Volmax

Volmax için kullanır

Terapötik Sınıf: Bronkodilatör

Farmakolojik Sınıf: Sempatomimetik

Albuterol, adrenerjik bronkodilatör olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Adrenerjik bronkodilatörler akciğerlerdeki bronş tüplerini (hava geçitlerini) açan ilaçlardır. Bronş tüplerindeki hava akışını artırarak öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve sorunlu solunumu rahatlatırlar.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda albuterol kullanımını sınırlayacak pediatrik özel problemleri göstermedi.

Volmax’ı Kullanmadan Önce

Geriatrik hastalarda yaşın albuterolün etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşla ilişkili kalp problemlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir; bu durum, albuterol alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, albuterol içeren bir dizi ürünün doğru bir şekilde kullanılması hakkında bilgi sağlar. Volmax’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Ayrıca, doktorunuza söylemeden bu ilacı veya herhangi bir astım ilacı almayı bırakmayın. Bunu yapmak, nefes alma sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Uzun süreli salınan tableti su veya sıvı ile yutun. Tableti kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin.

Ağız sıvılarını işaretli bir kaşık, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun ilerlemenizi veya çocuğunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini ve istenmeyen etkileri olup olmadığını kontrol etmesini sağlayacaktır.

Albuterolun Doğru Kullanımı

Bu ilaç, paradoksik bronkospazmaya neden olabilir; bu, nefes alma veya hırıltılı solunumun daha da kötüleşeceği anlamına gelir. Paradoksik bronkospazm hayatı tehdit edici olabilir. Siz veya çocuğunuzun bu tıbbı kullandıktan sonra öksürük, nefes darlığı, nefes darlığı veya hırıltı var ise hemen doktorunuza danışın.

Siz veya çocuğunuz aynı zamanda bu ilaçla birlikte steroid gibi antienflamatuar bir ilaç kullanıyor olabilir. Doktorunuz tarafından söylendiğinde, astımın daha iyi görünse bile, antienflamatuar tıbbı kullanmaya son vermeyin.

Albuterol alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlacı kullanmayı bırakın ve siz veya çocuğunuz bu ilacı aldıktan sonra cilt döküntüleri, kovan kaşıntıları, kaşıntı, şişme veya herhangi bir alerjik reaksiyon gelişirse hemen doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanırken hipokalemi (kanda düşük potasyum) oluşabilir. Konvülsiyonlar, azalmış idrar, ağız kuruluğu, susuzluk artışı, düzensiz kalp atışı, iştahsızlık, ruh hali değişiklikleri, kas ağrısı veya krampları; mide bulantısı veya kusma; Eller, ayaklar veya dudaklarda hissizlik veya karıncalanma, nefes darlığı veya olağandışı yorgunluk veya zayıflık.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi sorunları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri için reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaçları içerir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Volmax Kullanılırken Önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Volmax Yan Etkileri

Volmax (albuterol)

KOAH, Akut albuterol, azitromisin, Zithromax, Ventolin, ProAir HFA, Xopenex

Astım, akut albuterol, Ventolin, deksametazon, ProAir HFA, metilprednizolon, hidrokortizon

KOAH, Bakım Spiriva, Symbicort, albuterol, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA

Bronkospazm profilaksisi albuterol, montelukast, Singulair, Ventolin, ProAir HFA, Proventil