Vorikonazol (intravenöz yol) tanım ve marka isimleri

Vorikonazol enjeksiyonu, aspergilloz (akciğerlerde mantar enfeksiyonu), kandiyum (kan içinde mantar enfeksiyonu), özofagus kandidiazisi (candida özofajiti) veya diğer mantar enfeksiyonları (ciltteki enfeksiyonlar dahil olmak üzere) gibi bazı ciddi fungal veya maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır , Mide, böbrek, mesane ve yaralar). Aynı zamanda, başka tür ilaçlara tolere edemeyen veya diğer ilaç türlerine cevap vermeyen ciddi fungal veya maya enfeksiyonu olan hastaları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından doğrudan denetime tabi tutulur veya verilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yaşın 12 yaşından küçük çocuklarda vorikonazol enjeksiyonunun yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda vorikonazol enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Çözelti İçin Toz

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Pediyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Bir hemşire veya başka eğitim almış bir sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu ilacı verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir. Yavaş verilecektir, bu nedenle IV tüpünüz 2 saate kadar yerde kalmalıdır.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Doktorunuz size veya çocuğunuza, durumunuz gelişene kadar bu ilacın birkaç dozunu vereceksiniz ve daha sonra sizi aynı şekilde çalışan bir oral tıbba yönlendirirsiniz. Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Bu ilacı alırken doktorunuzun sizi veya çocuğunuzu yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Sizin veya çocuğunuzun belirtileri birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Siz veya çocuğunuz bu ilacı alırken aşağıdaki ilaçlardan hiçbirini kullanmamalısınız.

Bunlardan herhangi birini bu ilaçla birlikte kullanmak, istenmeyen etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Bu ilaç, bazı insanlara görme bulanıklığı, görme bulanıklığı ve parlak noktalar veya dalgalı çizgiler gibi değişiklikler yapabilir. Sürüşe (özellikle gece) başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizden emin olun, makineyi kullanın veya iyi göremiyorsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Siz veya çocuğunuzun üst mide ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkı, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Sizin veya çocuğunuzun kalp ritminde herhangi bir değişikliğiniz varsa hemen doktorunuzla iletişim kurun. Baş dönmesi veya bayılma hissedebilir veya hızlı, çarpıcı veya pürüzlü bir kalp atışınız olabilir. Siz veya ailenizdeki herhangi bir kişinin QT uzatması gibi kalp ritim problemleri yaşamadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Bu ilaç, infüzyon reaksiyonu olarak adlandırılan ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu, hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Çocuğunuz ya da çocuğunuz ateşten, titreme, kızarma, kaşıntı ya da deri döküntüsü, nefes darlığı, terleme, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma ya da göğüs sıkışması aldıktan sonra birkaç saat içinde hemen doktorunuza ya da hemşireye söyleyin.

Bu ilaç cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Açık havada güneş kremi kullanın. Güneş lambaları ve bronzlaştırıcı yataklardan kaçının.

Ciltteki ciddi reaksiyonlar bu tıbbın tedavisinde ortaya çıkabilir. Bu ilacı kullanırken, sizde veya çocuğunuzda kabarma, soyma veya gevşek cilt, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride ülserler veya ülserler veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç, uzun süre kullanıldığında kemik ağrısına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken siz veya çocuğunuzun kemik ağrısı varsa hemen doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.