Vitamin D: Alzheimer hastalığını ve demansını önleyebilir mi?

Olabilir. Ancak kesin olarak söylemek için çok erken. Yeni araştırmalar, kandaki D vitamini seviyesinin çok düşük olduğu, D vitamini eksikliği olarak bilinen insanlarda Alzheimer hastalığı ve diğer demans formlarının gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Örneğin, Nörolojide yayınlanmış büyük bir 2014 çalışması, aşırı derecede düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin Alzheimer hastalığını veya diğer demans tiplerini geliştirme olasılıklarının, normal D vitamini seviyelerine göre iki kat fazla olduğunu gösterdi. Fakat D vitamini eksikliği ile bunama riski arasındaki ilişkinin yalnızca bu noktada gözlemsel olduğuna dikkat çekmek önemlidir. Neden ve etkiyi göstermek için daha fazla araştırma gerekmektedir.

D vitamini, vücuttaki kemik metabolizması, kalsiyum emilimi ve diğer metabolik süreçler için hayati öneme sahiptir. Beyindeki işlev, biliş ve yaşlanma sürecindeki rolü halen belirsizdir. Bazı çalışmalar, D vitamininin bilişle ilgili çeşitli süreçlerde yer alabileceğini, ancak bu ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini önermektedir.

Vitamin D’nin çoğu, güneş ışığına maruz kalma durumuna tepki olarak vücutta üretilir. D vitamini yağlı balıklar ve balık karaciğer yağları gibi sadece birkaç gıdada doğal olarak bulunur. D vitamininin en büyük beslenme kaynakları, süt, kahvaltılık tahıllar ve portakal suyu gibi müstahkem besindir. D vitamini takviyeleri de yaygın olarak bulunur.

D vitamini eksikliği yaşlı erişkinlerde yaygın olarak görülebilir; kısmen cildin güneşten D vitamini sentezleme yeteneği yaşla azalır.

Demans veya Alzheimer hastalığını önleme umuduyla günlük D vitamini dozunuzu artırmanız tavsiye edilmez. Ancak sağlıklı D vitamini seviyelerinin korunması can sıkıcı bir durum değildir ve osteoporoz riskini azaltmak gibi başka yollarla da cezalandırılabilir. Tıp Enstitüsüne göre önerilen D vitamini dozu 70 yaşın altındaki yetişkinler için günde 600 Uluslararası Birim (IU), 70’in üstünde yetişkinler için ise 800 IU’dur.

D vitamini eksikliğinin gerçekten Alzheimer hastalığı ve demans için bir risk faktörü olup olmadığını ve D vitamini takviyeleri veya güneş maruziyeti ile tedavi bu durumları önleyebilir veya tedavi edebilecekse daha fazla çalışma gerekmektedir.

İle

Doktorunu ziyaret et