Vitamin D ve ilgili bileşikler oral, parenteral

Vitaminler, büyüme ve sağlığınız için sahip olmanız gereken bileşiklerdir. Sadece küçük miktarlarda ihtiyaç duyarlar ve yediğiniz gıdalarda bulunurlar. D vitamini güçlü kemikler ve dişler için gereklidir.

D vitamini ve ilgili bileşikler için

D vitaminin eksikliği, özellikle kemiklerin ve dişlerin zayıf olduğu raşitizm adlı bir duruma neden olabilir. Yetişkinlerde osteomalazi adı verilen, kemiklerde kalsiyumun kaybolduğu ve böylece zayıflamasına neden olan bir duruma neden olabilir. Doktorunuz sizin için D vitamini reçete ederek bu sorunları tedavi edebilir. D vitamini bazen kalsiyumun vücut tarafından düzgün şekilde kullanılmadığı diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Ergokalsiferol, vitamin takviyelerinde kullanılan D vitamini formudur.

Bazı koşullar D vitamini ihtiyacınızı artırabilir. Bunlar arasında

Buna ek olarak, güneş ışığına maruz kalmayan bireyler ve emziren bebekler ile koyu tenli bireylerin D vitamini eksikliği olasılığı daha yüksektir. D vitamini ihtiyacının artması sağlık uzmanınız tarafından belirlenmelidir.

Alfacalcidol, calcifediol, calcitriol ve dihydrotachysterol, hipokalsemi (kandaki kalsiyum yetersizliği) tedavisinde kullanılan D vitamini formlarıdır. Böbrek diyalizi geçiren hastalarda böbrek hastalığı ile ortaya çıkabilecek bazı kemik hastalığının tedavisinde alfacalcidol, calcifediol ve calcitriol de kullanılır.

Vitamin D’nin artrit tedavisinde etkili olduğunu ve yakın çevresinde görülen sinir problemlerini veya önlemlerini önlediğini ispatlamamıştır. Bazı sedef hastaları D vitamini takviyeleri yararlanabilir, ancak kontrollü çalışmalar yapılmamıştır.

Enjekte edilebilir D vitamini bir sağlık uzmanının gözetiminde veya altında verilir. Ergokalsiferolün bazı güçlü yönleri ile alfacalcidol, calcifediol, calcitriol ve dihydrotachysterol’un tüm güçlü yanları yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir. Ergoksikiferolün diğer güçlü yönleri reçetesiz olarak mevcuttur. Bununla birlikte, kendi başınıza D vitamini almadan önce sağlık uzmanınıza danışmak iyi bir fikir olabilir. Uzun süreler boyunca büyük miktarda almak, ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Diyetin Önemi

Sağlığınız için, dengeli ve çeşitli bir diyetle beslenmeniz önemlidir. Sağlık profesyonelinizin tavsiye edebileceği herhangi bir diyet programını dikkatle izleyin. Özel beslenme vitamin ve / veya mineral gereksinimleriniz için, uygun gıdaların bir listesi için sağlık uzmanınıza danışın. Diyetinize yeterli miktarda vitamin ve / veya mineral almadığınızı düşünüyorsanız, bir diyet ekini almayı seçebilirsiniz.

D vitamini doğal olarak yalnızca balık ve balık karaciğeri yağlarında bulunur. Bununla birlikte sütte de bulunur (D vitamini takviyeli). Pişirme, gıdalardaki D vitaminini etkilemez. D vitamini bazen “Güneş Işığı Vitamini” olarak adlandırılır çünkü güneş ışığına maruz kaldığınızda cildinize yapılır. Dengeli bir diyetle yemek yerseniz ve haftanın en az 1.5 – 2 saati güneş altında dışarı çıkarsanız, ihtiyacınız olan tüm D vitamini almalısınız.

Vitaminler tek başına iyi bir diyet yerine geçmez ve enerji sağlamazlar. Vücudunuzun ayrıca gıda, protein, mineraller, karbonhidratlar ve yağ gibi diğer maddelere ihtiyacı vardır. Vitaminler çoğu zaman başka gıdalar olmadan çalışamazlar. Örneğin, D vitamininin vücuda absorbe olabilmesi için yağa ihtiyaç vardır.

D vitamininin günlük miktarı, çeşitli şekillerde tanımlanır.

Geçmişte, D vitamini için RDA ve RNI, Birimler (U) cinsinden ifade edildi. Bu terimin yerini, D vitamininin mikrogram (mcg) almıştır.

Mcg ve Birimlerde normal günlük önerilen alımlar genel olarak aşağıdaki gibi tanımlanır

Hatırlamak

Bir reçetesiz bir diyet ekini alıyorsanız, etikette dikkatli olunan önlemleri okuyun ve uygulayın. Bu takviyeler için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuklarda normal günlük önerilen miktarların alınmasıyla ilgili sorunlar bildirilmemiştir. Bazı araştırmalar, tamamen göğüs yediren, özellikle koyu renkli annelerde olan ve güneş ışığına az maruz kalan bebeklerin D vitamini eksikliği riski altında olabileceğini göstermiştir. Sağlık uzmanınız, D vitamini içeren bir vitamin / mineral ekini reçete edebilir. Bazı bebekler, küçük miktarlarda bile alfacalcidol, calcifediol, calcitriol, dihydrotachysterol veya ergokalsiferole duyarlı olabilir. Ayrıca, alfacalcidol, calcifediol, calcitriol, dihydrotachysterol veya ergokalsiferol’ün uzun süre alındıklarında yavaş büyüme gösterebilirler.

Dozerkalsiferol veya parikalsitol ile ilgili çalışmalar sadece yetişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda doxerkalsiferol veya parikalsitol kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Yaşlı erişkinlerde normal günlük önerilen miktarların alınmasıyla ilgili sorunlar bildirilmemiştir. Çalışmalar, yaşlı erişkinlerde genç erişkinlerden, özellikle güneş ışığına az maruz kalanlardan daha düşük kan D vitamini seviyesine sahip olabileceğini göstermiştir. Sağlık uzmanınız, D vitamini içeren bir vitamin takviyesi almanızı tavsiye edebilir.

Hamileliğiniz sırasında yeterli miktarda D vitamini almanızın ve gebelik süresince doğru miktarda vitamin almaya devam etmenizin özellikle önemlidir. Fetüsün sağlıklı büyümesi ve gelişimi, anne tarafından besin maddelerinin sabit bir şekilde beslenmesine bağlıdır.

Sıkı vejetaryenseniz (vegan-vejetaryen) ve / veya güneş ışığına az maruz kaldıysanız ve D vitamini takviyeli süt içmiyorsanız D vitamini takviyesine ihtiyacınız olabilir.

Çok fazla alfacalcidol, calcifediol, calcitriol, dihydrotachysterol veya ergokalsiferol almak da fetusa zararlı olabilir. Sağlık uzmanınızın tavsiye etmesinden daha fazla almak, bebeğinizin etkilerine karşı normalden daha duyarlı olmasına neden olabilir, paratiroid adı verilen bezde sorunlara neden olabilir ve bebeğin kalbinde bir bozukluğa neden olabilir.

Dokserkalsiferol veya parikalsitol, hamile kadınlarda incelenmemiştir. Bununla birlikte, hayvanlar üzerindeki çalışmalar, parikalsitolün yenidoğanlarda sorunlara neden olduğunu göstermiştir. D vitamini ve ilgili bileşikleri almadan önce, doktorunuzun hamile olup olmadığınızı veya hamile kalmayı bildiğinden emin olun.

Bebeğinizin düzgün büyümek için gerekli vitaminleri alması için doğru miktarda vitamin almanız özellikle önemlidir. Tamamen emzirilen ve güneşe az maruz kalmış olan bebekler D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte, emzirirken büyük miktarda bir diyet takviyesi almak anneye ve / veya bebeğe zararlı olabilir ve kaçınılmalıdır.

Sadece küçük miktarlarda alfacalcidol, calcifediol, calcitriol veya dihydrotachysterol anne sütüne bulaşır ve bu miktarların hemşirelik bebeklerinde sorun yarattığı bildirilmemiştir.

Vitamin D ve ilgili bileşikleri kullanmadan önce

Dozerkalsiferol veya parikalsitolün anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ek maddenin riskleri ve faydalarını doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki diyet takviyelerinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir diyet takviyesi olarak kullanım için

Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu diyet ekinin oral sıvı formunu alan bireyler için

Alfacalcidol, calcifediol, calcitriol, dihydrotachysterol, doxercalciferol veya paricalcitol kullanırken, sağlık uzmanınız size özel bir diyet uygulamanızı veya kalsiyum takviyeli olmanızı isteyebilir. Talimatları dikkatle uyguladığınızdan emin olun. Zaten bir kalsiyum takviyesi veya herhangi bir kalsiyum ilacı kullanıyorsanız, sağlık bakım uzmanınızın bildiğinden emin olun.

Vitamin D ve ilgili bileşiklerin doğru kullanılması

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Bir diyet takviyesi olarak kullanmak için: Eğer bir veya daha fazla gün boyunca diyet ekini kaçırırsanız, endişe kaynağı olmaz, çünkü vücudunuz vitamin açısından ciddi derecede düşük olur. Bununla birlikte, sağlık uzmanınız bu diyet ilave maddesini almanızı önerirse, bunu her gün yönlendirildiği şekilde almayı unutmayın.

D vitamini ve ilgili bileşikleri bir diyet takviyesi dışında başka bir nedenle alıyorsanız ve bir dozu kaçırırsanız ve doz programınız

Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Önlemler Vitamin D ve ilgili bileşikleri kullanırken

Vitamin D ve ilgili bileşikler Yan Etkiler

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

D vitamini alan bir reçetesiz bireyler için

D vitamini ve ilgili bileşikleri diyet takviyesinden başka bir nedenle alıyorsanız, doktorunuz istenmeyen etkilere neden olmamasını sağlamak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmelidir.

Sağlık profesyoneliniz tarafından bunu yapmak için söylenmediğiniz sürece, bu besin takviyelerini kullanırken herhangi bir reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) tıp veya kalsiyum, fosfor veya D vitamini içeren diyet takviyesi almayın. . Ekstra kalsiyum, fosfor veya D vitamini yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanırken antiasitler veya magnezyum içeren diğer ilaçları almayın. Bu ilaçları birlikte kullanmak istenmeyen etkilere neden olabilir.

Gerekli etkileri ile birlikte, bir diyet ilave bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. Alfacalcidol, calcifediol, calcitriol, dihydrotachysterol ve ergokalsiferol genellikle yönlendirildiği gibi alınırsa herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Bununla birlikte, bir süre boyunca büyük miktarda almak ciddi olabilecek bazı istenmeyen etkilere neden olabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.