Vivelle-nokta transdermal

Estrojenler endometrial kanser riskini arttırır, anormal vajinal kanamalar izler. Progesteronlu ya da progesteronlu östrojenler kardiyovasküler hastalıkların ya da bunamanın önlenmesinde kullanılmamalıdır. Postmenopozal kadınlarda (50-79 yaş arası) miyokard enfarktüsü, inme, invaziv meme kanseri, pulmoner emboli ve derin ven trombozu riskinde artış olduğu rapor edilmiştir. 65 yaş ve üzerindeki postmenopozal kadınlarda muhtemel bunama geliştirme riski de bildirilmiştir. Progesteronlu veya progesteronlu östrojen, en düşük etkili dozlarda ve tek tek kadınlar için tedavi hedefleri ve riskleri ile uyumlu en kısa sürede reçete edilmelidir.

Karşılıksız östrojenler endometrial kanser riskini arttırır. Bir progestin eklenmesi, endometriyal kansere öncülük edebilen endometriyal hiperplazi riskini azaltacaktır. Teşhis konmamış, sürekli veya tekrarlayan anormal genital kanama olan postmenopozal kadınlarda malignite riskini ortadan kaldırmak için teşhis tedbirleri alınmalıdır. Progesteronlu ya da progesteronlu östrojenler kardiyovasküler hastalıkların ya da bunamanın önlenmesinde kullanılmamalıdır. Tek başına östrojen kullanan postmenopozal kadınlarda (50-79 yaş) inme ve derin ven trombozu riskinde artış bildirilmiştir. Progestinlerle kombine östrojen kullanan postmenopozal kadınlarda (50-79 yaş) miyokard enfarktüsü, inme, invaziv meme kanseri, pulmoner emboli ve derin ven trombozu riskinin arttığı rapor edilmiştir. Progestinlerle kombine östrojen veya östrojen alan 65 yaş ve üzerindeki postmenopozal kadınlarda muhtemel demans gelişme riskinde artış olduğu bildirildi. Östrojenlerin ve progestinlerin diğer dozları, kombinasyonları ve dozaj formları için risklerin benzer olduğu varsayılmalıdır. Progestinleri olan veya olmayan prostrojenler mümkün olan en kısa sürede ve en düşük etkili dozlarla reçete edilmelidir. Prepubertal dişilerde meme tomurcuklanması ve göğüs kitleleri ve prepubertal erkeklerdeki jinekomasti ve meme kitleleri, kasıtsız sekonder maruziyet sonrasında bildirilmiştir. Hastalar, önerilen kullanım talimatlarına kesinlikle uymaları gerekir.

Vivelle-Dot için kullanır

Terapötik Sınıf: Endokrin Metabolik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Östrojen

Estradiol bir östrojen hormonu. Yama, jel ve sprey hormonu cildiniz aracılığıyla vücuda emilir. Menopoz sırasında kadınlarda yüz, boyun ve göğüste sıcaklık duyguları veya ani güçlü ısı ve terleme hissi (sıcak yanıp sönme) gibi belirtileri önleyerek çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Vivelle-Dot’u Kullanmadan Önce

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda östradiol transdermal yama, jel ve sprey kullanımı belirtilmemiştir. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın östradiol transdermal yama, jel ve sprey etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar herhangi bir geriatrik özel sorun ortaya çıkmamıştır. Bununla birlikte, yaşlı hastaların östradiol transdermal yama, jel ve sprey alan hastalarda dikkatli olabilecek göğüs kanseri, felç veya bunama olasılıkları daha fazladır.

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, östradiol içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Vivelle-Dot’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Bu ilaç sadece cilde uygulanır. Gözlerinizde, burnunuzda, ağızınızda, göğsünüzde veya vajenizde bulmayın. Kesik, çizik veya yanıklara sahip cilt bölgelerinde kullanmayın. Bu alana girerse hemen suyla yıkayın.

Bu ilaç bir hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilacı kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

Eki kullanabilmek için

Spreyi kullanmak için

Estradiolün Doğru Kullanımı

Jeli kullanmak için

Jel ve sprey alkol içerir ve yanıcıdır. Açık alevin yakınında veya sigara içerken kullanmaktan kaçının.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir yama giymeyi ya da değiştirmeyi unutursanız elinizden geldiğince çabucak koyun. Bir sonraki yamanızı koymanın zamanı gelmişse, o zamana kadar yeni bir yama uygulamak için bekleyin ve kaçırdığınız yamayı atlayın. Unuttuğunuz bir dozu telafi etmek için ekstra yamalar uygulamayın.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Evamist® spreyini, son dozunu kaçırdıktan sonra 12 saatten fazla sürmüşse kullanmayın.

Yamaları, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta kapalı bir kapta oda sıcaklığında saklayın.

Vivelle-Dot Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Doktorunuz aksini söylemedikçe, istenmeyen etkileri kontrol etmek için pelvik muayene, göğüs muayenesi ve mamogram (göğüs röntgeni) gerekebilir.

Postmenopozal bir kadının hamile kalması muhtemel değildir. Ancak, hamile iken bu ilacı kullanmanın doğmamış bebeğinize zarar verebileceğini bilmelisiniz. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanmak kan pıhtımı, inme veya kalp krizi riskini artırabilir. İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra bile bu risk devam edebilir. Yüksek tansiyonunuz, kanınızdaki yüksek kolesterol, şeker hastalığınız varsa veya aşırı kilolu veya dumanlı bir sigara iseniz, bu ciddi sorunlarınız için riskiniz daha da büyüktür. Konuşma, konuşma güçlüğü, çift görme, baş ağrısı, kol hareket etmede yetersizlik, bacaklar veya yüz kasları veya konuşamama gibi konularda karşılaşmanız durumunda derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Vivelle-Dot Yan Etkileri

Vivelle-Dot (östradiol)

Bu ilacı uzun bir süre kullanmanız, meme kanseri, endometriyal kanser veya rahim kanseri riskinizi artırabilir. Bu risk hakkında doktorunuzla konuşun. Hâlâ rahmin (rahminiz) varsa, progestin ilacı da kullanmanız gerekip gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun. Olağandışı vajinal kanamalarınız varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanmak, özellikle de 65 yaş ve üzerindeki kadınlarda demans riskini artırabilir.

Bu ilacı kullanmak safra kesesi hastalığınız riskini artırabilir. Bu risk hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu tıbbı doktorunuza veya dişhekiminize, bu ilacı her türlü ameliyattan (diş hekimliği cerrahisi dahil) veya acil tedavi öncesi kullandığınızı söyleyin. Doktorunuz size bu ilacı kullanmaya devam edip etmemeye karar verecektir. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını da etkileyebilir.

Bu ilacı kullanırken şiddetli baş ağrısı ya da ani görme kaybı veya görme değişikliği meydana gelirse derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken döküntüler, kaşıntı, ses kısıklığı, zor nefes alma, yutma sorunu, ya da elleriniz, yüzünüz ya da ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Çocuğunuzda şu semptomlar görmeye başlarsa hemen çocuğun doktoruna danışın: dişilerde meme başı veya göğüs şişmesi veya hassasiyeti veya erkeklerde göğüslerin genişlemesi. Çocuğunuz bu ilaca maruz kalmış olabilir.

Evcilınızın bu tıbbın uygulandığı kolu yalamasına veya dokunmasına izin vermeyin. Küçük evcil hayvanlar bu ilaca duyarlı olabilir. Evde beslenen hayvanınızın şu semptomlara sahip olması durumunda, evde beslenen hayvanınızın veteriner hekimini arayın: meme başı veya göğüs büyümesi, vulvanın şişmesi veya herhangi bir hastalık bulgusu.

Doktorunuzla görüşmediğiniz sürece diğer ilaçları almayın ya da greyfurt suyu içmeyin. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Atrofik Vajinit östradiol topikal, Premarin, Estrace, Vagifem, Prempro

Postmenapozal Belirtiler östradiol, Premarin, Estrace, Prempro, Mikrogestin Fe 1/20, Climara

Atrofik Üreretit Estradiol Topikal, Premarin, Estrace, Vagifem, Prempro

Hypoestrogenism estradiol, Premarin, Estrace, Climara, Activella, Vivelle