Vitamin D ve Paratiroid hormonu bakteriyel deri enfeksiyonlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir

Arka fon

Çalışmanın Sonuçları

Kalsiyum metabolizmasını ve kemik sağlığını düzenleyen D vitamini ve paratiroid hormonu (PTH) birlikte ciltteki bağışıklık savunmasını güçlendirmek için birlikte çalıştıklarını keşfettiler. Fare modelleri ve kültürlenmiş insan cilt hücrelerinden elde edilen bu gözlemler, PTH için koruyucu bir rol önermek üzere ilk kişilerdir ve bakteriyel, mantar ve viral cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için atopik dermatit, a Egzama türü.

Atopik dermatiti olan insanlar, kurumuş, kaşıntılı, cildin şişmesine, çatlamasına ya da ağlayabilmesine neden olan döküntüleri yaşarlar. Ayrıca cilt hücreleri, daha az antimikrobiyal peptid (AMP), zararlı mikropların istilasını önlemeye yardımcı moleküller ürettikleri için bazı bakteriyel ve viral cilt enfeksiyonlarına karşı daha duyarlıdırlar.

Önemi

Böyle bir AMP’nin biri katetlicidin. Cilt hücreleri tarafından az miktarda katetlicidin üretilmesi, belirli virüslerin neden olduğu enfeksiyon riskinin yanı sıra Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) da dahil olmak üzere Grup A Streptokok bakterileri ve Staphylococcus aureus ile ilişkilendirilmiştir.

Sonraki adımlar

Birçok laboratuvar çalışması, AMP üretiminde D vitamini için bir rol gösterdi. Bununla birlikte, sadece birkaç klinik çalışma, ya diyet için D vitamini takviyeleri eklenmesinin zararlı bakterilere karşı koruma sağladığını ya da düşük D vitamini olan kişilerin daha yüksek enfeksiyon oranlarına sahip olduğunu göstermiştir.

Bu çelişkili gözlemler, araştırmacıları destekleyen Atopik Dermatit Araştırma Ağı’nda (ADRN), cildin bakteriyel enfeksiyonlardan korunmasında diğer faktörlerin neler olabileceğini araştırdı.

Referans

California San Diego Üniversitesi’nden Richard Gallo, M.D., Ph.D. liderliğindeki ADRN araştırma ekibi, PTH’nin beklenmedik ve hayati bir rol oynadığını keşfetti.

Kültürlü insan cilt hücrelerinde yapılan bir dizi deneyde, araştırmacılar, mikrobiyal ürünlerin varlığının PTH ve onun reseptörünün üretilmesine neden olduğunu ve bu da katetlicidin üretimini indüklediğini gösterdi. Daha ileri deneyler, bu işlemin aktif vitamin D’nin işbirliğini gerektirdiğini bulmuştur.

Araştırmacılar, canlı bir organizmada PTH-D vitamini etkileşiminin koruma sağladığını görmek için bir fare modeli kullandılar. D vitamini içeren normal bir diyette bulunan farelere PTH verdiler ve 24 saat sonra Grup A Streptokok ile enfekte ettiler. PTH verilmiş normal (vahşi tip) farelerde PTH verilmeyen farelere kıyasla, derisinde daha az bakteri ve daha küçük lezyon boyutu vardı. Bununla birlikte, diyetteki vitamin D’yi aktif D vitamini haline getiremeyen kundaklama fareleri, PTH verildiğinde korunmadı.

D vitamini, insanları enfeksiyonlardan korumada kritik bir rol oynadığından, araştırma ekibi, düşük diyetteki D vitamininin neden enfeksiyona karşı daha yatkındır olduğunun bilinmesini istiyor. Ekip bir grup vahşi tipli fare normal bir diyet ve başka bir grup vahşi türe sahip d vitamini düşük bir diyetle besledi. Bir Grup A Streptokok enfeksiyonunu başlatmaya teşebbüs edildiklerinde, D vitamini eksikliği olan fareler daha fazla duyarlı değildi Bakteriyel enfeksiyon normal bir diyet farelerden daha.

D vitamini eksikliği olan farelerin kanının incelenmesi, düşük vitamin D’yi telafi etmek için PTH düzeylerinin arttığını ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla, döl içindeki kateşlicidin ifadesi, farelerin aldıkları diyet ne olursa olsun, Grup A Streptokoklara karşı yanıt olarak artmıştır.

Bununla birlikte, D vitamini bakımından düşük diyet verilen nakavt farelerinin, normal bir diyette nakavt farelerine kıyasla bakteriyel enfeksiyona daha duyarlı oldukları gösterilmiştir. Nakavt farelerinde PTH-D vitamini etkileşimi bozulduğundan, PTH, düşük diyetteki vitamin D’ye yanıt olarak artmadı; Bu nedenle, bu farelerde katetlicidin ifadesi enfeksiyona yanıt olarak artmadı.

PTH ve D vitamini hormonu arasındaki işbirliği iyi bilinmesine rağmen, bu etkileşim büyük oranda kandaki kalsiyumun düzenlenmesiyle ilişkilendirilmiştir. ADRN ekibi tarafından yapılan bulgular, PTH ve D vitamininin, katetkilidin ifade etmesini sağlamak için birlikte hareket ettiğini ve cilde PTH için koruyucu bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Kültürlü insan cilt hücrelerinde ve fare modellerinde yapılan deneyler, PTH ve D vitamini konsantrasyonları ile katetlicidin üretimi arasında doğrudan bir korelasyon gösterdiğinden bakteri, mantar ve viral cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için PTH’nin kullanılabileceği olasıdır. Bu, düşük katetlicidin seviyesine sahip atopik dermatitli hastalar için özellikle önemlidir.

PTH ve D vitamininin AMP üretimini nasıl stimüle ettiğini anlamak için daha fazla araştırma gereklidir. Sağlıklı ve atopik dermatiti olanlarda PTH aktivitesini incelemek için şu andaki ADRN çalışmaları devam etmektedir.

Muehleisen B, Bikle DD, Aguilera C, Burton DW, Sen G, Deftos LJ, Gallo RL. PTH / PTHrP ve D vitamini antimikrobik peptid ekspresyonunu ve bakteriyel deri enfeksiyonuna duyarlılığını kontrol eder. Bilim Translasyonel Tıp. 2012 23 Mayıs [Baskı önündeki Epub].

Egzama hakkındaki bilgileri görüntüleyin.