanıyla tartışmalısınız.

18 yaşın üzerindeki erkekler için Institute of Medicine’nin ABD Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından önerilen günlük alım miktarı günlük 90 miligram C vitamindir; 18 yaşından büyük kadınlar için günde 75 miligram, hamile kadınlar için ise 18 yaşında, günde 85 miligram, ve 18 yaşından büyük kadınları emzirmek için günde 120 miligram. Son zamanlarda, bazı uzmanlar önerilen günlük alımın artırılması gerekip gerekmediğini sorguladı. Bazıları, sigara içenler gibi bazı bireylerde günlük 35 miligram daha alım önermiş.

Alma üst limiti (UL), 18 yaşından büyük erkeklerde (gebe veya emziren kadınlar dahil) günlük 2.000 miligramın aşılmasını önlemelidir.

Ağız yoluyla veya enjeksiyonla verilen C vitamini, ürpertici tedavisinde etkilidir. 100-250 miligram C vitamini ağız yoluyla bir hafta boyunca günde dört kez verildi. Bazı uzmanlar iki gün süreyle günde 1-2 gram, bunu takiben bir hafta boyunca günde 500 miligram öneriyorlar. Belirtiler 24-48 saat içinde düzelmeye başlamalı ve yedi gün içinde tamamen iyileşmelidir. Tedavi sıkı tıbbi gözetim altında olmalıdır. Asemptomatik C vitamini eksikliği için daha düşük günlük dozlar kullanılabilir.

Ortak soğuk önleme (aşırı ortamlar)

Antioksidan etkileri için günde dört ila bir hafta boyunca 200-1.000 miligram C vitamini verildi; tek bir dozdan sekiz haftaya kadar 300-3.000 miligram C vitamini damara enjekte edildi.

Demir emilim geliştirme

Göğüs kanserinin önlenmesi için günde 500 miligram C vitamini alınır.

İdrar yolu enfeksiyonu

Kanserin önlenmesi için günde altı ila sekiz yıl 120-2000 miligram C vitamini ağız yoluyla alınmaktadır.

Aşırı ortamdaki insanların ortak soğuk algınlığının engellenmesi için günlük 200 miligram veya daha fazla C vitamini 14 güne kadar ağız yoluyla alınmaktadır.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD)

Alzheimer hastalığı

Anemi

Genel olarak soğuk algınlığının engellenmesi için, 30 ila 3000 miligram C vitamini, iki hafta ila sekiz kışın ağızdan günlük olarak alınmaktadır.

Genel soğuk algınlığı tedavisinde, 200 ila 3 gramlık günlük üç ila beş gün boyunca ağız yoluyla alınır.

Antioksidan

Bilek kırıkları olan insanlarda kompleks bölgesel ağrı sendromunu önlemek için günde 50 mg C vitamini 50 gün boyunca ağızdan alınır.

Artrit (osteoartrit, romatoid artrit)

Doğurganlık için 750 miligram C vitamini her gün ağız yoluyla altı ay alınıyor.

Astım

Kalp rahatsızlıkları için, ameliyattan önce ağız yoluyla 2 gram C vitamini verilir ve ardından beş gün boyunca günde 1 gram verilir.

H. pylori enfeksiyonu için günde 400 ila 1000 miligram C vitamini yedi haftaya kadar ağızdan verildi.

Yüksek tansiyon için günlük 6-16 hafta boyunca ağız yoluyla 60-4,000 miligram C vitamini verildi.

Böbrek hastalığı için 3 gram C vitamini böbrek toksik prosedüründen önce ağız yoluyla, daha sonra akşam ve akşam yine de 2 gram sonra ertesi sabah verildi; günde 100-200 miligram C vitamini ağız yoluyla alındı.

Karaciğer hastalığı için günde 120-3000 miligram C vitamini bir gün ila altı aya kadar ağız yoluyla alınır; karaciğer hastalığında etkili olmamıştır.

Yaşam süresinin uzatılması için 60-2,000 miligram C vitamini bir ay boyunca günde 9.5 yıla kadar ağızdan alındı.

Nitrat toleransını önlemek için günde 3-6 gram C vitamini alınır.

Gebelik için, 100-1.000 mg C vitamini gebelik süresince doğumdan önce dört kez ağız yoluyla alınır.

Prostat kanseri için 500 miligram C vitamini günde ortalama sekiz yıl ağızdan alındı.

Anemi için, haftalık olarak 3-6 ay boyunca damara 200-300 miligram C vitamini enjekte edildi.

Gutun önlenmesinde günlük 500-1.500 miligram C vitamini gıdalardan ve / veya takviyeden alınmıştır.

Cilt yaşlanması için günde% 5-10 C vitamini içeren müstahzarlar uygulandı.

0-12 aylık bebeklerde Tıp Enstitüsünün ABD Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından önerilen günlük alım miktarı insan sütünün C vitamini miktarıdır; 1-3 yaşındaki çocuklar için 15 miligram, çocuklar için 4- 8 yaşında, 25 miligram, 9-13 yaş arasındaki çocuklar için 45 miligram, 14-18 yaşlarındaki gençler için erkeklerde 75 miligram, kızlarda 65 miligram. C vitamini için tolere edilebilen üst alım seviyeleri 1-3 yaşındaki çocuklar için günlük 400 miligram, 4-8 yaş arası çocuklar için günde 650 miligram, 9-13 yaş arası çocuklar için 1,200 miligram ve günde 1,800 miligram Ergenler ve 14-18 yaşlarındaki gebe ve emzikli kadınlar.

Metabolik anormallikler için 100 miligram C vitamini ağız yoluyla alınır.

Otizm

Çocuklarda üriner veya C vitamini eksikliği nedeniyle, günde 100-300 miligram C vitamini iki hafta boyunca bölünmüş dozlarla ağız yoluyla alınır. Daha büyük ya da daha büyük çocuklar, yetişkinlerin tavsiyelerine daha yakın dozlar gerektirebilir. C vitamini yoksa portakal suyu kullanılabilir. Semptomlar, yedi gün içinde çözüm ile 24-48 saat içinde düzelmeye başlamalıdır. Tedavi sıkı tıbbi gözetim altında olmalıdır.

Aspirin nedeniyle ortaya çıkan mide ülseri ülseri

Bu kullanımlar insanlarda veya hayvanlarda test edilmiştir. Güvenlik ve etkinliği her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Derecelendirmenin gerekçesi

Aşağıdaki kullanımlar geleneğe veya bilimsel teorilere dayanmaktadır. Genellikle insanlarda iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkililik her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Yüksek doz C vitamini, aspirin, warfarin (Coumadin®) veya heparin gibi antikoagülanlar ve klopidogrel (Plavix®) gibi anti-trombosit ilaçlarının kana inceltme etkilerine müdahale edebilir.

C vitamini, kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kan şekeri de etkileyebilecek ilaçları kullanırken dikkatli olun. İnsülin veya diyabet için ağız yoluyla alınan ilaçlar, bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından yakından izlenmelidir. İlaç ayarlamaları gerekebilir.

C vitamini kan basıncını etkiler. Tansiyonu etkileyen ajanlar kullananlara dikkat edilmesi önerilir.

C vitamini ayrıca asetaminofen, asitlendirici ajanlar, Parkinson hastalığına yönelik ajanlar, bağışıklık sistemini etkileyen ajanlar, idrar akışını artıran ajanlar, astım için kullanılan ajanlar, kalp, akciğer, mide veya bağırsak için kullanılan ajanlar, ajanlar için kullanılan ajanlarla Aldoz redüktaz inhibitörleri, antasitler, antibiyotikler, antikanser ilaçları, aspirin, barbitüratlar, ağızdan alınan doğum kontrolü, kolestrol düşürücü ajanlar, östrojen, fluphenazin, HIV ilaçları, indinavir, böbrek Nikotin içeren ürünler (sigaralar, purolar, çiğneme tütünü veya nikotin yamaları gibi), progesteronlar, proton pompa inhibitörleri (PPI’ler) ve salisilatlar.

Meme kanseri önleme

C vitamini yüksek dozlarda antikoagülan ve anti-platelet otlar ve takviyelerin kan inceltici etkileriyle etkileşime girebilir.

Yanıklar

C vitamini, kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kan şekerini de etkileyebilecek otlar veya takviyeleri kullanırken dikkatli olun. Kan glikoz seviyeleri izlemeyi gerektirebilir ve dozların ayarlanması gerekebilir.

Kanserden korunma

C vitamini kan basıncını etkiler. Dikkat, otları kullanan veya kan basıncını etkileyen takviyeleri tavsiye eder.

Kanser tedavisi

Kemoterapi yardımcı maddesi

C vitamini, aserola, aldoz redüktaz inhibitörleri, antasitler, antibakteriyeller, anti kanser otları ve takviyeleri, antioksidanlar, antiretroviraller, Cherokee kuşburnu, kolesterol düşürücü otlar ve takviyeleri, krom, bakır, üzüm çekirdeği özütü, greyfurt, Parkinson hastalığı için otlar ve takviyeleri, bağışıklık sistemini etkileyen otlar ve takviyeleri, idrar akışını artıran otlar ve takviyeleri, astım için kullanılan otlar ve takviyeleri, doğum kontrolü için kullanılan otlar ve takviyeleri, kalp, akciğerler, mide için kullanılan otlar ve takviyeleri Demir, böbrek otları ve takviyeleri, lutein, niasin, fito-estrojenler, fitoprogesteronlar, salisilatlar, tütün, idrar, kalp hızı, hormonal otlar ve takviyeleri düzenleyen otlar ve takviyeleri Otlar ve takviyeleri asitleştirir, vitaminler B12 ve E.

Bu bilgi, Doğal Standart Araştırması İş Birliği’ne katkıda bulunanların düzenlediği ve gözden geçirdiği sistematik bir derlemeye dayanmaktadır ().

Monografi metodolojisi

Asit ascorbique (Fransız), acide cévitamique (Fransız), aside iso-ascorbique (Fransız), asid L-askorbik (Fransız), asidococcus (İspanyolca), antiscorbutic vitamin, askorbat, askorbat kalsiyum, askorbat de sodium, askorbik asit Askorbik asit, askorbik asit, L-askorbik asit, magnezyum askorbat, palmitat d’ascorbyl (Fransız), selenyum askorbat, sodyum askorbat, vitamin C (İspanyolca), vitamin antiscorbutique (Fransız), askorbik palmitat, kalsiyum askorbat, cevitamik asit, , Vitamin C (Fransızca).

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, otlar ve takviyeleri sıkı sıkıya düzenlemez. Ürünlerin gücü, saflığı veya güvenliği konusunda bir garanti yoktur ve etkiler değişebilir. Ürün etiketlerini daima okumalısınız. Tıbbi bir durumunuz varsa veya diğer ilaçları, şifalı bitkileri veya takviyeleri kullanıyorsanız, yeni bir terapiye başlamadan önce kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Yan etkileriniz varsa derhal bir sağlık uzmanına danışın.

C vitamini ürünlerinde bulunan herhangi bir içeriğe duyarlı veya alerjik olmasını önleyin.

C vitamini, genellikle gıdalardan elde edilen miktarlarda güvenli olarak kabul edilir. Vitamin C takviyeleri genelde çoğu kişide önerilen miktarlarda güvenli olarak kabul edilir.

C vitamini, karın krampları veya ağrı, göğüs ağrısı, diş erozyonu, baş dönmesi, ishal, baygınlık, yorgunluk, yıkanma, bağırsak tıkanıklığı, baş ağrısı, mide ekşimesi, artmış akciğer kanseri riski, Parkinson hastalığının artmış riski, iltihabi yemek borusu, enjeksiyon bölgesi rahatsızlığı , Mide bulantısı, kırmızı kan hücresi komplikasyonları, ciltte karıncalanma veya tahriş, dayanıklılık eğitiminin yavaşlaması, kalbe yakın kan damarlarının kalınlaşması, üriner komplikasyonlar ve kusma.

Yüksek doz C vitamini, çoklu advers etkiler ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar arasında kan pıhtılaşması, ölüm (kalbe bağlı), böbrek taşları, pro-oksidan etkileri, sindirim sistemi ile ilgili sorunlar ve alyuvar hücresi tahribatı yer alır. C vitamini, kuvvetli sıvılar ve diürezin kitlesel yutulması sonucu ortaya çıkan toksisite vakalarında faydalı olabilir.

Kronik, büyük dozlarda ihtiyatlı kullanın. Kronik yüksek doz C vitamini alan sağlıklı yetişkinler, yüksek dozları almayı kesip normal alımı sürdürdüklerinde düşük C vitamini seviyesine sahip olabilirler.

Yüksek dozda C vitamini, varfarin gibi antikoagülanların kan inceltici etkileriyle etkileşime girdiği görülüyor. Kanama bozuklukları olan veya kanamayı etkileyen ilaçları kullananlarda dikkatli olun. Doz ayarlamaları gerekebilir.

C vitamini, kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diyabet veya hipoglisemi hastalarında ve kan şekeri etkileyen uyuşturucu, şifalı ot veya takviyeleri kullananlarda dikkatli olun. Kan şekeri seviyelerinin, bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından izlenmesi gerekebilir. İlaç ayarlamaları gerekebilir.

C vitamini kan basıncını artırabilir. Yüksek tansiyonlu insanlarda dikkatli olunması önerilir.

Kanserli kişilerde (örn., Akciğer), katarakt, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği, anemi ve ilgili durumlar, bağırsak rahatsızlıkları, böbrek taşları veya orak hücre hastalığı bulunan insanlarda dikkatle kullanın.

Anjiyoplasti sonrası insanlarda ve gebelik sırasında yüksek tansiyon riski taşıyan gebelerde dikkatle kullanın.

Emziren kadınlarda önerilen dozlardan daha fazla dikkatli kullanın.

Antibiyotikler, antitanser ajanlar, HIV ilaçları, barbitüratlar, estrojenler, fluphenazin veya demir takviyeleri alan insanlarda dikkatle kullanın.

Kronik venöz yetmezlik

Kolon kanseri

Enjekte edilen C vitamini dikkatli olun, özellikle yüksek dozlarda böbrek fonksiyonlarında sorunlara neden olabilir.

Genellikle çiğneme C vitamini tabletlerinden diş erozyonu meydana gelebileceğinden C vitamini tabletlerini dikkatle kullanın.

Bilinen alerji olan veya C vitamini ürünlerindeki herhangi bir bileşene duyarlı olanlardan kaçının.

İleri karaciğer hastalığı, gut, böbreklerin vücudun ekstra asidini atamadığı bir hastalık veya kırmızı kan hücrelerinin erken dökülmesi gibi bir hastalıkla artan asit sebebiyle artmış koşullara sahip insanlarda yüksek doz C vitaminden kaçının.

Böbrek yetmezliği olan ya da böbreklere zarar verebilecek maddeleri alarak yüksek doz C vitaminden kaçının.

Gıdalardan ve emziren gıdalardan C vitamini alımının genellikle gıdalardan güvenli olduğu düşünülür.

Hamile ve emziren kadınlarda önerilen dozlardan daha fazla dikkatli kullanın.

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon riski altında olanlarda C vitamini dikkatli kullanın.

Ortak soğuk işleme

Kompleks bölgesel ağrı sendromu

Kistik fibroz

Demans

Diyabetik göz hastalığı

Endometriyal kanseri önleme

Erritropoetik protoporfriyum (EPP)

Egzersiz kurtarma

Doğurganlık

Safrakesesi rahatsızlığı

Kalp rahatsızlıkları

H. pylori enfeksiyonu

Yüksek tansiyon

Yüksek kolestorol

HIV (iletim)

İskemik kalp hastalığı

Böbrek hastalığı

Kurşun toksisitesi

Yaşam uzantısı

Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud LL ve diğerleri. Sağlıklı katılımcıların ve çeşitli hastalıkları olan kişilerin mortalitelerini önlemek için antioksidan takviyeleri. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2012,3: CD007176; Coombes JS ve Fassett RG. Hemodiyaliz hastalarında antioksidan tedavi: sistematik bir gözden geçirme. Böbrek Int 2012,81 (3): 233-246., Cortes-Jofre M, Rueda JR, Corsini-Munoz G, ve ark. Sağlıklı insanlarda akciğer kanseri önleme ilaçları. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2012,10: CD002141, Dror DK ve Allen LH. Hamilelikte B6, B12 ve C vitaminleri ile müdahale. Paediatr.Perinat.Epidemiol. 2012,26 Ek 1: 55-74; Evans JR ve Lawrenson JG. Yaşa bağlı maküler dejenerasyonun ilerlemesini yavaşlatmak için antioksidan vitamin ve mineral takviyeleri. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2012,11: CD000254; Harrison FE. Yaşa bağlı bilişsel gerilemenin ve Alzheimer hastalığının önlenmesi için C vitamininin kritik bir derlemesidir. J Alzheimers.Dis. 2012, 29 (4): 711-726, Hemila H ve Chalker E. C Vitamini, soğuk algınlığı önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2013,1: CD000980; Hovdenak N ve Haram K. Hamilelik sonuçlarına mineral ve vitamin takviyelerinin etkisi. Eur.J Obstet.Gynecol.Reprod.Biol. 2012, 164 (2): 127-132.>; Juraschek SP, Guallar E, Appel LJ, ve ark. Vitamin C takviyesinin kan basıncına etkileri: randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi. Am J Clin.Nutr 2012,95 (5): 1079-1088, Konrad G ve Katz A. FOBT öncesinde ilaç sınırlamaları gerekli mi ?: literatürün sistematik bir gözden geçirmesine dayanan pratik tavsiyeler. Can.Fam.Physician 2012,58 (9): 939-948; Levis S ve Theodore G. AHRQ’nun düşük kemik yoğunluğu veya osteoporozlu erkek ve kadınlarda kırıkların önlenmesine yönelik tedavinin karşılaştırmalı etkinlik gözden geçirme özeti: 2007 raporunun güncellenmesi . J Manag.Care Pharm 2012,18 (4 Suppl B): S1-15., Li H, Zou Y ve Ding G. Diş erozyonuyla ilişkili diyet faktörleri: bir meta-analiz. PLoS.One. 2012, 7 (8): e42626, Morris MC, Beckett LA, Scherr PA, et al. E vitamini ve C vitamini takviyesi kullanımı ve Alzheimer olayı riski. Alzheimer Dis.Assoc.Disord. 1998,12 (3): 121-126., Perez L, Heim L, Sherzai A, ve diğerleri. Beslenme ve vasküler bunama. J Nutr Sağlıklı Yaşlanma 2012,16 (4): 319-324; Vodopivec-Jamsek V, de Jongh T, Gurol-Urganci I, vd. Koruyucu sağlık hizmetleri için cep telefonu mesajı. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2012/12: CD007457.

Bu kanıta dayalı monografi The Natural Standard Research Collaboration

Karaciğer hastalığı

Akciğer hastalığı

Metabolik anomaliler

Nitrat toleransı

Beslenme desteği (bebekler)

Parkinson hastalığı

Fiziksel çalışma kapasitesi

Plak (dişlerde)

Pnömoni (önleme)

Gebelik

Basınç ülseri

Prostat kanseri

Proteinüri (albüminüri)

Cilt yaşlanması (kırışıklıklar)

Cilt koşulları

Güneşin neden olduğu deri hasarı

Cilt pigmentasyon bozuklukları

İnme önleme

Tetanoz

2 tip diyabet

Vajinit (vajinanın iltihabı)

Katarakt (göz hastalığı)

Ortak soğuk önleme (genel)

Kalp hastalığının önlenmesi

Gelenek veya teoriye dayalı kullanımlar