Voltaren jel: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Voltaren Jeli nedir?

Voltaren Jel, ellerde, bileklerde, dirseklerde, dizlerde, ayak bileklerinde veya ayaklarda osteoartiritin neden olduğu eklem ağrısının tedavisinde kullanılır.

Voltaren Jel, vücudun herhangi bir yerinde artrit ağrısı tedavisinde etkili olmayabilir.

Aspirin, diklofenak (Cataflam, Voltaren) veya başka bir nonsteroid antienflamatuvar ilaç (NSAID) nedeniyle astıma veya şiddetli bir alerjik reaksiyon geçirmişseniz Voltaren Jel kullanmamalısınız.

Önemli bilgi

Diklofenak ölümcül kalp krizi veya inme riskinizi artırabilir, özellikle uzun süre kullanırsanız veya yüksek dozlarda alıyorsanız veya kalp rahatsızlığınız varsa. Kalp baypas ameliyatından hemen önce veya sonra Voltaren Jel kullanmayın (koroner arter baypas grefti veya CABG).

Diklofenak aynı zamanda ölümcül olabilen karın veya bağırsak kanamalarına da neden olabilir. Voltaren Jeli kullanırken, özellikle yaşlı erişkinlerde, bu koşullar uyarı yapılmadan meydana gelebilir.

Voltaren Jel, ölümcül kalp krizi veya inme riskinizi artırabilir, özellikle uzun süre kullanırsanız veya yüksek dozlarda alıyorsanız veya kalp rahatsızlığınız varsa. Voltaren Jel kullanırken, kalp rahatsızlığı olmayan veya risk faktörleri bulunmayan kişilerde bile inme veya kalp krizi geçirilebilir.

Bu ilacı kalp baypas ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayın (koroner arter baypas grefti veya CABG).

Bu ilacı almadan önce

Voltaren Jel ayrıca ölümcül olabilen karın veya bağırsak kanamasına neden olabilir. Voltaren Jeli kullanırken, özellikle yaşlı erişkinlerde, bu koşullar uyarı yapılmadan meydana gelebilir.

Diklofenak (Voltaren, Cataflam, Flector ve diğerleri) alerjiniz varsa veya aspirin veya NSAID kullandıktan sonra şimdiye kadar bir astım atağı veya ciddi alerjik reaksiyon geçirmişseniz, Voltaren Jel kullanmamalısınız.

Voltaren Jel’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı veya sigara içiyorsanız

Kalp krizi öyküsü, inme veya kan pıhtısı

Mide ülseri veya kanama öyküsü

astım

Karaciğer veya böbrek hastalığı

Sıvı tutma.

Gebeliğin son 3 ayında Voltaren Jel kullanılması, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Diklofenak topikalin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bir bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Voltaren Jeli kullanırken emzirmemelisiniz.

Voltaren Jel, 18 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Voltaren Jelini tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha fazla miktarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın. Durumunuzu iyileştirmede etkili olan en düşük Voltaren Jel dozunu kullanın.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Ellerindeki deriyi tedavi etmedikçe Voltaren Jel uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın. Giyinme veya eldiven giymeden önce en az 10 dakika bekleyin. Banyo yapmadan veya duştan önce en az 1 saat bekleyin.

Açık cilt yarasına veya enfeksiyon, kızarıklık veya yanık alanlarına uygulamayın. İşlem görmüş cildi bir bandajla örtmeyin veya bir sıcak küvette, ısıtma pedinde veya saunada ısıya maruz bırakmayın. Isı veya bandaj, cildiniz tarafından absorbe edilen diklofenak miktarını artırabilir.

Osteoartrit ağrısını Voltaren Gel ile tedavi etmek için: Bu ilaç, 2 gramlık bir doz veya 4 gramlık bir doz için ne kadar jelin kullanılacağını gösteren dozaj kartlarıyla sağlanır. Jelinizi dozu için çizgi boyunca bu karta sıkıştırın. Dozaj hattınızın uzunluğuna uyacak kadar fazla jel kullanmayın. Kartı doğrudan tedavi alanına silerek cilde yavaşça ovun.

Ayağındaki artrit ağrısını tedavi etmek için, Voltaren Jel’i ayak parmakları ve tabanlıklar da dahil olmak üzere ayağın tüm alanlarına yaymak. Eli tedavi ederken, jel, parmaklar ve avuç içi dahil olmak üzere elin tüm alanlarına yayılır.

Voltaren Jel oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzak tutun. Donma.

Voltaren Jel’i nasıl kullanmalıyım?

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Voltaren Jel ile tedavi ettiğiniz alanda kozmetik, güneş kremi, losyon, böcek itici veya diğer ilaçlı cilt ürünleri kullanmayın.

İşlenmiş cildi ısıya, güneş ışığına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz bırakmayın.

Bu ilacı gözlerinize, burnunuza veya ağzınızın yakınına çıkmaktan kaçının. Bu gerçekleşirse, su ile durulayın. 1 saatten uzun süren göz tahrişi varsa doktorunuzu arayın.

Alkol kullanmaktan kaçının. Mide kanama riskinizi artırabilir.

Voltaren Jeli kullanırken aspirin veya diğer NSAID’lerden kaçının.

Herhangi bir soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici ilaç kullanmadan önce bir doktora veya bir eczacınıza danışın. Tezgahın üzerinde bulunan birçok ilaç, diklofenak benzeri aspirin veya başka ilaçlar içerir. Bazı ürünleri birlikte toplayarak bu tür ilaçları almanızın nedeni olabilir. Bir tıbbın aspirin, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerdiğini görmek için etiketi kontrol edin.

Voltaren Jel cilde uygulandığında ciddi yan etkiler riski düşük olsa da, bu ilaç cildin içinden absorbe edilebilir, bu da vücut boyunca steroid yan etkilere neden olabilir.

Voltaren Jel’e karşı alerjik bir reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: hapşırma, burun akması veya tıkalı burun; Hışıltı veya nefes darlığı; Kurdeşen; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Kalp krizi veya inme belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: göğüs ağrısı çenesine veya omzuna yayılır, ani uyuşma veya vücudun bir tarafında güçsüzlük, konuşma bozuk, nefes darlığı hissediliyor.

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Bir doz özledimse ne olacak?

Cildin kızarıklığının ilk belirtisi, hafif olursa olsun

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Nefes darlığı (hafif egzersizde bile)

Şişme veya hızlı kilo alma

Voltaren Jeli kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Karın kanamasının belirtileri – Kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmesi veya kahve gerekçesiyle benzeyen kusma

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgun his, gribe benzer belirtiler, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma)

Böbrek sorunları – idrara çıkma, ağrılı ya da zor idrara çıkma ya da az ya da hiç yok, ayak ya da ayak bileğinde şişme, yorgun ya da nefes darlığı

Voltaren Jel’in yan etkileri

Yüksek tansiyon – baş ağrısı, boynunuzda veya kulaklarınızda vurma, burun tıkanıklığı, kaygı, karışıklık

Düşük kırmızı kan hücreleri (anemi) – soluk cilt, ışık kafalı veya kısa nefes alma hissi, hızlı kalp atış hızı, konsantrasyon problemi; veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilde şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı ve ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Ortak Voltaren Jel yan etkileri şunları içerebilir:

Hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma

Ishal, kabızlık

Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk

tıkalı burun

Kaşıntı, terleme artması

Artmış kan basıncı; veya

Kollarında veya bacaklarında şişme veya ağrı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Citalopram, escitalopram, fluoksetin (Prozak), fluvoksamin, paroksetin, sertralin (Zoloft), trazodon veya vilazodon gibi bir antidepresan kullanıyorsanız Voltaren Jel kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu ilaçlardan herhangi birini bir NSAID ile kullanmak, kolayca çürük veya kanama yapmanıza neden olabilir.

Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Siklosporin

lityum

Metotreksat

Kan inceltici (varfarin, Coumadin, Jantoven)

Bir diüretik veya “su hapı” da dahil olmak üzere kalp veya kan basıncı ilaçları; veya

Steroid tıp (prednizon ve diğerleri).

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere diklofenak topikal ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

Voltaren Jeli hangi diğer ilaçlarla etkilenir?

9.04.2015-09-02, 12:07:45

Voltaren Jel (diklofenak topikal)

Gebelik Kategorisi Çoklu Risk kullanıma bağlı

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Osteoartrit prednizon, naproksen, simbalta, aspirin, ibuprofen, meloksikam, diklofenak, duloksetin, Celebrex, triamsinolon, Voltaren

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin, ibuprofen, hidrokodon, amitriptilin, Percocet, hidroksijin, klonidin