Vitiligo

Vitiligo

Bu yayın vitiligo hakkında genel bilgi içermektedir. Bireysel bölümler, vitiligonun ne olduğunu, kimlerin etkilendiğini, semptomlarını nasıl teşhis ettiğini ve tedavi seçeneklerini tanımlar. Başka sorularınız varsa, bunları doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Vitiligo (vit-ill-EYE-go) deride melanositlerin (pigment yapan hücreler) yok edildiği bir pigmentasyon bozukluğudur. Sonuç olarak, beyaz lekeler cildin vücudun farklı yerlerinde görülür. Benzer yamalar hem mukoza zarlarında (ağız ve burun içindeki hat dokuları) hem de retina (göz küresinin iç tabakası) üzerinde görülür. Vitiligodan etkilenen alanlarda yetişen saçlar bazen beyaza dönüşür.

Vitiligonun nedeni bilinmemekle birlikte, doktorlar ve araştırmacıların birkaç farklı kuramı vardır. Vitiligo’lu kişilerin depigmentasyona duyarlı hale getiren genleri miras bıraktıklarına dair güçlü kanıtlar vardır. Vitiligo, otoimmün bir hastalık olan bir kişinin bağışıklık sisteminin vücudun kendi organlarına veya dokularına tepki gösterdiği bir hastalık olduğu için depigmentasyonun gerçekleştiği en yaygın görüş kabul edilmiştir. İnsanların vücutları sitokinler adı verilen, vitiligoda pigment üreten hücreleri değiştiren ve bu hücrelerin ölmesine neden olan proteinler üretir. Başka bir teori melanositlerin kendilerini yok etmesi. Sonunda, bazı insanlar güneş yanığı veya duygusal sıkıntı gibi tek bir olayın vitiligo’yu tetiklediğini bildirmiştir; Bununla birlikte, bu olaylar vitiligo’nun sebepleri olarak bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 0,5-1’si vitiligoya sahiptir. Ortalama başlangıç ​​yaşı yirmide yaşlarındadır, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Bozukluk hem cinsiyeti hem de tüm ırkları eşit derecede etkiler; Ancak, koyu renkli tenli insanlarda daha belirgindir.

Vitiligo, hipertiroidizm (aşırı aktif bir tiroid bezi), adrenokortikal yetmezlik (adrenal bez, kortikosteroid olarak adlandırılan yeterli miktarda hormon üretmez), alopesika areata (kellik yamaları) ve bazı hastalarda pernisit gibi belirli otoimmün hastalıklara sahip insanlarda biraz daha yaygın görülür Anemi (vücudun B 12 vitamini emme başarısızlığından kaynaklanan düşük düzeyde kırmızı kan hücresi). Bilim adamları, vitiligo ve otoimmün hastalıklar arasındaki ilişkinin nedenini bilmiyorlar. Bununla birlikte, vitiligo olan çoğu kişide başka otoimmün hastalık yoktur.

Vitiligo bazen ailelerde geçer. Ebeveynleri bozukluğu olan çocukların vitiligo gelişme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, çoğu çocuk, bir ebeveynin elinde olsa bile vitiligo almaz ve vitiligo olan çoğu kişinin hastalığın bir aile geçmişi yoktur.

Vitiligo geliştiren insanlar genellikle ilk önce ciltlerinde beyaz lekeler (depigmentasyon) fark eder. Bu yamalar vücuttaki güneşe maruz kalan bölgelerde, eller, ayaklar, kollar, yüzler ve dudaklar da dahil olmak üzere daha sık görülür. Beyaz lekelerin ortaya çıkması için ortak olan diğer alanlar koltuk altı ve kasık ve ağız, gözler, burun delikleri, göbek, genital organlar ve rektumun etrafındadır.

Vitiligo genellikle üç desenden birinde görülür

Odaklanma deseni -bir veya yalnızca birkaç alanla sınırlı pigment.

Segmental desen – yalnızca vücudun bir tarafında gelişen pıhtılaşmış lekeler.

Genelleştirilmiş desen – en yaygın desen. Vücudun her iki tarafında depigmentasyon simetrik olarak gerçekleşir.

Ciltteki beyaz lekelere ek olarak, vitiligo olan insanlar, saçlı deri saçlarının, kirpiklerin, kaşların ve sakalın erkenden griye dönüşebilir. Koyu tenli insanlar ağızlarının içinde renk kaybına uğrayabilirler.

Fokal desen vitiligo ve segmental vitiligo vücudun bir bölümüne lokalize kalır ve yayılmaz. Genelleştirilmiş vitiligonun yayılıp büyümeyeceğini öngörmenin bir yolu yoktur. Bazı insanlar için renksiz lekeler yayılmıyor. Ancak bu bozukluk genellikle aşamalıdır ve zamanla beyaz lekeler vücudun diğer alanlarına yayılır. Bazı insanlar için vitiligo yıllar geçtikçe yavaş yavaş yayılır. Diğer insanlar için yayılma hızla gerçekleşir. Bazı insanlar fiziksel veya duygusal stres dönemlerinden sonra ek depigmentasyon bildirmişlerdir.

Vitiligo tanısı fizik muayene, tıbbi öykü ve laboratuvar testlerine dayanmaktadır.

Vücutta özellikle eller, ayaklar, kollar, yüzler ve dudaklar da dahil olmak üzere güneşe maruz kalan bölgelerde beyaz lekeler bildirirseniz (veya fizik muayene ortaya çıkarsa) bir doktor muhtemelen vitiligo’dan şüphelenir. Vitiligo şüphesi varsa, doktor tıbbi geçmişi hakkında bilgi ister. Tanıda önemli faktörler ailesinde vitiligo öyküsü; Depilasyon başlamadan önce vitiligo bölgesinde oluşan bir döküntü, güneş yanığı veya diğer cilt travmaları; Stres veya fiziksel hastalık; Ve saçların erken gri renkleri (genellikle 35 yaşından önce). Buna ek olarak doktor sizin veya ailenizdeki herhangi birinin otoimmün hastalıkları olup olmadığını ve güneşe karşı çok hassas olup olmadığınızı sorar.

Tanıyı onaylamak için doktor, mikroskopta incelemek için etkilenen deri için küçük bir numune (biyopsi) alabilir. Vitiligo’da cilt örneği genellikle pigment üreten melanositlerin yokluğunu gösterir. Öte yandan, numunedeki iltihaplanan hücrelerin varlığı, pigmentasyon kaybından başka bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Vitiligo, pernisiyöz anemi (yetersiz miktarda B 12 vitamini gastrointestinal sistemden emilen bir durum) veya hipertiroidizm (aşırı aktif bir tiroid bezi) ile ilişkili olabileceğinden, doktor kan hücresi sayısını kontrol etmek için bir kan örneği alabilir Ve tiroid fonksiyonları. Bazı hastalar için, doktor bazen vitiligo ile birlikte görülen üveit (gözün bir kısmında iltihaplanma) olup olmadığını kontrol etmek için göz muayenesi önerebilir. Antinükleer antikorların (bir otoantikor tipi) varlığını araştırmak için bir kan testi de yapılabilir. Bu test hastanın başka bir otoimmün hastalığı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Vitiligo genellikle tıbben zararlı değildir, ancak duygusal ve psikolojik etkileri yıkıcı olabilir.

Vitiligo’nun beyaz lekeleri duygusal ve psikolojik sağlığa ve benlik saygısını etkileyebilir. Vitiligo’lu insanlar özellikle vücudun görülebilen bölgelerinde (yüz, el, kol ve ayaklar gibi) veya cinsel organlarda ortaya çıkarsa, duygusal stres yaşayabilirler. Genellikle görünümlerinden endişe duyan ergenler, yaygın vitiligo ile harap edilebilir. Vitiligo sahibi bazı insanlar utandıklarını, utanç duyduklarını, depresyon geçirdiğini veya diğerlerinin nasıl tepki vereceğini düşünüyor.

Neyse ki, insanların vitiligo ile baş etmesine yardımcı olmak için çeşitli stratejiler vardır. Ayrıca, bir sonraki bölümde tartışılan çeşitli tedaviler, beyaz lekeleri en aza indirebilir, kamuflaj yapabilir veya hatta bazı durumlarda ortadan kaldırabilir. İlk olarak, bozukluk hakkında bilgili ve ciddiye almış bir doktor bulmak önemlidir. Doktorunuza ve diğer zihinsel sağlık uzmanları insanlara depresyonla baş etmelerine yardımcı olabileceğinden depresyonda olup olmadığını anlatın. Ayrıca, rahatsızlık ve tedavi seçenekleri hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmelisiniz, böylece tıbbi bakımınız hakkında önemli kararlar almaya katılabilir.

Vitiligo’lu bazı insanlar beyaz lekeleri kaplayan kozmetik ürünlerin görünümlerini iyileştirdiğini ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olduğunu keşfettiler. En iyi sonucu veren ürünü bulmaya başlamadan önce birkaç marka gizli kozmetik ürününü denemeniz gerekebilir.

Vitilig tedavisinin ana amacı, etkilenen ve etkilenmeyen ciltler arasındaki renk kontrastını azaltmaktır. Terapinin seçimi beyaz lekelerin sayısına bağlıdır; Yerleri, boyutları ve ne kadar yaygın oldukları; Ve tedavi açısından neyi tercih edersiniz? Her hasta tedaviye farklı tepki verir ve belirli bir tedavi herkes için geçerli olmayabilir. Vitiligo için mevcut tedavi seçenekleri, ilaç, cerrahi ve yardımcı terapileri (cerrahi veya tıbbi tedavilerle birlikte kullanılır) içerir.

Birçoğu topikal olarak uygulanan bir takım tıbbi tedaviler, vitiligo görünümünü azaltabilir. Bunlar en çok kullanılanlardan bazılarıdır.

Hükümet (klinik araştırma denemeleri) ve siz insanlara klinik araştırmalar, neden önemsiyoruz ve nasıl katılmanız gerektiğini öğrenmelerinde yardımcı olmak için tasarlandı. Web sitesinin ziyaretçileri, bir klinik araştırmaya katılmanın temelleri, gerçek klinik deneme gönüllülerinin ilk elden hikayeleri, araştırmacılardan gelen açıklamalar ve bir araştırma eşleştirme programına nasıl kaydolulacaklarını veya bir araştırmaya nasıl gireceğinizle ilgili bilgileri bulacaklar.; ClinicalTrials, federal ve özel olarak desteklenen çok çeşitli hastalık ve koşullar için klinik araştırmaların yerini belirlemek için güncel bilgiler sunar. TheRentor RePORTER, kullanıcıların son 25 yıl içindeki intramural ve extramural theernment tarafından finanse edilen araştırma projelerinin bir deposunu ve (1985’ten beri) yayınlara erişimi sağlayan ve varlık finansmanından kaynaklanan patentleri arayan bir elektronik araçtır; PubMed, tıp, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik tıbbı, sağlık sistemi ve klinik öncesi bilimler alanlarında milyonlarca dergi alıntısı ve özetini aramanıza izin veren ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin ücretsiz bir hizmetidir.

Topikal terapi. Kortikosteroidler de dahil olmak üzere kremler, özellikle hastalığın ilk evrelerinde uygulandıklarında, beyaz renk lekelerine renk vermede yardımcı olabilirler. Kortikosteroidler, adrenal bezler tarafından üretilen kortizon gibi hormonlara benzer bir grup ilaçtır. Yine de, herhangi bir ilaçta olduğu gibi, bu kremler yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, doktor ciltte küçülme ve cilt striasyonu (çizgiler veya çizgiler) için sizi yakından izleyecektir.

Işık tedavisi. Sonuçlar kalıcı olmasa da ışık tedavisi veya excimer lazer tedavileri de vitiligo tedavisinde kullanılır.

Psoralen fotokemoterapi. Psoralen ve ultraviyole A (PUVA) terapisi olarak da bilinen bu, birçok hastada etkili bir tedavi yöntemidir. PUVA terapisinin amacı beyaz lekeleri boyamaktır. Bununla birlikte, zaman alıcıdır ve bazen ciddi olabilecek yan etkileri önlemek için özen gösterilmelidir. Psoralen cildin kararmasına neden olmak için mor ötesi ışığa tepki veren kimyasal maddeler içeren bir ilaçtır. Tedavi, ağız yoluyla (ağız yoluyla) psöoralen almayı ya da deriye uygulamayı (topikal olarak) gerektirir. Bunu, dikkatli bir şekilde zamanlanmış güneş ışığına maruz bırakma veya özel bir lambadan gelen morötesi A (UVA) ışığı izler. Maruz kalmayı en aza indirgemelisiniz; Diğer zamanlarda güneş ışığı.

Oral psoralen’in bilinen yan etkileri arasında güneş yanığı, bulantı ve kusma, kaşınma, anormal saç büyümesi ve hiperpigmentasyon bulunmaktadır. Oral psoralen fotokemoterapi de cilt kanseri riskini artırabilir, ancak vitiligo için kullanılan dozlarda risk en düşük seviyededir. Sözlü PUVA tedavisi görüyorsanız, güneş kremi uygulamanız, doğrudan güneş ışığından kaçınmanız ve koruyucu UVA giymeniz önerilir; Her bir tedaviden sonra bir süre güneş gözlüğü takın.

Desigmentasyon. Bu tedavi vücudun cildinin geri kalan kısmını, zaten beyaz olan alanları eşleştirmek için solmasını gerektirir. Vücutlarının% 50’sinden fazlası vitiligo olan insanlar için renk giderme önerilebilir. Hastalar, pigmented alanlara, halihazırda depigmentasyon yapılan alanlarla eşleşene kadar günde iki kez, hidrokuinonun (monobenzone) ilaç monobenzil eteri uygularlar. İlacın transferi, diğer kişilerin derisinin renksizleşmesine neden olabileceğinden, ilacı uyguladıktan sonra en az 2 saat boyunca başkalarıyla cilt-cilt temasından kaçınmanız önerilir. Depigmentasyon terapisinin en önemli yan etkisi derinin iltihabıdır (kızarıklık ve şişme). Ayrıca kaşıntı veya kuru cilt yaşayabilirsiniz. Depigmentasyon kalıcı olma eğilimindedir ve kolaylıkla tersine çevrilemez. Buna ek olarak, depigmentasyon geçiren bir kişi her zaman güneş ışığına olağandışı duyarlılık gösterecektir.

Topikal kremler ve ışık terapisi çalışmadığında cerrahi teknikler isteğe bağlı olabilir. Bunlar arasında

Otolog deri greftleri. Doktor vücudunuzun bir bölgesinden cildi çıkarır ve başka bir bölgeye yapıştırır. Cilt grefti Bu tür bazen vitiligo küçük yamalar ile hastalar için kullanılır. Doktor, normal, pigmentli deri bölümlerini (verici bölgeler) çıkarır ve depigmentasyon alanlarına (alıcı siteler) yerleştirir. Otolog deri aşılamanın olası birkaç komplikasyonu vardır. Enfeksiyonlar, verici veya alıcı bölgede oluşabilir. Alıcı ve verici alanlar yara izi, Arnavut kaldırımsı bir görünüm veya sivilceli bir pigmentasyon geliştirebilir veya hiç pigmentlemeyebilir. Birçok kişi cilt aşılamayı ne kabul edilebilir ne de uygun fiyatlı buluyor.

Kabarcıklar kullanarak cilt greftleri. Bu prosedürde doktor, pigmentli cildinizde ısı, emme veya dondurucu soğuk üreterek kabarcıklar oluşturur. Daha sonra kabarcıkların üstleri kesilmekte ve renksiz bir deri alanına nakledilmektedir. Blister aşılama riskleri yara izi ve repigmentasyon eksikliği içerir. Bununla birlikte, bu prosedürle diğer greft tiplerine göre skarlanma riski daha azdır.

Mikropigmentasyon (dövme). Bu işlem, pigmentin cilde özel bir cerrahi aletle implante edilmesini içerir. Özellikle koyu tenli insanlarda dudak alanı için en iyi sonucu verir. Bununla birlikte, doktorun çevresindeki cildin rengini mükemmel şekilde eşleştirmesi zordur.

Dövülmüş alan, güneşe maruz kaldığında renk değişikliği yapmaz, bununla birlikte çevredeki normal ciltler de olur. Dolayısıyla dövme yapılan alan önce cildi çevreleyen deriyle mükemmel şekilde eşleşirse, daha sonra olmayabilir. Dövme, zamanla soldurma eğilimindedir. Buna ek olarak, dudakların dövmesi, herpes simplex virüsünün neden olduğu blister salgınlarına yol açabilir.

Otolog melanosit nakli. Bu prosedürde, doktor normal pigmentli cildinizin bir örneğini alır ve melanositleri büyütmek için özel bir hücre kültürü çözeltisi içeren bir laboratuar çanağına yerleştirir. Kültür solüsyonundaki melanositler çoğaldıklarında, doktor bunları depigmente cilt yamalarınıza nakleder. Bu prosedür şu anda deneysel ve vitiligo hastalarının rutin bakımı için pratik değildir. Ayrıca çok pahalıdır ve yan etkileri bilinmemektedir.

Tıbbi ve cerrahi tedavilere ek olarak cildinizi korumak, beyaz lekelerin görünümünü en aza indirgemek ve vitiligonun duygusal yönleriyle baş edebilmek için kendi başına yapabileceğin birçok şey var

Güneş kremi. Vitiligolu insanlar, özellikle de adil ciltli kişiler, güneşe maruz kalmayı en aza indirgeyebilir ve hem UVA hem de ultraviyole B ışığından korunma sağlayan güneş kremi kullanmalıdır. Bronzlaşma, normal ve pigmentli ciltler arasındaki kontrastı daha belirgin hale getirir. Güneş kremi cildi güneş yanıkları ve uzun süreli hasarlardan korur.

Makyaj malzemeleri. Vitiligo’lu bazı hastalar, lekeler, makyaj veya kendinden bronzlaştırıcı losyonlarla pigmentli lekeleri kaplarlar. Bu kozmetik ürünler vitiligo vücudun maruz kalan alanlarla sınırlı olan insanlar için özellikle etkili olabilir. Birçok kozmetik şirketi, pigmentli lekeleri örtmek için yararlı olabilecek makyaj veya boyaları öneririz. Kendinden bronzlaştırıcı losyonların renkleri birkaç gün sürecek ve yıkamadan çıkmayacakları için makyajdan daha avantajlıdır.

Danışmanlık ve destek grupları. Vitiligo’lu birçok insan, zihinsel sağlık uzmanlarından danışma almakta yardımcı olur. İnsanlar sıklıkla başkasıyla görüşmek zor olan konularda danışmanlarıyla görüşebilirler. Zihinsel sağlık danışmanı ayrıca vitiligo ile baş etmede destek ve yardım sağlayabilir. Buna ek olarak, bir vitiligo destek grubuna katılmak yardımcı olabilir.

Geçmişte, melanositlerin vitiligoda oynadığı role ilişkin araştırmalar büyük ölçüde artmıştır. Genetik ilerlemeler, hücresel ve moleküler seviyelerde melanosit bilgisindeki nispeten hızlı artışlara izin verdi.

Vitiligo’nun anlaşılması, tedavisi ve muhtemelen önlenmesi için vaat edilen araştırmaların çoğu NIAMS tarafından desteklenmektedir. Araştırmacılar melanositlerin verdiği bazı sinyallerin kesilmesinin depigmentasyon yayılımını durdurup durdurmayacağını görmek için bağışıklık tepkisine bakıyor. Melanositlerin pigment depolamalarını yönlendiren diğer cilt hücrelerinden sinyal aldığı yolu inceliyorlar.

Diğerleri, melanosit yaratma ile ilgili moleküler mekanizmaları belirlemeye çalışıyorlar. Bu anlayış, araştırmacıların saç köklerinin kök hücrelerinden melanosit oluşumunu teşvik etmesine ve bunları etkilenen deriye pigment eklemek için kullanmalarına izin verebilir. Böyle bir terapi, mevcut hafif terapilere göre daha etkili ve daha güvenli olabilir.

NIAMS, aynı zamanda, birkaç etnik grupta vitiligona katkıda bulunabilecek genleri arayan geniş bir işbirlikçi projeyi destekliyor. Bu grupların genetik analizlerinin, bir veya daha fazla vitiligo duyarlılık geninin tanımlanmasını ve genlerin hastalığa katkıda bulunma rollerini oynaması umulmaktadır. Bu çalışma, yüksek genetik riski bulunan hastalar için hastalık terapisine ve önlenmesine yönelik spesifik yaklaşımların geliştirilmesine yol açabilir.

Araştırmalarla ilgili daha fazla bilgi aşağıdaki kaynaklardan edinilebilir:

1 AMS Dairesi; Bethesda, MD 20892-3675; Telefon: 301-495-4484; 877-22-NIAMS (877-226-4267); TTY: 301-565-2966; Faks: 301-718-6366; E-posta: .sorunum; Niams.theernment

Yardımcı

Avrf

Mynvfi

Vitiligo destek

NIAMS, bu yayının mevcut ve önceki sürümlerinin incelenmesinde aşağıdaki bireylerin yardımını minnettarlıkla takdir eder: Alan Moshell, M.D., NIAMS / theernment; Jean-Claude Bystryn, M.D., New York Üniversitesi, New York, NY; Rebat M. Halder, M.D., Howard Üniversitesi, Washington, DC; James J. Nordlund, M.D., Cincinnati Üniversitesi, Cincinnati, OH; OH, Cincinnati’deki Grup Sağlık Asistanları.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi (UKR) ‘nın bir parçası olan Artrit, Kas İskelet ve Cilt Hastalıkları Ulusal Enstitüsü’nün görevi, artrit ve kas iskelet sisteminin nedenleri, tedavileri ve önlenmesindeki araştırmaları desteklemektir Ve cilt hastalıkları; Temel ve klinik bilim insanlarının bu araştırmayı yürütmek üzere eğitilmesi; Ve bu hastalıklardaki araştırma ilerlemesiyle ilgili bilginin yaygınlaştırılması. NIAMS Bilgi Takas Merkezi, sağlık bilgisi ve bilgi kaynakları sağlayan Enstitü tarafından desteklenen kamu hizmetidir. Ek bilgi, NIAMS web sitesinde atniams.theernment’da bulunabilir.

Bu yayın, burada tartışılan sağlık durumunu tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla ilgili bilgileri içerir. Bu yayın geliştirildiğinde, mevcut en güncel (doğru) bilgileri içeriyorduk. Bazen ilaçla ilgili yeni bilgiler yayımlanır.

INFO- (463-6332);

Uyuşturucular @ ataccessdata./scripts/cder/drugsat. İlaçlar @, onaylanmış ilaç ürünlerinin aranabilir bir kataloğudur.

/ Nchs

1 AMS Dairesi; Bethesda, MD 20892-3675; Telefon: 301-495-4484; 877-22-NIAMS (877-226-4267); TTY: 301-565-2966; Faks: 301-718-6366; E-posta: .sorunum; Niams.theernment

14-4998