Vsv tabanlı nipah virüsü aşısı tamamen Afrika yeşil maymunlarını korur

Arka fon

Çalışma Sonuçları

Yakın tarihli bir araştırma, Batı Afrika’daki gönüllülerde Ebola virüsüne karşı aynı platformu kullanan bir aşı test edildiğini, tek bir aşılamadan sonra bir ay içinde Afrika yeşil maymunlarını Nipah virüsüne maruz bıraktığını gösteriyor. Aşı, çeşitli patojenlerden bağışıklık oluşturucu bileşenlerin -bu çalışmada Nipah virüsü- bir bağışıklık cevabı üretmek için bir konakçıya taşınması için bir araç olarak veziküler stomatit virüsünü (VSV) kullanıyor. Öncelikle sığırları etkileyen bir hayvan virüsü olan VSV, çeşitli virüslere karşı deneysel bir aşı platformu olarak başarıyla test edildi.

Nipah virüsü ilk kez 1998’de Malezya ve Singapur’da bir salgın 250’den fazla hastalığa yakalandığında tespit edildi. Bugüne kadar, Güneydoğu Asya’nın her yerinde yaklaşık 300 ölümle sonuçlanan 500’den fazla dava var.

Önemi

Virüs akciğerleri hedefler ve beyin şişmesine neden olur. Enfeksiyon nadir ise de, hastalık zamanın yüzde 40 ila 75’inde ölümcüldür. Hayatta kalanlar genellikle kronik beyin hasarına maruz kalırlar. Bangladeş, Nipah virüsünün büyük bir endişe kaynağı olan bir bölgeye bir örnek: Ülke 2001’den beri neredeyse her yıl salgınlar yaşıyor. 2013’te Bangladeş, 21 ölümle sonuçlanan 24 Nipah vakası bildirdi. 2014 yılının ilk iki ayında Bangladeş’te 14 ölümle 27 vaka bildirildi; 2015 yılına kadar ulus altı ölümle dokuz vakayı belgeledi. Malezya, Singapur ve Hindistan da davaları bildirmiştir.

Sonraki adımlar

VSV aşısına ek olarak en az üç umut verici koruyucu aşı yaklaşımı üzerinde çalışılmasına rağmen, Nipah için herhangi bir tedavi yoktur.

Meyve yarasaları Nipah virüsünden şüphelenilen taşıyıcılardır. İnsan-insan Nipah virüsü bulaşma vakaları var olmasına rağmen, bilim adamları ana iletim yolunun yarasalarla insanlara ait olduğuna inanıyor; Enfekte yarasalar, insanların hurma ağaçlarından gelen tatlı suları kirletir.

Referans

Themountry Rocky Mountain Laboratories’deki (RML) bilim adamları deneysel Nipah aşısı ile üç Afrika yeşil maymunu aşılamış ve 29 gün sonra bunları ve Nipah virüsü taşıyan üç korunmamış kontrol hayvanını enfekte ettiler. Daha sonra hayvanları 17 gün boyunca gözlemledi; Üç kontrol hayvanı üç ila beş gün sonra hastalık geliştirdi. Bu hayvanlardan alınan çeşitli numuneler, idrar ve mukusta virüs döktüğünü gösterdi ve dokuları hastalık bulgusu gösterdi.

Aşılanan hayvanlar deney boyunca sağlıklı kaldı ve bilim adamları örneklerinde virüs bulgusu bulamadılar. Ayrıca, aşılamadan 14 gün sonra – virüse maruz kalmadan iki hafta önce – aşılanmış hayvanlar Nipah’a spesifik antikor geliştirdiler.

Araştırma grubu daha önce benzer bir çalışmayı hamster kullanarak başarıyla tamamlamıştı.

Bilim adamları, tek doz etkinliği ve hızlı bağışıklık tepkisi nedeniyle Aşılarının bir Nipah virüsü salgınında avantajlı olacağına inanıyorlar. Nipah virüsünün insandan insana bulaştırma vakaları, enfeksiyon kapmış bir kişiyle temastan birkaç hafta sonra gerçekleşti ve virüs enfekte bir konakçıda, hastalığa sebep olmadan aylardır ayakta kalabiliyor.

Araştırmacılar, diğer virüslere karşı başarılı VSV deneylerine dayanarak Nipah aşısını pozlama sonrası etkililik açısından test etmek istiyorlar; Bu da onlara aşıların acil durumlarda kullanılabileceğini söylerdi.

Prescott J ve diğ. Tek doz canlı zayıflatılmış veziküler stomatit virüs tabanlı aşı, Afrika yeşil maymunlarını Nipah virüsü hastalığından korur. DOI Aşı: 10.1016 / j.vaccine.2015.03.089 (2015).